SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa polityka transferu domen

ICANN wprowadza nową politykę transferu domen

ICANN, organizacja odpowiedzialna za kontrole nad rynkiem domen internetowych, zapowiedziała wprowadzenie nowej polityki transferu domen, która ułatwi przenoszenie domen, zwiększy konkurencję na rynku i zapewni ochronę klientom przed nieuczciwymi pośrednikami.

Nowe reguły mają wejść w życie 12 listopada br. Stare rozwiązania, obowiązujące jeszcze w tej chwili, sprzyjają tworzeniu przez rejestratorów przeszkód w dokonywaniu transferu domen. Wielu klientów narzeka na tworzone sztucznie bariery, które mają zniechęcać do transferu domen. Hamuje to wzrost konkurencji w branży.

Obowiązujące po 12 listopada rozwiązania mają ukrócić ww. praktyki. Będą również ułatwiać rozwiązywanie sporów dotyczących własności domen, jeszcze przed skierowaniem sprawy do sądów. Obejmuje to między innymi wprowadzenia procedur anulowania transferu domen.

"Nowe zasady ICANN powinny pozytywnie wpłynąć na usprawnienie obsługi transferów domen globalnych i usunąć problemy z przekazywaniem domen między rejestratorami." - mówi Tomasz Żyła, dyr. ds. marketingu w NetArt - "Wyeliminowanie z rynku nieuczciwych pośredników poprzez zaostrzenie polityki transferowej zwiększy także zaufanie właścicieli domen do solidnych, sprawdzonych partnerów."

ICANN, po wprowadzeniu nowych reguł w życie 12 listopada oczekuje, że znacznie poprawi się sytuacja klientów korzystających z pośrednictwa nieuczciwych firm. Łatwiejszy transfer umożliwi klientom wybór partnerów cieszących się zaufaniem na rynku sprzedaży domen. W konsekwencji rynek dostanie kolejny bodziec stymulujący wzrost konkurencji i poziom usług.

ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) to instytucja odpowiedzialna za przyznawanie nazw międzynarodowych domen internetowych, ustalaniem ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. ICANN nie zajmuje się bezpośrednio rejestracją nazw domen i numerów IP ale na co dzień kontroluje ten proces, przyznając (lub zabierając) prawa do rejestracji instytucjom i firmom, określonych zakresów domen.

Tomasz Frontczak

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowa polityka transferu domen

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl