SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Historia pokaże cykl dokumentalny „Polskie 100 lat”. Matyszkowicz: to projekt ćwierćwiecza

W piątek 8 listopada na antenie TVP Historia wystartuje dokumentalny cykl „Polskie 100 lat”. Składa się z 42 odcinków i ma pokazać jak w soczewce ostatnich 10 dekad historii Polski. - To projekt ćwierćwiecza - podkreśla Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP.

Dokumentalny cykl został zrealizowany przez Telewizję Polską, Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, Muzeum Historii Polski, Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych oraz firmę Media Kontakt. Patronat nad projektem objął prezydent Andrzej Duda. W 42 półgodzinnych odcinkach pokazane zostaną losy Polski i Polaków, począwszy od przełomu XIX i XX wieku, a skończywszy na 2004 roku.

- To efekt wielu lat szperania po archiwach na całym świecie, wielu lat pisania tekstów przez najwybitniejszych polskich historyków. Czegoś takiego jeszcze nie było - oceniał w środę na konferencji prasowej Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.

Kolejne odcinki cyklu „Polskie 100 lat” będzie można oglądać co piątek o godz. 20.00 na antenie TVP Historia.

 

W założeniach nowy telewizyjny cykl ma zaprezentować kanon wiedzy historycznej i źródła tożsamości Polaków. Pokazuje wydarzenia i procesy, które w tamtych latach kształtowały postawy patriotyczne i obywatelskie. Każdy z odcinków dotyczy wybranego zagadnienia np. gospodarki II Rzeczypospolitej, stalinizmu w Polsce, emigracji politycznej w latach 1957-89. Wśród tematów nie zabraknie odcinków relacjonujących przełomowe wydarzenia naszej historii (przewrót majowy, Grudzień 1970, Sierpień 1980).

- Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach kultury obrazkowej i nie wszyscy czytają książki. Widzowie otrzymują więc coś w rodzaju absolutnego kanonu. Po obejrzeniu wszystkich odcinków będziemy mieli przerobiony kurs historii Polski - mówił Piotr Legutko.

Dokumenty wchodzące w skład serialu przygotowali m.in. Błażej Brzostek, Andrzej Chojnowski, Andrzej Chwalba, Jacek Czaputowicz, Jerzy Eisler, Andrzej Friszke, Rafał Habielski, Krzysztof Kawalec, Dariusz Libionka, Piotr Łossowski, Grzegorz Mazur, Wojciech Morawski, Tomasz Nałęcz, Marek Ney-Krwawicz, Paweł Machcewicz, Bartłomiej Noszczak, Andrzej Nowak, Andrzej Paczkowski, Wojciech Roszkowski, Szymon Rudnicki, Paweł Sasanka, Włodzimierz Suleja, Jacek Tebinka, Zbigniew Wawer, Rafał Wnuk, Tadeusz Wolsza, Mariusz Wołos i Janusz Wrona. Scenariusze poszczególnych odcinków powstały na bazie esejów, wydanych przez koproducenta- Muzeum Historii Polski.

- Widzowie nie znajdą tutaj „gadających głów”. To jest cykl zrobiony w całości z archiwalnych materiałów filmowych, których poszukiwaliśmy po całym świecie - mówił w środę Mirosław Chojecki z Media Kontakt. Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP podkreślał, że „Polskie 100 lat” to „projekt ćwierćwiecza". - Na pewno to jest najważniejszy i najciekawszy projekt TVP Historia w tym roku - powiedział.

Za formę filmową dokumentów odpowiadają między innymi Michał Lorenc, Maciej Drygas, Kazimierz Kaczor, Paweł Petelczyc i Paweł Woldan. Wśród materiałów archiwalnych znalazły się m.in. zdjęcia Józefa Piłsudskiego w warszawskiej Cytadeli skąd nadał informację o powstaniu państwa polskiego w listopadzie 1918 roku. Materiał filmowy odnaleziony w British Pathe przedstawia z kolei lotników 501 dywizjonu myśliwskiego RAF, w którym walczyli Polacy. Udało się również zdobyć film z września 1939, nakręcony w Warszawie przez szwedzkiego dyplomatę Svena Grafstroema.

Cykl „Polskie 100 lat” został dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Powstanie produkcji wsparli również: Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., Giełda Papierów Wartościowych, Narodowy Bank Polski, Poczta Polska i Zarząd Morskiego Portu Gdynia. 

TVP z rekordowymi wpływami dzięki rekompensacie abonamentowej

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Przychody TVP ze sprzedaży produktów zwiększyły się z prawie 1,6 mld zł w 2017 roku do 2,09 mld zł w ub.r., czyli o 31,2 proc., natomiast wpływy abonamentowe - z 621,11 do 980,26 mln zł (o 57,8 proc.). Na te drugie złożyło się ok. 386 mln zł z opłat od posiadaczy zarejestrowanych odbiorników i 594 mln zł budżetu państwa w ramach rekompensaty, przyznanej pod koniec 2017 roku, za środki nieuzyskane z abonamentu w latach 2010-2017 wskutek zwolnienia z tej daniny niektórych grup społecznych.

Wiosną br. przyjęto kolejną taką rekompensatę - 1,26 mld zł za lata 2018-2019. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że 1,12 mld zł dostanie TVP, a pozostała część trafi do Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że we wrześniu 2019 roku udział kanału TVP Historia w rynku oglądalności wyniósł 0,47 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP Historia pokaże cykl dokumentalny „Polskie 100 lat”. Matyszkowicz: to projekt ćwierćwiecza

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zxcvbnm
I to jest misja
odpowiedź
User
widz
Dlaczego pan prezes nie puści tego na antenie TVP1?
odpowiedź
User
POPIS ma uczyć historii Polski?
Ciekawe co nakłamią o PRL-u
odpowiedź