SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracownicy Apple niechętni powrotowi do biur po pandemii. List do szefostwa firmy

Tim Cook, szef Apple zdecydował, że od września 2021 roku większość pracowników firmy powróci po pandemii do stacjonarnej pracy w biurach. Nie wszystkim spodobało o się to rozwiązanie. Grupa pracowników skierowała do szefostwa Apple list z apelem o ponowne rozważenie decyzji.

Tim Cook, prezes Apple Article

W okresie największego rozwoju pandemii koronawirusa kluczowe firmy technologiczne podjęły decyzję o wprowadzeniu zdalnego modelu pracy, co eliminuje bezpośrednie kontakty pomiędzy pracownikami i ogranicza możliwość transmisji koronawirusa. Wśród tych koncernów znalazł się także Apple, który wezwał pracowników aby pozostali w domach i stamtąd zdalnie realizowali swoje obowiązki zawodowe.

Pracownicy nie chcą wracać

Teraz fala Covid-19 traci impet. W związku z tym Tim Cook, szef Apple podjął decyzję o powrocie pracowników do stacjonarnych biur firmy.

Czytaj także: Rok z pracą zdalną. Powrotu do biur nie ma, pracodawcy pomagają w przygotowaniu "home office"

Cook uzasadnił swoją decyzję tym, że choć praca zdalna była dobrym rozwiązaniem w dobie pandemii, to jednak mocno ogranicza ona bezpośrednie kontakty pomiędzy pracowniami firmy. To zaś ma niekorzystny wpływ na ich kreatywności, i w efekcie na powstawanie nowych idei i rozwiązań w poszczególnych zespołach.

Zgodnie z planem od września 2021 r. większość pracowników Apple będzie przychodzić do biur przez 3 dni w tygodniu, a pozostałe 2 dni pracować zdalnie. Jednak, jak zaznaczył szef Apple w wypadku niektórych stanowisk konieczna będzie obecność pracowników w biurach przez 5 dni tygodniowo. Zgodnie z założeniami w ciągu roku każdy członek zespołu Apple będzie mógł poprosić o 2 tygodnie pracy w modelu zdalnym.

Planowane rozwiązanie nie wzbudziło entuzjazmu części pracowników Apple. 80 osób zatrudnionych w firmie skierowało do kierownictwa list z apelem o ponowne rozważenie decyzji.

Autorzy listu chcieliby, zamiast odgórnego nakazu, większej elastyczności w podchodzeniu do możliwości zdalnej pracy i powierzenia decyzji w tych sprawach konkretnym zespołom tworzącym firmę, w zależności od bieżących potrzeb. Ich zdaniem masowy powrót pracowników do biur może też mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Czytaj także: Rząd reguluje pracę zdalną. Pracodawca zapłaci za prąd i internet

Na razie nie wiadomo czy Apple zrewiduje swoje plany dotyczące powrotu do tradycyjnej formy pracy. Do tej pory inne największe firmy technologiczne – Google, Facebook czy Twitter nadal pozostawiają pracownikom możliwość wyboru i wykonywania swoich obowiązków z ramach pracy zdalnej.

Apple osiągnął w ostatnim kwartale finansowym 2020 r. wzrost przychodów o 12,4 proc. do 111,44 mld dol. oraz zysku netto z 22,24 do 28,75 mld dol. Udział wpływów z iPhone’ów zmalał o 2 pkt proc. do 58,9 proc., natomiast przychody koncernu w Chinach poszły w górę o 56,9 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Apple niechętni powrotowi do biur po pandemii. List do szefostwa firmy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adaw
skonczy sie opierdalanie i "praca" zdalna znad morza czy gor
8 1
odpowiedź