SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piotr Gursztyn poprowadzi „Nowe Ateny” w TVP Historia. Prof. Dudek i Świetlik recenzentami książek

W czwartek 3 marca br. TVP Historia rozpocznie emisję nowego cotygodniowego programu publicystycznego „Nowe Ateny”, który poprowadzi dyrektor anteny Piotr Gursztyn. Magazyn będzie realizowany na żywo. - Ma ogniskować debatę historyczną w Polsce - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Gursztyn.

W „Nowych Atenach” prowadzący porozmawia z zaproszonymi gośćmi na temat aktualnych tematów i gorących sporów historycznych. Wśród ekspertów znajdą się historycy i publicyści. - Zależy mi na tym, żeby to byli ludzie z wiedzą historyczną, ale nie bojący się formułowania własnych tez. Liczę na ostry spór - zapowiada w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Piotr Gursztyn.

- Antena powinna kojarzyć się z twarzami konkretnych dziennikarzy, żeby nie była anonimowa. Zawsze interesowały mnie spory na temat historii, uważam je za wyjątkowo ważną część debaty publicznej. Zawsze byłem dziennikarzem i nie chciałbym rezygnować z tej debaty - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Historia.

Program „Nowe Ateny” wystartuje w czwartek 3 marca o godz. 21.00. W pierwszym odcinku Piotr Gursztyn poruszy temat „żołnierzy wyklętych” w związku z przypadającym dwa dni wcześniej Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W kolejnych odcinkach widzowie obejrzą dyskusje m.in. o debacie prezydenta Lecha Wałęsy ze Sławomirem Cenckiewiczem i Piotrem Gontarczykiem, która się nie odbyła, o stosunkach polsko-żydowskich (z okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów) czy bilansie Chrztu Polski.

Obecnie trwają prace nad scenografią studia „Nowych Aten”. Program publicystyczny Piotra Gursztyna zastąpi magazyn „Spór o historię”, który do tej pory można było oglądać w czwartkowe wieczory.

Wiosną wydłużony zostanie cykl „Ex Libris”, a jego formuła będzie odświeżona. Oprócz felietonów o zapowiedziach książkowych w każdym odcinku widzowie obejrzą dyskusję o recenzjach książek historycznych, którą przeprowadzą prof. Antoni Dudek i Wiktor Świetlik. - Rynek książki historycznej jest bardzo dynamiczną częścią świata czytelniczego. Liczę na to, że „loża recenzencka” będzie ważnym punktem odniesienia czytelników - wyjaśnia Piotr Gursztyn. „Ex Libris” można oglądać we wtorki o godz. 7.25.

W wiosennej ramówce zabraknie kolejnej serii programu „Cafe Historia”. Natomiast program o rekonstruktorach „Historia żywa” będzie miał zmienioną nazwę i formułę.

Ponadto w TVP Historia planowane jest więcej relacji na żywo z różnego rodzaju obchodów i wydarzeń historycznych. Piotr Gursztyn uważa, że to ożywia stację. - Jestem bardzo zadowolony z odbioru transmisji z uroczystości 71. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Oglądalność była lepsza niż programy nadawane przed i po tym wydarzeniu - tłumaczy szef TVP Historia. Na pewno transmitowane będą obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Wiosną na antenie TVP Historia nadal emitowane będą powtórki odcinków popularnych seriali i programów, m.in. „Wielkiej gry”, która poprawia wyniki stacji.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w styczniu br. udział TVP Historia w rynku telewizyjnym wyniósł 0,64 proc.

Dołącz do dyskusji: Piotr Gursztyn poprowadzi „Nowe Ateny” w TVP Historia. Prof. Dudek i Świetlik recenzentami książek

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sceptyk
Proponuje też tematy "Jak wielką rolę odegrał Jarosław Kaczyński w pokonaniu komunizmu na świecie" oraz "Jak bardzo PiS uratował Polskę"
0 0
odpowiedź
User
NiePatriota
"Liczę na ostry spór", czyli tabloidyzacja postępuje.
0 0
odpowiedź
User
Marian
Mam wielką nadzieję że pan dyrektor TVP Historia Gursztyn poprawi ofertę programową TVP HISTORIA bo jak na razie w tej telewizji nie wiele jest dobrych programów czy filmów historycznych do obejrzenia.
Moja sugestia nie ograniczajcie TVP HISTORIA do filmów i programów dotyczacych tylko Polski.
W TVP HISTORIA powinna być bardzo dobrą konkurencją dla DISCOVERY HISTORIA.
0 0
odpowiedź