SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play ruszy w Trójmieście z komercyjnymi testami 5G. Start na początku 2020 roku

Play zapowiedział uruchomienie w Trójmieście komercyjnych testów sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz. Usługa ma być dostępna w całej aglomeracji dzięki uruchomieniu 100 zmodernizowanych stacji bazowych. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl sieć może zacząć działać na początku 2020 roku.

Article

Pod koniec listopada pojawiła się informacja o tym, że Play otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na przeprowadzenie testów komercyjnej sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz.

Otrzymana od regulatora zgoda oznacza możliwość uruchomienia sieci 5G na warunkach eksperymentu, w celu sprawdzenia wszystkich aspektów technicznych jeszcze przed rozstrzygnięciem aukcji na nowe częstotliwości pod 5G, której projekt UKE skierował niedawno do konsultacji.

5G od Play w Trójmieście

Teraz Play potwierdził, że komercyjne testy 5G zostaną przeprowadzone w Trójmieście, a telekom rozpoczyna w tej sprawie współpracę z władzami Gdyni.

W założeniach Play obejmie zasięgiem sieci 5G obszar aglomeracji trójmiejskiej, wprowadzając rozwiązanie technologiczne oparte na wykorzystywanych obecnie częstotliwościach. Wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl na samym początku 2020 r. Play zamierza podać szczegóły dotyczące uruchomienia 5G w Trójmieście, a sieć ma zacząć działać niedługo później. Dowiedzieliśmy się też, że na razie zawarto porozumienie z władzami Gdyni, w niedługim czasie odpowiednie porozumienia zostaną podpisane z Gdańskiem i Sopotem. Natomiast technicznie Play jest gotów do udostępnienia 5G na obszarze całej aglomeracji.

Start nowej usługi będzie możliwy dzięki zmodernizowaniu ponad 100 stacji bazowych działających w aglomeracji trójmiejskiej. Jak informuje operator uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji innowacyjnego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz.

Play zapowiada, że będzie dysponował nowoczesnymi routerami Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G. To ma pozwolić wykorzystać możliwości sieci 5G przez lokalną społeczność w lokalizacjach ustalonych wspólnie z Miastem Gdynia, po raz pierwszy na tak szeroką skalę.

- Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce - przyznaje w komunikacie Jean Marc Harion, Prezes Play. - Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że Play ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że Play jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji - zaznacza Marc Harion.

Play nie jest jedynym polskim operatorem testującym obecnie rozwiązania 5G. W grudniu ub.r. pierwsze testy 5G w Warszawie rozpoczął T-Mobile Polska. Z kolei w wrześniu z testami w Warszawie ruszył Orange Polska we współpracy z firmą Ericsson, a pod koniec października z Nokią w Lublinie.

W trzecim kwartale br. Play Communications osiągnął wzrost przychodów operacyjnych w skali roku o 5,2 proc. do 1,8 mld zł oraz 233,1 mln zł zysku netto (wobec 189,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec września telekom miał 12,72 mln aktywnych klientów, w tym 9,11 mln abonentów. Wydatki marketingowe zwiększył o 29 proc.

Ruszają konsultacje w sprawie aukcji 5G

W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości 5G z pasma 3,6 GHz. Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 r. Projekt dokumentacji aukcyjnej zakłada, że cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł, czyli UKE spodziewa się co najmniej 1,8 mld zł wpływów z tej aukcji. W wyniku aukcji każdy uczestnik może uzyskać jedną rezerwację częstotliwości.

Rezerwacje będą ważne do końca maja 2035 r. Według założeń zwycięzcy aukcji zostaną zobowiązani do rozwoju sieci poprzez budowę:

  • Co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie 6 miesięcy od otrzymania rezerwacji.
  • Do 31 grudnia 2023 r. co najmniej 250 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 20 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 9 miast wojewódzkich.
  • Do 31 grudnia 2025 r. co najmniej 500 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich.

UKE zaznacza, że zobowiązania zostały zaprojektowane w sposób zapewniający rozwój sieci w największych skupiskach ludności, tj. gminach powyżej 80 tys. mieszkańców.

Częstotliwości 3,6 GHz są jednymi z pasm radiowych umożliwiających budowę sieci telekomunikacyjnej w nowej technologii 5G. Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

W połowie listopada minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował w rozmowie z PAP, że według szacunków resortu z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 r. do budżetu może wpłynąć nawet 4-5 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play ruszy w Trójmieście z komercyjnymi testami 5G. Start na początku 2020 roku

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kalafior i cebula - te 5G
No co tu innego napisać;)
odpowiedź
User
a tak nie byłoby lepiej?
Czas na zdrowy przewrót - społeczeństwa powinny pokazać, że nie chcą takiej wizji przyszłości, nie chcemy budowania między nami cyfrowego ogrodzenia, my ten mur obalić musimy zanim w pełni nas przytłoczy! #Gotówka ponad płatności bezgotówkowe, #Desmartfonizacja( wyparcie smartfonów przez zwykłe komórki sieci 2G. #Przywrócić budki telefoniczne( najlepiej w miejsce stacji rowerów miejskich, i tak ludzie korzystają z własnych rowerów chętniej niż z tych współdzielonych, a z budek telefonicznych korzystaliby na sto procent, oczywiście możliwość płatności gotówką w nich będzie) #Deinformatyzacja( tam gdzie się da przywrócić dobre, sprawdzone papierowe dokumenty, uwalniając ludzi od konieczności pamiętania haseł i loginów), #Internet głównie przewodowy - minimalizujemy rolę wi-fi w przestrzeni publicznej. #Biometrie won, #Sieć 5G i internet rzeczy - goodbye. #Jedyne social medium - życie( zdjęcia jeśli lubimy robić to róbmy aparatem a potem wywołujmy dla siebie i wybranych przyjaciół czy rodziny, filmy jeśli nagrywamy to zrzucajmy na CD - nic a nic nie będzie się błąkało w sieci - świat cyfrowy ma być nudny, nieciekawy, zimny, zaś życie ciekawe, towarzyskie, gdzie jest miejsce na szczerość, naturalność). Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, tak dłużej być nie może, z końcem 2019 roku nieudaną dekadę 2010-2019 żegnamy, zaś rozpoczynamy lata 20-ste, Ten czuje najwięcej wolności kto nie ma czasu na smartfona i zazwyczaj nie używa social mediów lub lepiej - nie posiada ich. Czas wreszcie na reformy, które wprowadzą harmonię pomiędzy światem cyfrowym a światem realnym, bo inaczej to co niebawem nadejdzie sprawi, że jeszcze bardziej narzekać będziemy i nic już nie będzie cieszyło jak dawniej.
odpowiedź
User
Oskarka
No niech próbują, zobaczymy. Bo na razie i internet i zasięg po prostu masakra. Co chwilę u męża zanika. Ja Orange i jest o wiele lepiej.
odpowiedź