SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix stracił w Polsce pozycję lidera streamingu

W maju 2023 roku 6,5 proc. udziału w całkowitej oglądalności na ekranie telewizora w Polsce stanowił streaming. Jest to wynik o 0,2 pkt. proc. niższy niż w kwietniu. Najchętniej oglądane były treści na YouTube z 1,7 proc. udziału, a na drugie miejsce spadł Netflix - 1,6 proc. - wynika z badania Nielsen The Gauge.

Nielsen The Gauge to platforma pokazująca oglądalność treści wideo na telewizorze w podziale na telewizję naziemną, satelitarną, kablową oraz streaming. Narzędzie zadebiutowało na rynku amerykańskim wiosną 2021 roku. Pomiary The Gauge Polskę objęły pod koniec ub.r.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Z danych Nielsena wynika, że w kwietniu 2023 roku udział oglądalności streamingu wśród całkowitej oglądalności na ekranie telewizora (grupa wszyscy 4+) stanowił 6,5 proc. Jest to o 0,2 pkt. proc. mniej niż w kwietniu 2023 roku, tyle samo ile w marcu br., o 0,1 pkt. proc. więcej niż w lutym br., o 0,6 pkt. proc. więcej niż w styczniu br. oraz o 0,9 pkt. proc. więcej niż w grudniu ub.r. - pierwszego oficjalnego miesiąca pomiarów The Gauge.

YouTube wyprzedził Netflix

Nowym liderem wśród platform OTT jest platforma YouTube, która względem poprzednich miesięcy wyprzedziła Netflix. Udział YouTube w oglądalności na telewizorze w maju 2023 wyniósł 1,7 proc. (bez zmian względem kwietnia br.). Drugi Netflix miał 1,6 proc. udziału (spadek o 0,2 pkt. proc.). Pozostałe platformy wygenerowały łącznie 3,2 proc. udziału (bez zmian), ale Nielsen nie ujawnia o nich szczegółowych informacji. W tym gronie znajdują się m.in. Disney+, Viaplay, HBO Max oraz SkyShowtime, który premierę na rynku polskim miał w lutym 2023 roku.

- Główną przyczyną spadku udziału oglądalności streamingu na telewizorze w maju jest mniejsza oglądalność serwisu Netflix. Wynik na poziomie 1,6 proc., po raz pierwszy w historii Gauge: Poland, spowodował utratę pozycji najlepiej oglądającej platformy streamingowej na rzecz platformy YouTube - informuje Nielsen.

Dla porównania, w maju br. największy udział w oglądalności miała telewizja satelitarna (34,3 proc. całej oglądalności na telewizorze), na drugim miejscu znalazła się telewizja kablowa (30,6 proc.), a trzecim najpopularniejszym źródłem treści oglądanych na ekranie telewizora była telewizja naziemna (22,8 proc.).

Co to jest The Gauge?

Raport The Gauge został stworzony, aby zapewnić branży medialnej miesięczną analizę oglądalności na ekranie telewizora w ramach poszczególnych źródeł telewizji. Nielsen opublikował swoje pierwsze wydanie The Gauge w USA w maju 2021 roku.

Dane dotyczące polskiego rynku pochodzą z jednoźródłowego panelu telemetrycznego Nielsena składającego się z 3 500 gospodarstw domowych i prawie 9 700 panelistów. Zestawienie oparte jest o dane miesięczne dotyczące udziału w oglądalności AMR (Average Minute Rating).

Dane przedstawione są dla grupy powyżej 4 roku życia w podziale na treści pochodzące z telewizji kablowej, satelitarnej, naziemnej (zarówno liniowej jak i przesuniętej w czasie do 7 dni) oraz oglądalności pochodzącej ze streamingu (oglądalność live streaming stacji telewizyjnych na platformach OTT zaklasyfikowana jest jako oglądalność streamingu). Do kategorii „Inne” zaliczana jest oglądalność nierozpoznanych treści.

Nielsen Polska informuje że stworzył The Gauge: Polska przy użyciu metodologii koncepcyjnie podobnych do tych w wersji amerykańskiej. - Przy dokonywaniu jakichkolwiek porównań należy wziąć pod uwagę różnice metodologiczne - zaznacza firma badawcza.

Dołącz do dyskusji: Netflix stracił w Polsce pozycję lidera streamingu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolczyk
moze to z powodu niebinarnej bestii?
odpowiedź
User
mike
Co ma netflix do YT badacze?
odpowiedź
User
kolis
moze to z powodu niebinarnej bestii?


Albo tego, że yt to darmowy serwis i może tam oglądać każdy, a za Netflix trzeba zapłacić. Aż dziwne, że yt do tej pory nie był cały czas pierwszy.
odpowiedź