SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe stacje radiowe w DAB+ w Andrychowie

Szersza oferta multipleksu eksperymentalnego DAB+ w Andrychowie. Trafiły tam Wasze Radio z Wągrowca w Wielkopolsce, a także Radio Nuta, Mega Radio i Disco Radio nadawane z Bielska-Białej.

Article

Do niedawna multipleks liczył 9 stacji, teraz jest ich 11. Poza wspomnianymi wcześniej zmianami eter Andrychowa w Małopolsce opuściły Trendy Radio z Krosna w województwie podkarpackim i POPradio z podwarszawskiego Pruszkowa.

Poza trzema dołączonymi stacjami z Bielska-Białej w skład multipleksu wchodzą także: Radio Andrychów, Radio Park z Kędzierzyna-Koźla w województwie opolskim, Radio Bielsko, Radio Płońsk z północy Mazowsza, katolickie Radio Profeto, Twoja Polska Stacja z Częstochowy i Radio 7 z Mławy na północy Mazowsza.

Radio Andrychów nadaje od 2005 roku

Operatorem eksperymentalnego multipleksu DAB+ w Andrychowie jest firma DABCOM. Stacje korzystają z kanału 8D, a moc wynosi 0,1 kW. Radio Andrychów rozpoczęło działalność we wrześniu 2005 roku na falach średnich. Emisję eksperymentalną w DAB+ rozpoczęto 1 maja 2019 roku.

Jesienią konkurs KRRiT na ogólnopolski multipleks DAB+

Jak informowaliśmy kilka dni temu, po wakacjach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce ogłosić konkurs dla nadawców zainteresowanych miejscami na ogólnopolskim multipleksie DAB+. Niewykluczone, że w konkursie wezmą udział lokalne lub nowe stacje, bo najwięksi nadawcy komercyjni nie są zainteresowani DAB+. Grupa RMF i Eurozet uważają, że technologia jest przestarzała i cyfryzacja radia powinna opierać się na internecie.

Zupełnie nowe emisje w DAB+

Na razie w 41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia. W różnych częściach Polski nadawane są też multipleksy eksperymentalne. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował niedawno o czterech podmiotach, które chcą być operatorami multipleksów lokalnych cyfrowego radia DAB+ w siedmiu lokalizacjach. Konkurs rozpisany przez UKE w kwietniu dotyczy nadawania w siedmiu lokalizacjach i ich okolicach: Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach, Częstochowie. To w tych miejscach niebawem powinna ruszyć emisja regularna.

Dołącz do dyskusji: Nowe stacje radiowe w DAB+ w Andrychowie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babcia
w Andrychowie można testować, w pozostałych regionach już nie. Który z Ministrów ma tam wtyczki?
odpowiedź
User
Leszek
Jakie stacje radiowe? Zapętlone winampy nazywane stacjami radiowymi.
odpowiedź
User
Igor
No i dobrze, będzie większy wybór, a nie denne gnioty.
odpowiedź