SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura ma zająć się handlem akcjami mPay. KNF podejrzewa manipulację

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami spółki mPay.

W komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego opisano, że „przestępstwo polegało na publikowaniu pozytywnych informacji na temat akcji mPay SA, które mogły wprowadzać w błąd inwestorów co do rzeczywistej wartości tych akcji oraz na przeprowadzaniu skoordynowanej sprzedaży akcji tej spółki po zawyżonej cenie”.

- Działalność niektórych osób wymienionych w zawiadomieniu skierowanym do organów ścigania była już przedmiotem zawiadomienia UKNF z 10 stycznia 2024 roku o podejrzeniu popełnienia przestępstw w obrocie akcjami mPay SA, polegających na bezprawnym ujawnieniu i wykorzystaniu informacji poufnych w obrocie akcjami mPay - dodała.

KNF podała, że przestępstwo manipulacji zagrożone jest grzywną do 5 mln zł albo karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, albo oboma tymi karami łącznie.

To kolejny sygnał Komisji Nadzoru Finansowego do prokuratury dotyczący mPay. W styczniu br. KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw związanych z komunikatem giełdowym spółki z listopada 2021 roku. Firma ogłosiła wtedy współpracę ze znanym inwestorem Rafałem Zaorskim i spółką Dark Pool One dotyczącą nowej usługi do kryptowalut.

1,5 mln użytkowników mPay

Spółka mPay zarządza aplikacją służącą przede wszystkim do zakupu biletów komunikacji miejskiej (w ponad 130 miejscowościach), a także biletów na przejazdy dalekobieżne, płatności za parkowanie (w ponad 70 miastach) i za przejazdy autostradami. Ponadto aplikacja oferuje m.in. przelewy bankowe i między użytkownikami, zakup ubezpieczeń komunikacyjnych i turystycznych oraz zasilane kart prepaid, kont na platformach streamingowych i gamingowych czy kart podarunkowych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W marcu br. liczba użytkowników aplikacji mPay przekroczyła poziom 1,5 mln. Z kolei liczba aktywnych użytkowników, czyli logujących się do aplikacji chociaż raz w ciągu 30 dni, w grudniu ub.r. wynosiła 273,4 tys., a przed rokiem było ich 305,8 tys.

Spółka mPay w ub.r. osiągnęła rekordowe wyniki finansowe w swojej historii. Jej przychody zwiększyły się o 33,2 proc. do 36,34 mln zł.

Przy wzroście kosztów operacyjnych o 32,1 proc. do 35,4 mln zł mocno w górę poszła rentowność: zysk EBITDA z 1,02 do 1,4 mln zł, zysk operacyjny z 415 do 704 tys. zł, a zysk netto ze 152 do 278 tys. zł.

Przez minione 12 miesięcy akcje mPay staniały o 24 proc. Na koniec wtorkowej sesji kurs spółki wynosił 74 grosze, co dawało kapitalizację w wysokości 50,2 mln zł. Największym akcjonariuszem firmy jest Grupa "Lew", która ma walory stanowiące 45,44 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura ma zająć się handlem akcjami mPay. KNF podejrzewa manipulację

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Broker
Czyli Zaoorski, kolega Stana za tym stoi?
odpowiedź