SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracodawcy RP przeciwni zmianom w ustawie o podpisie elektronicznym

1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej. Zdaniem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzony przepis usprawnia obrót fakturami elektronicznymi i przynosi przedsiębiorcom korzyści ułatwiając ich użytkowanie. Organizacja jest jednak zaniepokojona prowadzonymi w Sejmie pracami, które mogą przywrócić rygorystyczne regulacje.

Pracodawcy RP przeciwni zmianom w ustawie o podpisie elektronicznym

Obecne przepisy nie nakładają obowiązku stosowania takich technik przesyłania e-faktur, jak bezpieczny podpis elektroniczny czy elektroniczna wymiana danych (EDI), stanowiących formy zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury.

Dzięki takiemu zapewnieniu przedsiębiorca może przesyłać fakturę w dowolnej formie, np. e-mailem. Stanowi to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, tak jak przepis, który umożliwia podanie danych wspólnych dla poszczególnych faktur tylko raz, gdy temu samemu odbiorcy przesyła się jednocześnie kilka faktur, a dla każdej z nich dostępne są wszystkie te dane.

Wkrótce jednak może się to zmienić. Sejm pracuje nad projektem zmiany ustawy o podpisie elektronicznym oraz podatku VAT. Według organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, projekt ten ma na celu wprowadzenie niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian, które przywracają bardziej rygorystyczny stan sprzed nowelizacji wprowadzonej przez rozporządzenie ministra finansów. "Znowu bowiem do e–faktur niezbędny będzie bezpieczny podpis lub wymiana danych elektronicznych EDI" - czytamy w komunikacie Pracodawców RP.

Organizacja powołuje się na unijną dyrektywę 2006/112/WE, która przewiduje jako formę potwierdzenia autentyczności pochodzenia faktur oraz integralności ich treści wyżej wymienione formy i na równi z nimi stawia wszelkie inne metody pod warunkiem, że zostaną one zaakceptowane przez dane państwo członkowskie.

"Posłowie jednak dążą do wycofania tego ułatwienia. Rozwiązanie to nie jest dobre, ponieważ ustawodawca zamiast wspierać rozwój e-biznesu, poprzez liberalizowanie przepisów, zahamuje go" - twierdzą Pracodawcy RP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy RP przeciwni zmianom w ustawie o podpisie elektronicznym

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rozyk
Zapewne działa lobby firm zarabiających krocie na e-podpisie. Żal.pl
8 8
odpowiedź