SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd zatwierdził likwidację kolejnych rozgłośni Polskiego Radia

Postawienie Radia Zachód i Radia Wrocław przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w stan likwidacji zostało wpisane przez sądy do Krajowego Rejestru Sądowego. Analogiczne decyzje sądy podjęły wobec sześciu innych regionalnych rozgłośni publicznych.

studio Radia Zachód (fot. zachod.pl)studio Radia Zachód (fot. zachod.pl)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało we wtorek, że decyzję o wpisaniu do KRS postawienia Radia Zachód w stan likwidacji podjął Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, a w przypadku Radia Wrocław - przez Sąd Rejonowy w tym mieście.

W konsekwencji pełna nazwa pierwszej spółki brzmi obecnie: Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód" S.A. w likwidacji, a drugiej - Radio - Regionalna Rozgłośnia we Wrocławiu "Radio Wrocław" S.A. w likwidacji.

CZYTAJ TEŻ: Plan likwidatora dla regionalnych stacji radiowych Polskiego Radia: zbadać, wdrożyć i naprawić

W poniedziałek sądy zdecydowały o wpisaniu stanu likwidacji do KRS w przypadku Radia Łódź i Polskiego Radia Białystok, a w zeszłym tygodniu - w przypadku Radia Kraków, Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk i Polskiego Radia Katowice.

Wszystkie 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi zostało postawionych w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego 29 grudnia. Dwa dni wcześniej minister podjął taką decyzję wobec Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Argumentował to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych. Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.

Z kolei warszawski sąd rejonowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach TVP i Polskiego Radia. Uzasadniono, że są one niezgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji (a w przypadku TVP także ze statutem spółki) oraz wynikają z błędnej interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku.

Dołącz do dyskusji: Sąd zatwierdził likwidację kolejnych rozgłośni Polskiego Radia

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
Trzeba naprawić to pisowskie dziadostwo. Powodzenia
odpowiedź
User
M
Liczę, że po audytach Ka mi nska z Cza ba nskim znajdą się za kratkami.
odpowiedź
User
Sluchacz
I pewnie zaskarży 2 strona
odpowiedź