SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość rozgłośni Polskiego Radia z likwidacją w KRS. Sądy dają zielone światło

Sądy rejonowe wpisały do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji Radia Szczecin i Radia Rzeszów. Wszystkie spółki mediów publicznych pod koniec grudnia zostały postawione w stan likwidacji przez ministra kultury.

W efekcie decyzji szczecińskiego sądu pełna nazwa rozgłośni brzmi obecnie: Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Szczecinie "Radio Szczecin" S.A. w likwidacji.

Na likwidatora Radia Szczecin został powołany adwokat Marek Kusaka. Pełni on taką funkcję w większości pozostałych regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

W Radiu Szczecin poprzednio prezesem był Wojciech Włodarski, mianowany przez Radę Mediów Narodowych na początku 2021 roku w miejsce Artura Kubaja. Natomiast w radzie nadzorczej spółki są Janusz Jagielski (od jesieni 2019 roku), Krzysztof Kozłowski (od połowy 2021 roku) oraz Janusz Karp (od jesieni ub.r.).

Stan likwidacji został też wpisany - na mocy decyzji Sądu Rejonowego w Rzeszowie - do rejestru sądowego Radia Rzeszów. Spółka działa obecnie pod nazwą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Rzeszowie "Radio Rzeszów" S.A. w likwidacji.

To dziewiąta i dziesiąta regionalna stacja Polskiego Radia, której postawienie w stan likwidacji zostało wpisane do KRS. W we wtorek sądy rejestrowe zdecydowały o takich wpisach dotyczących Radia Zachód i Radia Wrocław, a we wcześniejszych dniach analogicznie postanowiono wobec Radia Łódź i Polskiego Radia Białystok, a w zeszłym tygodniu - wobec Radia Kraków, Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk i Polskiego Radia Katowice. O wszystkich tych decyzjach informowało w mediach społecznościowych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi zostało postawionych w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego 29 grudnia. Dwa dni wcześniej minister podjął taką decyzję wobec Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Argumentował to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych. Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.

Z kolei warszawski sąd rejonowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach TVP i Polskiego Radia. Uzasadniono, że są one niezgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji (a w przypadku TVP także ze statutem spółki) oraz wynikają z błędnej interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku.

Dołącz do dyskusji: Większość rozgłośni Polskiego Radia z likwidacją w KRS. Sądy dają zielone światło

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jijij
super!!! czekam na wyprzedaż floty pojazdów TVP, PR .TANIO kupie w pełni wyposażony mało używany wóz transmisyjny. Szwagier zaś chciałby kupić jakiś spory maszt radiowy niedaleko wsi Warsowia blisko skupu złomu by nie trzeba było dużo płacić za transport urobku
odpowiedź
User
Lol
Ty a nie chcesz kupić białego garniturka prezeski? Tak pięknie udawała w nim krystalicznie uczciwą 😂😂😂😂😂
odpowiedź
User
Lol2
Ty a nie chcesz kupić białego garniturka prezeski? Tak pięknie udawała w nim krystalicznie uczciwą 😂😂😂😂😂

ale z prezeską czy bez ??
odpowiedź