SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski e-commerce: podsumowanie 2012 roku, prognozy na 2013

Jaki był mijający rok w polskiej branży e-commerce? Co wydarzy się w przyszłym roku? Podsumowują i prognozują m.in. szefowie Allegro, Groupona, Merlin.pl, InPostu, Grupera i Citeam.pl.

Piotr Majcherkiewicz, prezes Gruper.pl

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku

Rok 2012 był dynamicznym okresem dla polskiego rynku e-commerce. Z mojej perspektywy jednym z ważniejszych wydarzeń było pojawienie się w Polsce social giftingu. Rozwiązania, które z powodzeniem funkcjonują od kilkunastu miesięcy w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii czy Wielkiej Brytanii, trafiły na lokalny rynek. Udało nam się uruchomić pierwszy tego typu serwis - Bonbonier.pl. To nowa usługa umożliwiająca przekazanie prezentów znajomym za pośrednictwem Facebooka. Aplikacja umożliwia dokładanie kolejnych sum do bonu podarunkowego przez różnych użytkowników. Obdarowany dokonuje realnego zakupu w sklepie rzeczywistym bądź online z pomocą kodu elektronicznego. Pomaga mu w tym strona naszego portalu lub aplikacja mobilna na smartfona.

Największy sukces w branży w 2012 roku

Ciężko moim zdaniem mówić o jednym, spektakularnym wydarzeniu, które moglibyśmy okrzyknąć sukcesem 2012. Było kilka pozytywnych trendów, takich jak rosnące zaufanie ze strony dużych graczy do rynku wszelkiego rodzaju okazji i kuponów. Widać to z perspektywy oferty usług finansowych czy ubezpieczeniowych. Oferty przygotowane we współpracy z tego typu partnerami spotkały się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców między innymi naszego serwisu Gruper.pl.

Największa porażka w branży w 2012 roku
Wydarzeniami, które w tym roku w największym stopniu negatywnie odbiły się na całym rynku e-commerce, były zawirowania na rynku turystycznym. Problemy biur podróży, mające swoje źródła w niedopracowanych modelach biznesowych i niedostatecznych zabezpieczeniach dla klientów ze strony touroperatorów, zaowocowały spadkiem zaufania do sprzedaży internetowej. Pojawiły się pytania, czy rzeczywiście zakupy dokonywane za pośrednictwem sieci są bezpieczne. To był ważny sprawdzian dla całego rynku, a zarazem impuls do wprowadzenia gruntownych zmian w największych serwisach. Kluczowymi elementami w budowaniu relacji z klientami stała się polityka jakości oraz zapewnienie pełnego bezpieczeństwa.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą.
Największy wpływ na rynek e-commerce mieli i mają jego użytkownicy i klienci. To dzięki nim Gruper.pl sprzedał już ponad 1,7 mln kuponów, generując oszczędności na kwotę powyżej ćwierć miliarda złotych. Polacy coraz chętniej kupują w sieci, korzystając na coraz większą skalę z technologii mobilnych. To oni stawiają przed nami nowe wyzwania i skłaniają do poszukiwania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Niewątpliwie sytuacja ekonomiczna ma wpływ na zachowania konsumenckie na całym rynku. Kryzys z jednej strony wpływa na ograniczanie i zmniejszenie częstotliwości zakupów, ale jednocześnie składnia konsumentów do poszukiwania oszczędności. Dlatego moim zdaniem trudny okres może być korzystny dla rozwoju e-commerce, który może zaoferować klientom dostęp do tańszych produktów i usług. Taką rolę pełnią portale oferujące klientom okazje, jedocześnie promując biznesy swoich partnerów. Do końca roku jeszcze kilka tygodni, więc na podsumowania przyjdzie jeszcze czas.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Jednym z najważniejszych trendów w handlu online w najbliższych latach będzie niewątpliwie rozwój mobile commerce. Rewolucja w sektorze mobilnym już się zaczęła - dużo wcześniej niż oczekiwano. Badania przeprowadzone przez Google razem z Ipsos OTX MediaCT (2011) pokazały, że 47 proc. z badanych użytkowników smartfonów szuka za pośrednictwem telefonu informacji na temat zakupów. Coraz częściej więc w strategiach firm jedne z kluczowych miejsc zajmują dedykowane strony mobilne i aplikacje. Najwięksi gracze rynku e-commerce, tacy jak Amazon, eBay czy Best Buy, już dawno zauważyli konieczność dostosowania swoich witryn internetowych do nowych rozwiązań dla użytkowników mobilnych. W ślad za nimi podążają inni przedstawiciele branży.

Gruper stawia na rozwój rozwiązań mobilnych, które ułatwią naszym klientom dostęp do okazji i zniżek w dowolnym miejscu i czasie. Konsekwentnie poszerzamy naszą ofertę dla partnerów i klientów. Pierwszym z tych serwisów jest Bonbonier - portal social giftng, który został uruchomiony w lipcu tego roku. To pierwszy z kilku projektów, o których będziemy informować już niebawem...
 


Piotr Broniarczyk, CEO Okazje.info

Najważniejsze wydarzenie, sukces i porażka w branży w 2012 roku

Do najważniejszych wydarzeń 2012 roku należy z pewnością zaliczyć wejście na rynek e-commerce kolejnych znanych marek offline. Takie sklepy jak Saturn, Media Markt czy NOMI są w stanie przyciągnąć do internetu nowych klientów, a jednocześnie mobilizują konkurencję do stałej pracy nad jakością usług. Debiut Tesco i Almy w sprzedaży internetowej to potwierdzenie prognoz mówiących, że przyszłoroczny wzrost rynku FMCG online będzie oscylował w granicach 30 proc.

Ponadto rynek polski jest odkrywany również przez dużych graczy z branży modowej, działających na globalnym rynku. Polscy klienci mają od tego roku dostęp do ofert Amazon.co.uk, Zalando i Sarenzy, a zatem do tysięcy produktów najlepszych światowych marek w przystępnych cenach. Ten intensywny rozwój branży modowej obserwujemy z tym większą przyjemnością, że Okazje.info ma w nim swój udział  - prezentujemy na stronach porównywarki oferty wszystkich wymienionych sklepów.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą. Najważniejszy transfer na polskim rynku.
Branża rozwija się tak dynamicznie, że trudno wskazać konkretne osoby. Nadal przed nami są spektakularne transfery. To, co jest dla rynku kluczowe, to rozwój grupy roboczej e-commerce przy IAB. Udało się zebrać grono naprawdę świetnych, zaangażowanych specjalistów, którzy chcą aktywnie współtworzyć rynkowe standardy i dobre praktyki. Co ważne, dzięki integracji przedstawicieli z niejednokrotnie konkurencyjnych podmiotów zyskujemy świeżość myśli i dodatkową motywację do bycia motorem rozwoju całej branży. Wspólna praca zaowocowała wydaniem trzech poradników poświęconych zakupom online, skierowanych zarówno do sprzedawców, jak i internautów. To pozytywny sygnał dla konsumentów - branża e-commerce nie tylko się profesjonalizuje, ale chce realnie dostosowywać rynek do potrzeb klienta. Liczę, że tego typu inicjatyw będzie w przyszłym roku coraz więcej.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Szczegółówe analizy zostawmy ekonomistom, jednak według mnie dane mówiące o wzroście ogólnym branży są jednoznaczne. Raport Zanox pokazał nam, że polski rynek e-commerce z jego 2,5 mln transakcji rocznie rośnie najszybciej w Europie. Dopóki internauta chce kupować w sieci, nie możemy mówić o kryzysie. Patrząc na optymistyczne prognozy analityków, branży internetowej nie czeka on również w przyszłym roku.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Oczekiwania klientów co do jakości obsługi stale rosną - to pozytywne zjawisko, które motywuje do zmian i ciągłego rozwoju. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia - na przykład wyniki raportu Gemius „Ecommerce w Polsce 2011” pokazują, że 48 proc. badanych wciąż uważa zakupy w sklepach internetowych za ryzykowne! W 2013 roku kluczowe będzie więc zapewnienie internautom kompleksowej obsługi zakupowej, w tym bezpieczeństwa transakcji. Ponieważ źródła wskazują na coraz większą rolę opinii internautów w podejmowaniu decyzji o zakupie, w Okazje.info postanowiliśmy stworzyć narzędzie dostarczające internaucie rekomendacje, na których może polegać. Program Wiarygodne Opinie jest skierowany także do sklepów internetowych, które chcą świadomie budować swój wizerunek i lojalnośc klientów.

W mijającym roku na rynku e-commerce coraz intensywniej zaznaczały swoją obecność różnego rodzaju rozwiązania mobilne. W takim kierunku rozwija się technologia i obyczaje konsumeckie, zatem coraz wiecej podmiotów e-commerce zacznie podążać za tym trendem.

Przyszły rok to z pewnością także kolejni wielcy gracze wchodzący do sprzedaży online. O niektórych już wiemy, inni dopiero zapowiadają swój debiut. Dla całego rynku oznacza to wiele zmian, w których Okazje.info chce uczestniczyć.
 


Grzegorz Kurowski, dyrektor marketingu InPost

Największe wydarzenie w branży w 2012 roku

Najważniejsza obserwacja to, że branża się zmienia. Na początku roku z naszego kraju wycofał się sklep Otto, jeden z największych graczy w Europie. Potem mieliśmy szereg startów: Tesco, Saturn/MediaMarkt, DaWanda, po części Amazon i kilka innych. To oznacza ogromny ruch wśród dużych graczy. Zaplecze finansowe, logistyczne oraz know-how tak silnych podmiotów może całkowicie zmienić oblicze polskiego e-commerce, pod warunkiem że zostanie dobrze wykorzystane.

Największy sukces i porażka w branży w 2012 roku
Wiele firm osiągnęło w tym roku sukcesy, ale nie mnie oceniać, które z nich były najważniejsze. Najwięcej mówią zmiany w rankingach e-sklepów według ich przychodów lub zasięgu. Pokazują one kilka ciekawych trendów, z których można wyciągać ważne wnioski biznesowe. Porażek było równie dużo, ale nie wypada kopać leżących ;)

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku
W 2012 roku nie było większych zmian na tym polu. Największy wpływ na rynek e-commerce ma cały czas ten sam człowiek: konsument. To on stoi za wszystkimi sukcesami, porażkami, zmianami i niespodziankami w branży. To, co najbardziej istotne: z roku na rok „e-konsument” i „konsument” różnią się coraz mniej. Ta ewolucja odbiera branży e-commerce nieco romantyzmu, ale za to odpłaca się rosnącymi przychodami.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?

Kryzys dotknął niemal wszystkie branże, jest widoczny także w obszarze e-commerce. Polski handel w sieci nadal rozwija się bardzo szybko, zarówno na tle innych branż jak i innych krajów. Ale większość graczy z pewnością zaobserwowała mniej lub bardziej wyraźne przejawy zmian w zachowaniach nabywców, które wpływają na ich biznes.

Kryzys to dla polskiego e-commerce jednocześnie szansa i zagrożenie. Wygrają ci, którzy obronią rozsądne marże, jednocześnie przejmując nowe źródła przychodów związanych z bardziej oszczędnym gospodarowaniem środkami przez konsumentów. Pozostałych kryzys zniszczy lub przynajmniej mocno poturbuje.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Rynek będzie się nadal rozwijał, ale sytuacja gospodarcza zmieni nieco jego strukturę. Wiele e-sklepów średniej wielkości upadnie, a ich udziały przejmą największe i najmniejsze podmioty. Będziemy też świadkami wejścia do internetu kolejnych graczy z zagranicy oraz z offline'u, którzy w ten sposób szukać będą poprawy swoich wyników.

Wiele wskazuje również na to, że będziemy mieli okazję obserwować kilka ciekawych wojen konkurencyjnych. W takich kategoriach jak RTV/AGD czy książki/multimedia już widzimy zbrojenia...
 


Marta Krauze, dyrektor serwisu Citeam.pl

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku

Trudno powiedzieć, żeby w tym roku polski rynek zanotował jakieś spektakularne wydarzenie, na które od dawna przygotowywałyby się duże serwisy. A takim mogłoby być np. wejście Amazona, o którym od początku roku mówiło się w branży.

Mijający rok minął pod znakiem popularyzowania pewnych trendów. Mocno widoczna była obecność klubów zakupowych typu Fashion Days czy Złote Wyprzedaże.  Na horyzoncie pojawił się też sklep designerski Shwrm.pl, który proponuje nieznaną dotychczas jakość produktów „szytych na miarę”.

Na rynku zagranicznym bardzo ciekawym wydarzeniem było uruchomienie wirtualnych sklepów Tesco, gdzie zakupy robi się za pośrednictwem smartfona, przez skanowanie produktów z interaktywnych tablic - produkty zostają następnie dostarczone do domu.

Największy sukces w branży w 2012 roku
Głośnym wydarzeniem była inwestycja o2 w agencję Socializer i, niemalże natychmiastowy, debiut Socializera na rynku New Connect. Takie zabiegi notorycznie stosuje się na Zachodzie, jednak w polskich realiach to dosyć nietypowe zachowanie. Socializer z miesiąca na miesiąc bije rekordy przychodów.

Największa porażka w 2012 roku
Na całym świecie widoczne jest nasycenie tradycyjnym modelem zakupów grupowych. W Polsce również wiele serwisów nie przetrwało próby czasu, a niektóre zmuszone były do zmiany profilu działalności, np. zostając tylko przy ofertach turystycznych. Można zauważyć również spadek liczby użytkowników wszystkich serwisów zakupów grupowych. Przed nami czas na zmiany i weryfikację tradycyjnego modelu serwisów ze zniżkami, które mają już za sobą okres intensywnego boomu.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą. Najważniejszy transfer na polskim rynku.
Marissa Mayer - młoda, niezwykle doświadczona kobieta, która stanęła na czele Yahoo będąc w zaawansowanej ciąży. Robi wrażenie.

Największym transferem w branży było przejęcie Onetu przez Axel Springer Dotychczas zmiana właściciela nie wpłynęła znacząco na serwis, jednak wydarzenie jest na tyle świeże, że dopiero w przyszłym roku będziemy mogli ocenić skutki przejęcia. Dużą niespodzianką było odejście z Onetu Łukasza Wejcherta i zaangażowanie się w projekty startupowe.

Kryzys w 2012 roku – jak wpłynął na branżę?
Można powiedzieć, że zakupy grupowe swoje 5 minut mają już za sobą - założenie spontaniczności szybko się wypaliło, a głównym driverem serwisów są oferty produktowe. Nie doszukiwałabym się tu jednak przyczyn kryzysu, których podstawą jest raczej wyeksploatowanie rynku klasyczną formą zakupów grupowych. To zmienia perspektywę kupowania, gdyż obecnie z „grupówek” korzystają lojalni klienci, którzy zachowują się podobnie jak na Allegro, czyli szukają produktu, a nie kupują ze względu na unikatowość oferty. Serwisy muszą pracować m.in. nad zmianą klasycznego modelu, większą personalizacją ofert czy wykorzystywaniem mobile w procesie zakupowym.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Mobile, mobile i jeszcze raz mobile. Tablety i smartfony zmienią nasze przyzwyczajenia oraz zachowania. Pojawią się aplikacje, które będą za nas organizowały czas, podpowiadając, gdzie i w co się ubrać. Polskie sklepy zauważą, że strona mobilna jest nierozłącznym elementem e-commerce. Razem z tym trendem, bardzo mocno urośnie rynek reklamy mobilnej.
 


Maciej Idzikowski, prezes Neo24.pl

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku

Zdecydowanie próba stworzenia E-Izby. Mam wrażenie, że to niezwykle istotna inicjatywa na polskim rynku, która pomoże zintegrować branżę, usystematyzować procesy, stworzyć „wzorce dobrych praktyk w biznesie elektronicznym”.

Największy sukces w branży w 2012 roku
Stały wzrost zainteresowania klientów zakupami online. Według moich szacunków wartość branży wzrosła o 20-30 proc. W dobie szalejącego na pozostałych rynkach jest to niewątpliwy sukces.

Największa porażka w branży w 2012 roku
Powrót „wirtualnych sklepów” wyciągających pieniądze od klientów i nierealizujących zamówień. Czyli zwykłych oszustów. To stawia w złym świetle całą branżę, budzi niepokój w klientach. To jeszcze jeden powód, dla którego niezbędne jest powstanie Izby E-commerce.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą. Najważniejszy transfer na polskim rynku.
Nie chcę oceniać polskiej branży. Natomiast za fenomen na świecie, w szeroko pojętym internecie, uznałbym PSY i „Gangnam Style” - za miliard wyświetleń na YouTubie. To skala, która pokazuje potęgę sieci.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Jaki kryzys? Proszę wskazać branże rozwijające się szybciej niż e-commerce. Jest ich z pewnością śladowa ilość. A biorąc pod uwagę obroty – e-commerce moim zdaniem jest nadal liderem rozwoju w Polsce.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Sądzę, że nasili się trend konsolidacji - na rynku zaistnieją podmioty nazywane potocznie „mass merchantami”, bo to bardzo wygodne kupować wszystko w jednym miejscu, do jednego koszyka. W Neo24.pl, który jest dziś numerem 1 na rynku e-handlu sprzętem RTV i AGD, rozpoczęliśmy już wdrażanie nowych segmentów produktowych.
 

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Polski e-commerce: podsumowanie 2012 roku, prognozy na 2013

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl