SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio prosi władze samorządowe o przejęcie orkiestr i chóru

Polskie Radio ze względu na złą sytuację ekonomiczną zapowiedziało wstrzymanie finansowania swojej orkiestry symfonicznej w Katowicach, a przejęcie pozostałych zespołów artystycznych zaproponowało władzom samorządowym. Zarząd rozgłośni nie chce też emitować bezpłatnie audycji poświęconych spisom powszechnym.

Polskie Radio prosi władze samorządowe o przejęcie orkiestr i chóru

Władze Polskiego Radia poinformowały, że z powodu tragicznej sytuacji finansowej spółki muszą drastycznie ograniczyć nakłady na projekty i zespoły artystyczne. W konsekwencji pod znakiem zapytania stoi dalsza działalność Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Polskiego Radia, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Zarząd spółki argumentuje, że w ubiegłym roku na utrzymanie jednostek artystycznych wydano 13,1 mln zł, a kolejne 16,3 mln zł to związane z nimi koszty zakupu autorskich i pokrewnych. Tymczasem od początku listopada, kiedy Trybunał Konstytucyjny zwolnił z obowiązku płacenia abonamentu emerytów, rencistów i bezrobotnych, wpływy publicznego nadawcy z tego tytułu dramatycznie zmalały.

W tej sytuacji zarząd Polskiego Radia wysłał listy do władz samorządowych Mazowsza i Warszawy, Poznania i Wielkopolski oraz Krakowa i Małopolski z propozycją przejęcia poszczególnych zespołów działających w tych regionach. Z kolei ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanowi Zdrojewskiemu, prezydentowi Katowic Piotrowi Uszokowi oraz marszałkowi województwa śląskiego Bogusławowi Piotrowi Śmigielskiemu wysłano informację o tej sytuacji z zapowiedzią zaprzestania finansowania przez Polskie Radio Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Zdaniem władz rozgłośni tylko samorządy mogą zagwarantować tym zespołom odpowiednie środki, a tym samym utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego. Jeśli bowiem te projekty pozostaną w strukturach Polskiego Radia, nastąpi ograniczenie liczby koncertów oraz obniżenie wysokości wynagrodzeń.

Jednocześnie zarząd Polskiego Radia poinformował, że nie zamierza bezpłatnie udostępnić swojego czasu antenowego dla audycji informujących o powszechnych spisach: rolnym w 2010 roku oraz ludności i mieszkań w 2011 roku. Zarząd spółki uzasadnia, że byłoby to sprzeczne z ustawą o radiofonii i telewizji, ponieważ to Główny Urząd Statystyczny przygotowuje te programy. W związku z tym powinny one zostać nadane wyłącznie w czasie reklamowym, jako spoty i audycje sponsorowane. Jednak gdyby Polskie Radio miało wypełnić nałożony przez rozporządzenie Rady Ministrów obowiązek bezpłatnego wyemitowania ponad 100 godzin takich audycji, wypełniłyby one 83 proc. całkowitego czasu reklamowego i spowodowały utratę 28 mln zł wpływów reklamowych. Zarząd spółki zwrócił też uwagę na niekonsekwencje w zapisach legislacyjnych: projekt rozporządzenia przewiduje łącznie 120 godzin takich programów, podczas gdy projekt ustawy - 100 godzin.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio prosi władze samorządowe o przejęcie orkiestr i chóru

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl