SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG już wydoba gazu z łupków, start komercyjny w 2014 r

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło techniczne wydobycie gazu łupkowego z odwiertu Lubocino – 1, na koncesji Wejherowo, podała spółka w komunikacie. PGNiG liczy na uruchomienie wydobycia komercyjnego w 2014 roku.

"Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, jako pierwsza polska firma rozpoczęła techniczne wydobycie gazu z łupków. W tym przełomowym wydarzeniu nie tylko dla PGNiG, ale i polskiej gospodarki wziął udział Donald Tusk, Premier RP oraz przedstawiciele rządu" - głosi komunikat.

Spółka podała, że przy odwiercie Lubocino – 1 nieprzerwanie płonie flara, co otwiera drogę do dalszych prac na koncesji, których efektem może być uruchomienie wydobycia przemysłowego gazu z łupków "oraz potwierdzenie, że prognozy dotyczące znaczących zasobów tego gazu w Polsce są uzasadnione".

"Przeprowadzone badania, po zakończonych sukcesem zabiegach szczelinowania, potwierdzają, że na koncesji Wejherowo potencjalnie mamy znaczne pokłady gazu z łupków. Analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdzają jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu. Dodatkowo analizy potwierdzają występowanie węglowodorów ciężkich. Pierwszy etap prób i testów został zakończony zapaleniem flary" - czytamy dalej.

PGNiG przygotowuje się obecnie do wierceń otworów poziomych i dalszych zabiegów szczelinowania na tej koncesji. "Prace te potrwają co najmniej kilkanaście miesięcy. Po ich zakończeniu przy możliwe będzie uruchomienie wydobycia przemysłowego" - informuje firma.

"Przyjęty harmonogram prac zakłada: odwiercenie Otworu Poziomego Lubocino 2H i wykonanie zabiegów szczelinowania, testowanie otworu i określenie rzeczywistych możliwości wydobywczych. Jeśli wszystkie prace przebiegać będą zgodnie z planem, to ,rozpoczęcie próbnej eksploatacji będzie możliwe w drugim półroczu 2013 roku, a wydobycie komercyjne ruszy już w 2014 roku" - czytamy dalej w komunikacie.

Prace na koncesji Wejherowo rozpoczęły się w ubiegłym roku. Odwiert pionowy o głębokości ok. 3,5 kilometra, na którym rozpoczęto testy produkcyjne został zakończony w marcu 2011 r.

PGNiG SA posiada obecnie 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków. Koncesje te znajdują się w pasie od Pomorza przez Mazowsze i Lubelszczyznę do Podkarpacia. Spółka posiada również kilkanaście koncesji, na których spodziewane jest występowanie tight gas, czyli gazu zaciśniętego, głównie w rejonie Wielkopolski. Ponadto PGNiG planuje pozyskanie kolejnych koncesji, podała także spółka.

"Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia wierceń na kolejnej koncesji Tomaszów Lubelski, odwiert Lubycza Królewska" - informuje firma.

Wcześniej we wrześniu brytyjska firma 3Legs Resources podała, że odnotowała wypłynięcie gazu łupkowego w odwiercie w odwiercie LE-2H w okolicach Łebienia na Pomorzu.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International). Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100.

Dołącz do dyskusji: PGNiG już wydoba gazu z łupków, start komercyjny w 2014 r

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl