SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platige Image z animacją inspirowaną wierszem Juliana Tuwima

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to stworzona przez Platige Image animacja, będąca luźną adaptacją wiersza Juliana Tuwima. Short w reżyserii Cezarego Albińskiego ujawnia mechanizmy propagandy, które tłumaczą wojnę jako powszechnie akceptowalną i potrzebną serię wydarzeń.

(screen: YouTube/PlatigeImage)Article

Międzynarodowa premiera animacji miała miejsce na zakończonym w zeszłym tygodniu festiwalu SIGGRAPH 2021, gdzie znalazła się w prestiżowej sekcji Director's Cut, pośród krótkich metraży, które reprezentowały takie firmy jak m.in. Pixar Animation Studios czy Disney.

W pełni wygenerowany komputerowo short pokazuje niekończący się cykl zniszczenia, w którym najdrobniejszy konflikt może stać się iskrą zapalną i eskalować na globalną skalę, a powtarzalność narracji nadaje animacji dodatkowego wydźwięku, zmuszającego do głębszej refleksji.

Inspiracją do stworzenia animacji stało się zdjęcie z konkursu World Press Photo , przedstawiające ludzi stłoczonych między zniszczonymi budynkami w centrum Damaszku. Na czele setek osób czekających na przejście przez ulicę stoi mężczyzna z rozpostartymi rękami, blokujący napierający na jego plecy tłum. Naprzeciwko nich widać ogromny karabin maszynowy.

Wiesz Tuwima nadal aktualny

„Kiedy zobaczyłem to zdjęcie zacząłem zadawać sobie pytania: jak do tej wojny doszło? Czy wojny wybuchają z dnia na dzień, czy doprowadza do nich raczej długofalowy splot wydarzeń? Czy w tym splocie występuje jakiś moment, w którym udałoby się zatrzymać eskalację konfliktu?” – mówi cytowany w komunikacie Cezary Albiński, pomysłodawca i twórca animacji.

„Wiersz Tuwima jest dla mnie genialną próbą uchwycenia schematu poprzedzającego wszelkie działania zbrojne i niestety, pomimo upływu lat, pozostaje on nadal aktualny” – dodaje.

W znalezieniu wizualnego języka animacji pomogły m.in. zaprojektowane przez Jana Kryszczaka kostiumy i armie. Największym wyzwaniem dla twórców była nieustanna dbałość o odpowiedni wydźwięk wiersza. Animacja miała być czytelna dla współczesnego odbiorcy, a jednocześnie stanowić ukłon w stronę oryginału. Kluczowe było zachowanie odpowiedniego rytmu, na który szczególną uwagę zwracali nagrywający w Platige Sound lektorzy – Jacek Król (wersja polska) oraz Rafael Goldstein (wersja angielska). Całość przekazu została wzmocniona przez kompozycję muzyczną Rafała Żaka.

„Szukaliśmy pomysłu narracyjnego, wpisującego się we współczesne środki przekazu. Główną inspiracją był więc dynamiczny montaż teledysków oraz sposób prezentacji wydarzeń w serwisach informacyjnych” - komentuje Albiński.

Platige Image ze wzrostem przychodów

„Siłą Platige od zawsze byli jego twórcy. Animacja stworzona przez Cezarego i jego zespół jest doskonałym przykładem na to, jak połączenie potencjału kreatywnego i technologicznego naszego studia, może promować polską kulturę na arenie międzynarodowej. Jesteśmy otwarci na przyjmowanie młodych i zdolnych artystów pod swoje skrzydła – tutaj ich ambitne projekty mogą pod okiem doświadczonych kolegów rozwijać się od prostego pomysłu aż po zadowalający, najwyższej jakości efekt finalny” – podsumowuje Karol Żbikowski, CEO Platige Image.

W Platige Image powstawały takie filmy, jak stworzona przez Tomka Bagińskiego „Katedra”, „Paths of Hate” Damiana Nenowa czy „Miazmat” Klaudiusza Wesołowskiego.

W minionym kwartale firma Platige Image zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 23 proc. do 26,36 mln zł i spadek zysku netto z 2,09 do 1,16 mln zł.

W drugiej połowie stycznia studio przyjęło strategię na lata 2021-2025, w której zapowiedziało rozpoczęcie produkcji gier wideo, filmów i seriali oraz nie wykluczyło pozyskania kapitału z emisji nowych akcji, przejścia na główny rynek giełdowy i współpracy z inwestorami w spółkach celowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Platige Image z animacją inspirowaną wierszem Juliana Tuwima

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl