SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OLX inwestuje 400 mln dolarów we Frontier Car Group, UOKiK zgodził się na fuzję w Polsce

Grupa OLX (należąca do koncernu Naspers) za ok. 400 mln dolarów kupi kolejny pakiet udziałów platformy Frontier Car Group zajmującej się handlem używanymi samochodami. W Polsce na fuzję obu firm zgodził się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

fot. Shutterstock.comArticle

W maju ub.r. Grupa OLX poprzez swój wehikuł inwestycyjny kupiła udziały Frontier Car Group za 89 mln dolarów. Teraz, jak podał Techcrunch, na kolejny pakiet udziałów firmy wydała 400 mln dolarów.

Frontier Car Group została wyceniona na ok. 700 mln dolarów. Grupa OLX stała się jej największym udziałowcem, ale nie ma pakietu kontrolnego.

Przy inwestycji z maja ub.r. obie firmy podkreślały, że dzięki ich współpracy właściciele używanych aut będą mogli nie tylko sprzedawać je za cenę proponowaną przez Frontier Car Group, lecz także wystawiać w serwisach ogłoszeniowych należących do OLX.

- Wygoda to przyszłość branży ogłoszeniowej i będziemy do niej dążyć. Naszą misją jest, żeby sprzedawanie i kupowanie prawie wszystkiego było dla użytkowników super łatwe. A jeśli chodzi o samochody, pomoże nam w tym Frontier Car Group - stwierdził Martin Scheepbouwer, CEO Grupy OLX.

UOKiK zgodził się na fuzję w Polsce

W ramach współpracy Grupa OLX i Frontier Car Group zamierzają uruchomić wspólne firmy w Polsce i Indiach. W naszym kraju OLX w kwietniu br. skierował do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na taki jont venture. Zaznaczył, że wspólny podmiot „będzie działał na rynku handlu używanymi pojazdami w Polsce, prowadząc platformę umożliwiającą skup pojazdów używanych, a następnie ich odsprzedaż na rzecz sieci dealerskich”.

W drugiej połowie maja UOKiK wyraził zgodę na utworzenie takiej firmy.

W Polsce Grupa OLX jest właścicielem serwisów ogłoszeniowych OLX.pl i Fixly.pl (z ogłoszeniami lokalnymi), otoMoto.pl (z ofertami motoryzacyjnymi) i otoDom.pl (z ofertami dot. nieruchomości). Wiosną ub.r. firma uruchomiła polską wersję serwisu Tradus z ogłoszeniami sprzedaży używanego ciężkiego sprzętu transportowego, rolniczego i budowlanego - zarówno z kraju, jak i zagranicy.

W roku finansowym od kwietnia ub.r. do marca br. Grupa OLX osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 34,6 proc. do 656,51 mln zł oraz zysku netto ze 138,87 do 243,25 mln zł. Firma, należąca do koncernu Naspers, cały zeszłoroczny zysk przeznaczyła na dywidendę.

Według badania Gemius/PBI w październiku br. strony i aplikacje Grupy OLX zanotowały 16,85 mln realnych użytkowników i 4,4 mld odsłon, a sam serwis OLX.pl - 13,18 mln użytkowników i 1,56 mld odsłon.

Frontier Car Group handluje używanymi autami

Natomiast Frontier Car Group nie była dotychczas obecna na polskim rynku. Firma działa od 2016 roku, odkupuje używane samochody i motocykle na podstawie wyceny wykonywanej zarówno przez internet, jak i po sprawdzaniu pojazdów w stacjonarnych punktach. Potem pojazdy są oferowane, m.in. sieciom dealerskim.

Firma ma siedzibę w Berlinie, a usługi oferuje na sześciu innych rynkach m.in. w Meksyku (jako VendeTuAuto), Indonezji (jako BeliMobilGue), Pakistanie (jako CarFirst), Nigerii i Chile.

Do br. w trzech rundach finansowania Frontier Car Group pozyskała od inwestorów 190 mln dolarów.

Dołącz do dyskusji: OLX inwestuje 400 mln dolarów we Frontier Car Group, UOKiK zgodził się na fuzję w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl