SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Wiadomości”: gang sutenerów wsparty z tarczy finansowej. Szef PFR i premier: personalny paszkwil, złe intencje czytelne

We wtorek w głównym wydaniu „Wiadomości” opisano, że agencja towarzyska prowadzona przez gang sutenerów dostała prawie 200 tys. zł z tarczy finansowej dystrybuowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. - Dzisiejszy personalny paszkwil w TVP „napawa smutkiem”. Przykre i żenujące, ale trzeba robić swoje - skomentował prezes PFR Paweł Borys. Materiał skrytykowali też Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin, a Andrzej Duda pochwalił działania PFR w czasie epidemii.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Article

W materiale Macieja Sawickiego opisano, że rozbita kilka dni temu przez policję grupa przestępcza uzyskała 175 tys. zł częściowo bezzwrotnego kredytu na agencję towarzyską działającą w Łodzi. Pożyczkę przyznał Polski Fundusz Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej. Zasugerowano, że PFR niedostatecznie kontroluje podmioty, które dostają środki.

W relacji kilkakrotnie pokazano prezesa PFR Pawła Borysa, przeplatano to z ujęciami agencji towarzyskich i zatrzymań gangsterów. Zaznaczono, że Borys za rządów PO-PSL przez lata pracował jako dyrektor w banku PKO.

Dziennikarze: “Wiadomości” dostały zlecenie na szefa PFR

Na materiał zwrócili niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. - Absolutnie niesamowite. Szef PFR właśnie dowiedział się co to znaczy kiedy Wiadomości dostają na ciebie zlecenie - skomentowała Dominika Długosz z „Newsweek Polska”. - Wiadomości uderzają w Pawła Borysa i PFR. Chyba kolejny odcinek wojny w "zjednoczonej" prawicy - ocenił Grzegorz Sadowski z „My Company Polska”.

- NIE-BY-WA-ŁE! TVP, wychodząc od gangu sutenerów, przedstawia oskarżycielski materiał na szefa PFR Pawła Borys @PawelBorys sugerując, że pomaga takim gangsterom - stwierdził Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”. - Ja nie wiem, co ja o tym myślę - napisał Hubert Biskupski z „Super Expressu”.

- Widzę, że Kura dostał zlecenie na @PawelBorys. Ciekawie tam musi być pod dywanem - skomentował Kamil Dziubka z Onetu. - Nawet jak na polityczny paszkwil, telewizyjny to poziom żenujący - ocenił Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

- Weźcie Wy się tam dogadajcie w Zjednoczonej Prawicy, albo powiedzcie sobie po męsku: "dosyć tego, idziemy osobno". Bo takie wojenki podjazdowe, podgryzanie koalicjantów, personalne przytyki - w szczycie trzeciej fali pandemii - żałość - napisał Marcin Makowski z Wirtualnej Polski.

Paweł Borys: przykre i żenujące

Do relacji odniósł się także Paweł Borys. - Muszę przyznać, że dzisiejszy personalny paszkwil w TVP „napawa smutkiem”. Dziennikarz nawet nie odróżnia @PKOBP od @BankPekaoSA Mężczyzna wykonujący gest facepalm #TarczaFinansowaPFR chroni 3,5 mln miejsc pracy, a z KAS, służbami i CBŚP przeciwdziałamy nadużyciom. Przykre i żenujące, ale trzeba robić swoje - stwierdził.

- Ciekawsza jest odpowiedź na pytanie, kto nadał ten paszkwil. Dodam tylko, że podobno ma być ciąg dalszy bratobójczego zwalczania się - skomentował Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”. - Panie Jacku tylko, że ja nie angażuje się w takie bójki w barze na poziomie piaskownicy. Mamy poważną sytuacje związana w pandemią i zamierzam się nadal tylko tym zajmować. Ale przyznam, że sklejanie mnie z sutenerami i gangsterami jest po prostu bardzo słabe - odpowiedział Borys.

- Errata: tego materiału nie robił dziennikarz. I to przy okazji świetny przykład na to, dlaczego warto dbać o niezależne, również finansowo, media - zaznaczył Paweł Sołtys z Radia 357. - Najlepsze w tym ataku Wiadomości na Pawła Borysa jest to, że większość widzów kompletnie go nie kojarzy i nie wie, że to prawa ręka Morawieckiego. Wykorzystywanie prime time'u na tak "subtelne" wojny frakcyjne to jakaś aberracja - ocenił Tomasz Walczak z „Super Expressu”.

Poseł Solidarnej Polski: PFR wspiera kongres gdańskich liberałów

Na wpis Pawła Borysa odpowiedział Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, od grudnia 2019 do lutego br. wiceminister aktywów państwowych. - Tak. @tvp się pomyliło. Pracował Pan przecież za czasów PO u prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełło. W materiale @WiadomosciTVP był pokazany zaś Jan Krzysztof Bielecki, który ze środowiskiem gdańskich liberałów organizuje @EFCongress wspierany za czasów dobrej zmiany przez @Grupa_PFR - stwierdził.

- Ok, czyli na teraz mamy najgorszy scenariusz, bo wygląda na to, że do wewnętrznej przepychanki politycznej prawicy zostały zaprzęgnięte i walka z pandemią, i największy polski bank - skomentował Hubert Orzechowski z „Gazety Wyborczej”.

Na wpis Kowalskiego odpowiedzieli niektórzy politycy Zjednoczonej Prawicy. - Panie Pośle, nie oglądałam materiału w TVP, ale chciałabym, żeby wymiar sprawiedliwości działał równie szybko i sprawnie, jak @Grupa_PFR w czasie pandemii - stwierdziła posłanka PiS Jadwiga Emilewicz, była minister rozwoju oraz minister przedsiębiorczości i technologii.

- Janusz, z całym szacunkiem - Ty wypominasz innym związki z PO? - spytał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, przypominając, że Kowalski w latach 2005-2006 był członkiem Platformy Obywatelskiej, bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu.

Paweł Borys w PKO BP pracował w latach 2010-2016, prezesem PFR został wiosną 2016 roku w efekcie otwartego postępowania kwalifikacyjnego. Jest uważany za jednego z najbliższych współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego w obszarze gospodarczym.

PFR wytyka „Wiadomościom” nieprawdę

W środę rano Polski Fundusz Rozwoju wydał oświadczenie, w którym wyliczył nieprawdziwego jego zdaniem informacje podane w relacji „Wiadomości”.

PFR zapewnił, że wbrew sugestiom w materiale nie jest prawdą, że „nie podejmuje działań w celu weryfikacji wniosków o wypłatę subwencji finansowej zarówno przed jej dokonaniem oraz następczo”, a także że „nie dokłada należytej staranności celem zapobiegania wyłudzeniom środków z Tarczy Finansowej”.

Fundusz podkreślił, że „wdrożył wszelkie możliwie profesjonalne i przewidziane prawem procedury kontrolne wypłat subwencji finansowych z Tarczy Finansowej PFR, z uwzględnieniem celu i charakteru programu pomocowego przeciwdziałającego skutkom pandemii Covid-19”.

Według PFR materiał „Wiadomości” „jest skrajnie nierzetelny i zawiera nieprawdziwe oraz niepełne informacje, które mogą naruszać dobre imię PFR S.A., Prezesa Zarządu oraz pracowników Spółki”.

- W trosce o zapewnienie przekazywania rzetelnej informacji opinii publicznej, zwracamy się do Zarządu TVP S.A. oraz kierownictwa redakcji Wiadomości z apelem o podjęcie działań, których celem będzie zapobieganie przekazywania nieprawdziwych lub niepełnych informacji o działaniach PFR S.A., jego zarządu lub pracowników - stwierdzono w komunikacie.

Morawiecki: nieuczciwy atak, złe intencje zawsze są bardzo czytelne

W środę przed południem materiał „Wiadomości” skrytykował premier Mateusz Morawiecki. - Jestem zaskoczony nieuczciwym i pełnym absurdalnych insynuacji atakiem na Polski Fundusz Rozwoju i jego szefa Pawła Borysa oraz wdrożoną przez jego zespół Tarczę Finansową. Autorzy oczerniającego materiału przemilczeli fakt, że PFR ściśle współpracuje z Krajową Administracją Skarbową, CBA i innymi służbami w celu zapobiegania nadużyciom - stwierdził szef rządu na Facebooku.

- To smutny paradoks, że człowiek, który miał wielki wkład w błyskawiczne powstanie świetnie działających Tarcz, jest atakowany personalnie, bez żadnego uzasadnienia - dodał.

Według Morawieckiego tarcze finansowe „uratowały kilka milionów miejsc pracy i pomogły przetrwać tysiącom firm”. - I to jest prawdziwa wizytówka pracy Pawła Borysa - podkreślił.

- To lekcja dla nas wszystkich, abyśmy potrafili chwalić dobrą pracę innych i nie próbowali jej dezawuować dla własnych, częstego niezrozumiałych celów. Złe intencje zawsze są bardzo czytelne - zaznaczył premier.

 

- Pamiętam trudne decyzje dotyczące walki z epidemią i równoległe do nich decyzje o wsparciu firm. @Grupa_PFR przygotowała najskuteczniejsze narzędzia. PFR to już łącznie ponad 68 mld zł chroniące 3,5 mln miejsc pracy w 370 tysiącach firm. Gratulacje dla @PawelBorys  i zespołu PFR! - stwierdził na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

- Byłem poza rządem, gdy ruszała Tarcza PFR. Od początku jednak było jasne, że kluczowe dla uratowania tysięcy firm jest tempo działania i że wpisane w to jest ryzyko nadużyć. Te nadużycia miały być i są tępione przez służby. Atak Wiadomości na @PawelBorys to pseudodziennikarstwo - ocenił Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

- Nad obroną polskiej gospodarki, zwłaszcza firm i miejsc pracy, przed skutkami pandemii pracowano z udziałem przedstawicieli rządu i PFR, także w Pałacu Prezydenckim. Wszyscy dawali z siebie wszystko, żeby pomóc. Wysoko oceniam wkład PFR w walkę ze skutkami kryzysu - skomentował po południu na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Wiadomości” krytykowały Morawieckiego

W połowie lipca ub.r., dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich, w „Wiadomościach” wytknięto kancelarii premiera i niektórym firmom państwowym, że reklamy i ogłoszenia, m.in. dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa wykupywały w tytułach prasowych mocno krytykujących PiS i Andrzeja Dudę.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 3,14 mln osób, z czego 2,51 mln w TVP1, a 625,2 tys. w TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości”: gang sutenerów wsparty z tarczy finansowej. Szef PFR i premier: personalny paszkwil, złe intencje czytelne

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Po prostu wszyscy powinniśmy przestać oglądać te „Wiadomości” i przestać o nich mówić.
Kiedyś będziemy oglądać te materiały jeszcze z większym zażenowaniem niż teraz.
22 8
odpowiedź
User
Prezes
Juz im się w TVP wszystko pierniczy. Kto z kim i kogo. Ja się nie ogarną to za tydzień będzie materiał, że dziecko kurskiemu urodziło się 8 miesięcy po ślubie. Niech se na tablicy zrobią zdjęcia z podziałem na trzy grupy - szkalujemy, szukamy haków, nasi.
24 4
odpowiedź
User
człowiek z wiertarką
No i po Borysie. Niepotrzebnie szedł do polityki. Na co mu to było?
9 1
odpowiedź