SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Muzeum Auschwitz krytykuje "The Hunters" Amazona za sceny gry nazistów w szachy żywymi ludźmi

Muzeum Auschwitz skrytykowało nowy serial Amazon Prime Video "The Hunters". Władze instytucji są oburzone pokazaniem w jednej ze scen, jak naziści w czasie II wojny światowej grają w szachy żywymi ludźmi, zabijanymi stopniowo w czasie gry.

Article

"The Hunters" to nowy serial platformy Amazon Prime Video, którego akcja rozgrywa się w 1977 roku w Nowym Jorku. Działa tam grupa tytułowym Łowców, którzy szukają nazistów planujących stworzenie Czwartej Rzeszy na terenie Stanów Zjednoczonych. Łowcy zwierają szyki by dorwać się do nazistów i zapobiec ich niecnym planom.

W obsadzie "The Hunters" znalazł się m.in. Al Pacino. Pierwszy sezon liczy dziesięć godzinnych odcinków.

Muzeum Auschwitz oburzone scenami w "The Hunters"

W "The Hunters" obok fikcyjnych wydarzeń z lat 70. pokazano retrospektywne sceny z czasów II wojny światowej. To, co wywołało oburzenie Muzeum Auschwitz, to fikcyjna scena, w której hitlerowcy grają w  szachy na polu, a pionkami są żywi ludzie, zabijani w trakcie rozgrywki.

- Auschwitz był pełen okropnego bólu i cierpienia udokumentowanych w relacjach tych, którzy przeżyli. Wymyślanie fałszywej gry w ludzkie szachy w serialu „Hunters” to nie tylko niebezpieczna głupota i karykatura. To także ukłon w stronę przyszłych negacjonistów - skomentowano z oficjalnego konta muzeum na Twitterze. –  Czcimy ofiary przez zachowanie dokładności faktycznych wydarzeń - dodano.

Amazon w ogniu krytyki za sprzedawanie książek nazisty

W ostatnim czasie Muzeum Auschwitz wezwało właściciela Amazona, Jeffa Bezosa, do usunięcia z oferty sklepu internetowego książki nazisty Juliusa Streichera, współorganizatora eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej. Po wojnie został osądzony przez trybunał w Norymberdze, skazany na śmierć za zbrodnie przeciw ludzkości i stracony w 1946 r. Mimo to jego książki są dostępne w sprzedaży na Amazonie.

- Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska jest dostępna do sprzedaży nie tylko w @AmazonUK. Książki autorów takich jak Julius Streicher można znaleźć również na @amazon i @AmazonDe. Takie książki należy natychmiast usunąć - napisano na profilu Auschwitz Memorial, oznaczając Jeffa Bezosa.

O usunięcie książek do brytyjskiego oddziału Amazon zaapelowała też organizacja Holocaust Educational Trust. Firma odpowiedziała na apele oświadczeniem.

- Jako sprzedawca książek jesteśmy świadomi historii związanej z ich cenzurą, dlatego nie lekceważymy tej kwestii. Uważamy, że ważne jest zapewnienie dostępu do treści drukowanych także w przypadku książek, które mogą budzić zastrzeżenia. Tym niemniej wszelkie wątpliwości i sygnały, dotyczące zasadności sprzedaży wybranych tytułów, traktujemy bardzo poważnie - zaznacza w nim spółka.

Według danych SimilarWeb, Amazon jest najpopularniejszą obecnie platformą e-commerce na świecie: co miesiąc notuje 4,6 mld wizyt.

W 2019 r. spółka zanotowała wzrost sprzedaży o 20 proc. do poziomu 280,5 mld dol. w porównaniu z 232,9 mld dol. osiągniętych w roku 2018. W styczniu Amazon został najcenniejszą marką na świecie w rankingu Brand Finance Global 500: jego wartość osiągnęła poziom 200 miliardów dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Muzeum Auschwitz krytykuje "The Hunters" Amazona za sceny gry nazistów w szachy żywymi ludźmi

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Jeżeli dobrze pamiętam to czasy cenzury bo zakaz sprzedaży to swoistą forma cenzury już minęły.
0 0
odpowiedź