SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Maślak podejmie kroki prawne wobec Pereiry, Wildsteina i TVP.Info

Dziennikarz Radia TOK FM Piotr Maślak podejmie kroki prawne – cywilne bądź karne – wobec portalu TVP.Info, jego szefa Samuela Pereiry oraz wicenaczelnego radiowej Trójki Dawida Wildsteina za znieważenie – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Maślak nazwał Pereirę „półPolakiem”. Ten odpowiedział: „trzeba być ignorantem albo faszolem z TokFM, żeby nazwać mnie »półPolakiem« bo nie nazywam się Maślak”, Wildstein zaś pisał o „prymitywnych rasistach” ze „stajni Michnika i TOK FM”.

W sierpniu br. Samuel Pereira napisał na Twitterze, że Szymon Hołownia „urodził się w Białymstoku, mieszka i mówi po polsku, a zachowuje się jakby go na nasz kraj Kreml i Berlin zesłali”. Zamieścił przy tym filmik, na którym Hołownia mówi, iż Niemcy po dwóch dniach badań wody z Odry stwierdzili, iż zawiera ona rtęć.

W odpowiedzi na Piotr Maślak z TOK FM napisał: „Otóż Panie @SamPereira_: to nie jest - wedle Pana logiki - Pana kraj. Gdyż jest Pan tylko półPolakiem. Pozostałe osoby o różnych korzeniach przepraszam. Ale z Panem Pereirą trzeba jego językiem. Półpolskim”. Maślak tłumaczył, że zdanie o „pół-Polaku” miało naśladować styl, jakim publiczne media posługują się wobec politycznych przeciwników.

Pereira odpowiedział: „Tak właśnie wygląda ich »tolerancja« w praktyce. Trzeba być ignorantem albo faszolem z TokFM, żeby nazwać mnie »półPolakiem« bo nie nazywam się Maślak. Urodziłem się w Polsce, mieszkam w Polsce, mam obywatelstwo RP, mówię i myślę po polsku. W przeciwieństwie do stajni Michnika”.

Dawid Wildstein, od maja wicenaczelny i wicedyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia, skomentował: „Pisze tak niejaki Maślak – typ ze stajni Michnika i TOK Fm. Te chamy obok Europy nawet nie stały. To dzicz. Czy ktoś się tam oburzy tym rasiszmem? Nie.. Bo w głębi duszy tym są. Prymitywnymi rasistami” [pisownia oryginalna – red.].

Spięcie między dziennikarzami na Twitterze opisał portal TVP.Info, którego szefem jest Pereira. Wpis Maślaka nazwano tam „skandalicznym” i „ksenofobicznym”. Dodano, że „także komentujący nie kryją oburzenia zachowaniem pracownika TOK FM” (zacytowano tweety m.in. Michała Rachonia z TVP, Jacka Liziniewicza z „Gazety Polskiej” czy Wojciecha Wybranowskiego z „Głosu Wielkopolskiego”). W mediach społecznościowych tekst zapowiedziano stwierdzeniem: „Pracownik Radia TOK FM sięgnął po argumenty rodem z nazistowskich Niemiec”.

Pozew cywilny lub akt oskarżenia. „Obie ścieżki są zasadne”

Maślak stwierdził wtedy, że rozważa pozew o zniesławienie. „Nazwałem Pana Pereirę pół Polakiem. To jest obiektywny fakt. W połowie jest bowiem Portugalczykiem” - zaznaczył na Twitterze. Jak ustaliliśmy teraz, faktycznie mają zostać podjęte kroki prawne. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl pełnomocnik Maślaka, mec. Tomasz Ejtminowicz, informuje, że do Pereiry, Wildsteina i portalu Tvp.info kilka tygodni temu trafiły wezwania do przeprosin dziennikarza TOK FM.

- Poszła cała seria tweetów, które w naszej ocenie są zniewagą, bo wyzywano Maślaka od „faszoli”, odwracając kota ogonem i wyrywając jego słowa z kontekstu – co jest clou sprawy. Podobny materiał poszedł w Tvp.info, w konsekwencji wysłaliśmy wezwania. Rozważamy wysłanie ich do kilku innych osób, które komentowały sytuację na Twitterze w podobnie obraźliwy sposób – zaznacza Ejtminowicz. - Wezwania dotyczą przeproszenia i zaniechania podobnych zachowań w przyszłości. Chcemy przeprosin na Twitterze i na stronie Tvp.info. Czekamy na efekty. W przypadku Pereiry i TVP.Info czas na pewno minął – dodaje.

Ejtminowicz podkreśla, że tweety Pereiry i Wildsteina oraz tekst z TVP.Info spełniają zarówno przesłanki naruszenia dóbr osobistych z Kodeksu cywilnego oraz przestępstwa znieważenia z art. 216 Kodeksu karnego. - Jeśli ktoś nazywa kogoś „faszolem” czy rasistą, to moim zdaniem jest to zniewaga – dodaje prawnik. - Rozważamy jedną i drugą ścieżkę. Kroki sądowe na pewno zostaną wkrótce uruchomione. Musimy jeszcze ustalić, czy będą to kroki cywilne, czy karne. Obie ścieżki są zasadne – zaznacza pełnomocnik Maślaka.

Poprosiliśmy o komentarz Samuela Pereirę. „Co tu komentować? Tweet Maślaka komentuje się sam” - napisał i odesłał nas do swojego tweeta, w którym napisał: „czuję zażenowanie, że muszę to pisać, jednak jak widać »tolerancyjni« wciąż mają problem z rozumieniem polskości i nie mam tu na myśli tylko Maślaka, ale też jego kolegów, którzy go bronią albo udają, że nie widzą”.

Kim jest Piotr Maślak?

Piotr Maślak z Radiem TOK FM jest związany od 2012 roku, prowadzi przede wszystkim pasmo „Pierwsze Śniadanie w TOKu” emitowane od poniedziałku do piątku w godz. 5-7.

Od 2009 do stycznia 2016 roku pracował też w Telewizji Polskiej, był tam gospodarzem m.in. „Kawy czy herbaty” w TVP1, „Kontaktu” w TVP2, „Pulsu Polski” i serwisów informacyjnych w TVP Info, a także przygotowywał materiały do „Wiadomości”. Wcześniej był związany m.in. z Polsatem, TV Puls, RTL, Radiem ZET i Radiem Wawa.

W listopadzie 2020 roku dziennikarz stwierdził na antenie: „Nasz rząd działa jak osoba niewidoma w składzie porcelany, bezmyślnie na łapu-capu, na hurra”. Dwoje słuchaczy wystosowało wspólną skargę na te słowa najpierw do redakcji TOK FM, a przy braku jej reakcji skierowało pismo do Rady Etyki Mediów, lecz ta nie znalazła we słowach Maślaka niczego nagannego.

Z kolei 1 lutego ub.r. Maślak na antenie TOK FM nazwał rząd PiS „zorganizowaną grupą przestępczą”. Kilkoro słuchaczy złożyło skargę do Rady Etyki Mediów. I w tym przypadku Rada uznała, że słowa Piotra Maślaka nie naruszają zasad zapisanych w Karcie Etyki Mediów.

W marcu br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Maślakowi. Dziennikarz TOK FM skarżony został o zniesławienie w połowie sierpnia ubiegłego roku funkcjonariuszy Straży Granicznej, których porównał do SS - niemieckiej policji z okresu III Rzeszy.

Dołącz do dyskusji: Piotr Maślak podejmie kroki prawne wobec Pereiry, Wildsteina i TVP.Info

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jak Kuba Bogu
Obrażać wszystkich dookoła to TVPIS uznaje za misję. Jak ktoś im odpłaci tym samym, to wielka obraża. Mam nadzieję, że Maślak wygra, ktoś musi tym funkcjonariuszom politycznym pokazać, gdzie są granice
odpowiedź
User
he he
Obrażać wszystkich dookoła to TVPIS uznaje za misję. Jak ktoś im odpłaci tym samym, to wielka obraża. Mam nadzieję, że Maślak wygra, ktoś musi tym funkcjonariuszom politycznym pokazać, gdzie są granice

Przeczytaj swoje słowa jeszcze raz, a następnie sięgnij do książki "W pustyni i w puszczy". Tam jest przesympatyczny bohater Kali, który ma bardzo specyficzne podejście do kwestii moralnych ;)
odpowiedź
User
Pawel
PM to naczelny propagandzista Tok FM.
odpowiedź