SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play ruszy w Trójmieście z komercyjnymi testami 5G. Start na początku 2020 roku

Play zapowiedział uruchomienie w Trójmieście komercyjnych testów sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz. Usługa ma być dostępna w całej aglomeracji dzięki uruchomieniu 100 zmodernizowanych stacji bazowych. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl sieć może zacząć działać na początku 2020 roku.

Article

Pod koniec listopada pojawiła się informacja o tym, że Play otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na przeprowadzenie testów komercyjnej sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz.

Otrzymana od regulatora zgoda oznacza możliwość uruchomienia sieci 5G na warunkach eksperymentu, w celu sprawdzenia wszystkich aspektów technicznych jeszcze przed rozstrzygnięciem aukcji na nowe częstotliwości pod 5G, której projekt UKE skierował niedawno do konsultacji.

5G od Play w Trójmieście

Teraz Play potwierdził, że komercyjne testy 5G zostaną przeprowadzone w Trójmieście, a telekom rozpoczyna w tej sprawie współpracę z władzami Gdyni.

W założeniach Play obejmie zasięgiem sieci 5G obszar aglomeracji trójmiejskiej, wprowadzając rozwiązanie technologiczne oparte na wykorzystywanych obecnie częstotliwościach. Wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl na samym początku 2020 r. Play zamierza podać szczegóły dotyczące uruchomienia 5G w Trójmieście, a sieć ma zacząć działać niedługo później. Dowiedzieliśmy się też, że na razie zawarto porozumienie z władzami Gdyni, w niedługim czasie odpowiednie porozumienia zostaną podpisane z Gdańskiem i Sopotem. Natomiast technicznie Play jest gotów do udostępnienia 5G na obszarze całej aglomeracji.

Start nowej usługi będzie możliwy dzięki zmodernizowaniu ponad 100 stacji bazowych działających w aglomeracji trójmiejskiej. Jak informuje operator uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji innowacyjnego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz.

Play zapowiada, że będzie dysponował nowoczesnymi routerami Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G. To ma pozwolić wykorzystać możliwości sieci 5G przez lokalną społeczność w lokalizacjach ustalonych wspólnie z Miastem Gdynia, po raz pierwszy na tak szeroką skalę.

- Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce - przyznaje w komunikacie Jean Marc Harion, Prezes Play. - Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że Play ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że Play jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji - zaznacza Marc Harion.

Play nie jest jedynym polskim operatorem testującym obecnie rozwiązania 5G. W grudniu ub.r. pierwsze testy 5G w Warszawie rozpoczął T-Mobile Polska. Z kolei w wrześniu z testami w Warszawie ruszył Orange Polska we współpracy z firmą Ericsson, a pod koniec października z Nokią w Lublinie.

W trzecim kwartale br. Play Communications osiągnął wzrost przychodów operacyjnych w skali roku o 5,2 proc. do 1,8 mld zł oraz 233,1 mln zł zysku netto (wobec 189,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec września telekom miał 12,72 mln aktywnych klientów, w tym 9,11 mln abonentów. Wydatki marketingowe zwiększył o 29 proc.

Ruszają konsultacje w sprawie aukcji 5G

W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości 5G z pasma 3,6 GHz. Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 r. Projekt dokumentacji aukcyjnej zakłada, że cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł, czyli UKE spodziewa się co najmniej 1,8 mld zł wpływów z tej aukcji. W wyniku aukcji każdy uczestnik może uzyskać jedną rezerwację częstotliwości.

Rezerwacje będą ważne do końca maja 2035 r. Według założeń zwycięzcy aukcji zostaną zobowiązani do rozwoju sieci poprzez budowę:

  • Co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie 6 miesięcy od otrzymania rezerwacji.
  • Do 31 grudnia 2023 r. co najmniej 250 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 20 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 9 miast wojewódzkich.
  • Do 31 grudnia 2025 r. co najmniej 500 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich.

UKE zaznacza, że zobowiązania zostały zaprojektowane w sposób zapewniający rozwój sieci w największych skupiskach ludności, tj. gminach powyżej 80 tys. mieszkańców.

Częstotliwości 3,6 GHz są jednymi z pasm radiowych umożliwiających budowę sieci telekomunikacyjnej w nowej technologii 5G. Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

W połowie listopada minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował w rozmowie z PAP, że według szacunków resortu z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 r. do budżetu może wpłynąć nawet 4-5 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play ruszy w Trójmieście z komercyjnymi testami 5G. Start na początku 2020 roku

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kalafior i cebula - te 5G
No co tu innego napisać;)
1 0
odpowiedź
User
a tak nie byłoby lepiej?
Czas na zdrowy przewrót - społeczeństwa powinny pokazać, że nie chcą takiej wizji przyszłości, nie chcemy budowania między nami cyfrowego ogrodzenia, my ten mur obalić musimy zanim w pełni nas przytłoczy! #Gotówka ponad płatności bezgotówkowe, #Desmartfonizacja( wyparcie smartfonów przez zwykłe komórki sieci 2G. #Przywrócić budki telefoniczne( najlepiej w miejsce stacji rowerów miejskich, i tak ludzie korzystają z własnych rowerów chętniej niż z tych współdzielonych, a z budek telefonicznych korzystaliby na sto procent, oczywiście możliwość płatności gotówką w nich będzie) #Deinformatyzacja( tam gdzie się da przywrócić dobre, sprawdzone papierowe dokumenty, uwalniając ludzi od konieczności pamiętania haseł i loginów), #Internet głównie przewodowy - minimalizujemy rolę wi-fi w przestrzeni publicznej. #Biometrie won, #Sieć 5G i internet rzeczy - goodbye. #Jedyne social medium - życie( zdjęcia jeśli lubimy robić to róbmy aparatem a potem wywołujmy dla siebie i wybranych przyjaciół czy rodziny, filmy jeśli nagrywamy to zrzucajmy na CD - nic a nic nie będzie się błąkało w sieci - świat cyfrowy ma być nudny, nieciekawy, zimny, zaś życie ciekawe, towarzyskie, gdzie jest miejsce na szczerość, naturalność). Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, tak dłużej być nie może, z końcem 2019 roku nieudaną dekadę 2010-2019 żegnamy, zaś rozpoczynamy lata 20-ste, Ten czuje najwięcej wolności kto nie ma czasu na smartfona i zazwyczaj nie używa social mediów lub lepiej - nie posiada ich. Czas wreszcie na reformy, które wprowadzą harmonię pomiędzy światem cyfrowym a światem realnym, bo inaczej to co niebawem nadejdzie sprawi, że jeszcze bardziej narzekać będziemy i nic już nie będzie cieszyło jak dawniej.
3 2
odpowiedź
User
Oskarka
No niech próbują, zobaczymy. Bo na razie i internet i zasięg po prostu masakra. Co chwilę u męża zanika. Ja Orange i jest o wiele lepiej.
1 2
odpowiedź
User
szczepan
Czas na zdrowy przewrót - społeczeństwa powinny pokazać, że nie chcą takiej wizji przyszłości, nie chcemy budowania między nami cyfrowego ogrodzenia, my ten mur obalić musimy zanim w pełni nas przytłoczy! #Gotówka ponad płatności bezgotówkowe, #Desmartfonizacja( wyparcie smartfonów przez zwykłe komórki sieci 2G. #Przywrócić budki telefoniczne( najlepiej w miejsce stacji rowerów miejskich, i tak ludzie korzystają z własnych rowerów chętniej niż z tych współdzielonych, a z budek telefonicznych korzystaliby na sto procent, oczywiście możliwość płatności gotówką w nich będzie) #Deinformatyzacja( tam gdzie się da przywrócić dobre, sprawdzone papierowe dokumenty, uwalniając ludzi od konieczności pamiętania haseł i loginów), #Internet głównie przewodowy - minimalizujemy rolę wi-fi w przestrzeni publicznej. #Biometrie won, #Sieć 5G i internet rzeczy - goodbye. #Jedyne social medium - życie( zdjęcia jeśli lubimy robić to róbmy aparatem a potem wywołujmy dla siebie i wybranych przyjaciół czy rodziny, filmy jeśli nagrywamy to zrzucajmy na CD - nic a nic nie będzie się błąkało w sieci - świat cyfrowy ma być nudny, nieciekawy, zimny, zaś życie ciekawe, towarzyskie, gdzie jest miejsce na szczerość, naturalność). Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, tak dłużej być nie może, z końcem 2019 roku nieudaną dekadę 2010-2019 żegnamy, zaś rozpoczynamy lata 20-ste, Ten czuje najwięcej wolności kto nie ma czasu na smartfona i zazwyczaj nie używa social mediów lub lepiej - nie posiada ich. Czas wreszcie na reformy, które wprowadzą harmonię pomiędzy światem cyfrowym a światem realnym, bo inaczej to co niebawem nadejdzie sprawi, że jeszcze bardziej narzekać będziemy i nic już nie będzie cieszyło jak dawniej.


Jaki przewrót, musimy się rozwijać, a technologia jest jednym z ważniejszych elementów obecnego rozwoju. 5G przyniesie nam wiele korzyści.
2 0
odpowiedź
User
zdzichu
5G zadowoli nawet największych malkontentów, jeżeli chodzi o sieć mobilną. W końcu będzie można korzystać z Internetu na smartfonie jak należy.
2 0
odpowiedź