SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 40 proc. Polaków chce zamknięcia kościołów w czasie pandemii

41,5 proc. Polaków uważa, że na czas obecnie trwającej pandemii koronawirusa należy zamykać kościoły (Polacy w kwestii kościoła podzieleni) - wynika z badania Biostat. Zdecydowana większość jest przeciwna zamykaniu hoteli, stoków i infrastruktury sportowej.

Article

Z najnowszego sondażu Biostat na temat pandemicznych obostrzeń wynika, że 67,5 proc. Polaków przyznaje, że skuteczną ochronę przez koronawirusem zapewniają jedynie profesjonalne maseczki ochronne. Jeżeli zakładanie przyłbic i osłon z elementów garderoby zostanie w miejscach publicznych ograniczone, to w sumie 93 proc. zastosuje maseczki „chirurgiczne”, wielowarstwowe albo z filtrem.

Tylko profesjonalne maseczki chronią przed Covid-19

Tylko 8,3 proc. respondentów uważa, że plastikowe przyłbice (zakładane zamiast maseczki), płócienne kominy szaliki, chusty czy inne elementy garderoby zasłaniające usta i nos są wystarczającą formą zabezpieczenia przed zakażeniem. Równocześnie jednak aż 24,2 proc. ankietowanych uważa, że zasłanianie ust i nosa nie chroni przed zakażeniem.- Tylko co dwunasty Polak uważa plastikowe przyłbice czy elementy garderoby za wystarczającą ochronę przed zakażeniem koronawirusem. Dla dwóch trzecich Polaków ewentualny nakaz używania w miejscach publicznych profesjonalnych maseczek nie stanowiłby dodatkowego obciążenia. Stosowane będą powszechnie dostępne maseczki „chirurgiczne”, ale również wielowarstwowe czy filtrem klasy FFP2 i FFP 3. Zaskakuje jednak to, że po niemal roku pandemii aż co czwarty ankietowany nie widzi sensu zasłaniania ust i nosa - komentuje Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

Co zamykać, co otwierać?

Prawie trzy czwarte uczestników sondażu jest przeciwnych ponownemu zamykaniu hoteli, tylko 15,5 proc. popiera zamykanie hoteli, a 10,4 proc. nie ma zdania na ten temat. Polacy wyraźnie niechętni są ponownemu zamykaniu stoków narciarskich (69,3 proc. - przeciw, 22,8 proc. - za), przedszkoli (68,6 proc. przeciw, 20,9 proc. za), galerii handlowych (68,0 proc. przeciw, 23,1 proc. za).

Najliczniejszy odsetek 41,5 proc. respondentów popiera natomiast zamknięcie z powodu zagrożenia pandemicznego kościołów i miejsc kultu. Przeciwnych temu jest 45,9 proc. uczestników sondażu.

- Zmęczeni ograniczeniami Polacy niechętnie przyjmą ponowne zamykanie hoteli, stoków narciarskich czy galerii. Odsetek przeciwników tego typu działań jest wyraźnie wyższy niż zwolenników. Zwracają uwagę natomiast odpowiedzi na pytanie o ograniczenia dotyczące kościołów i miejsc kultu - komentuje Rafał Piszczek.

Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzono od 22 do 23 lutego 2021 roku metodą CAWI na grupie 1067 Polaków, reprezentatywnej pod względem płci i wieku. CBR BioStat monitoruje wpływ pandemii SARS-CoV-2 na życie Polaków od marca ubiegłego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 40 proc. Polaków chce zamknięcia kościołów w czasie pandemii

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Pierwsi do zamykania są ci, co nie chodzą. I podobnie jak LGBT - będąc w zdecydowanej mniejszości, chcą rządzić większością. Nic to. Psy szczekają, a karawana idzie dalej
odpowiedź
User
Bart
A jakby dać tytuł "Ponad 45 proc. Polaków nie chce zamknięcia kościołów w czasie pandemii"? Gorzej by się klikało?
odpowiedź
User
Ewa Sz.
Profesjonalne maseczki to niech mi kupią nie będę dorabiać następnych cwaniaków wymyślają już cuda wianki hieny i tyle
odpowiedź