SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy z aplikacją mObywatel. Już 600 tys. osób aktywowało nowy mDowód

Mamy już prawie 600 tys. osób, które aktywowały nowy mDowód. To jest na pewno tak, że ze względu na duże zainteresowanie część osób miała problemy przy jego aktywacji. Natomiast z tymi problemami sobie poradziliśmy - powiedział w niedzielę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że bardzo się cieszy, że jest tak duże zainteresowanie mObywatelem.

"Mamy już prawie 600 tys. osób, które aktywowały ten nowy mDowód. Mam nadzieję, że niedługo przekroczymy granicę miliona. To jest na pewno tak, że ze względu na to duże zainteresowanie część osób miała problemy przy aktywacji. Natomiast z tymi problemami sobie poradziliśmy. Dostaliśmy też szereg informacji, że osoby, które miały te problemy w piątek, już ich nie mają" - zapewnił.

Dodał, że takie rzeczy czasami się zdarzają. "Mamy bardzo dobry, profesjonalny zespół pracujący tak naprawdę przez ostatnie dni 24 godziny na dobę, no i wszystkie niedogodności i problemy na bieżąco usuwamy" - powiedział minister cyfryzacji.

Dopytany z czego wynika tak duże zainteresowanie mObywatelem odparł, że ze względu na to, że Polacy pokochali cyfrowe usługi.

Przypomniał też, że pracował nad wdrożeniem w Polsce E-recepety. "To jest usługa, z której korzysta każdego dnia średnio około miliona Polaków. Bardzo popularna, bardzo prosta w użyciu. Też było wiele obaw i wątpliwości. Ja od początku byłem optymistą i okazało się, że ten optymizm był uzasadniony dlatego, że E-recepta ze względu na charater tej usługi jest usługą, z której korzystają przede wszystkim seniorzy. Co do tego wiele osób formułowało swoje obawy, no i okazało się, że wszyscy Polacy w tej cyfrowej rzeczywistości doskonale się odnaleźli. To jest dla nas takie paliwo do tego, żeby kolejne cyfrowe usługi sprawnie i szybko uruchamiać" - powiedział Cieszyński.

Podkreślił również, że w porównaniu z innymi krajami Polska wypada w tej dziedzinie bardzo korzystnie. "Ja myślę, że nawet kraje zachodu Europy wiele by mogły się od nas nauczyć" - stwierdził.

Od piątku weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. Można się nią posługiwać we wszystkich miejscach poza bankiem, przekraczaniem granicy i w sytuacji, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty.

Problemy techniczne

W piątek pojawiły się problemy techniczne z mObywatelem. Jak przekazał PAP Centralny Ośrodek Informatyki były one wynikiem bardzo dużego zainteresowania i nie ma żadnych błędów krytycznych w aplikacji.

W związku z dużym zainteresowaniem aplikacji mObywatel, u niektórych użytkowników pojawiły się problemy techniczne w działaniu aplikacji. Pracujemy nad tym, żeby rozwiązać je jak najszybciej!" - wyjaśnił w mediach społecznościowych COI.

Wchodząca w życie piątek ustawa o mObywatelu pozwala wykorzystać szerzej aplikację w życiu codziennym.

- Jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości. Każdy z nas będzie mógł wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje - podkreśla w komunikacie minister Janusz Cieszyński.

Jak działa dowód w aplikacji mObywatel

Zgodnie z nowymi przepisami nie ma już obowiązku noszenia ze sobą fizycznego dowodu osobistego, można wylegitymować się mDowodem w aplikacji mObywatel. mDowodem można będzie posługiwać się także w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.

- Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste - skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, np. pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość - opisuje Janusz Cieszyński.

Resort cyfryzacji podkreśla, że mDowód nie jest cyfrową kopią dowodu osobistego - oba dokumenty jednej osoby różnią się serią i numerem, a także datami wydania i ważności.

 

Dowodu w aplikacji mObywatel nie będzie można używać jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Płatności w mObywatelu pilotażowo

W nowe wersji aplikacji mObywatel pojawi się też możliwość realizowania płatności, poprzez system Blik, za różne usługi. Pilotaż rozwiązania trwa obecnie w siedmiu miastach (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań), ma być rozszerzany o kolejne.

- Blik to bardzo popularne rozwiązanie, oparte na polskim standardzie płatności. Myślę, że większość z nas płaci dziś w ten sposób na co dzień za zakupy czy inne usługi, np. bilety komunikacji, naprawę samochodu czy wypożyczenie kajaków. Od teraz będzie można używać go też do uiszczenia opłat administracyjnych - zapowiada Janusz Cieszyński.

W aplikacji dostępne będą też cyfrowe dokumenty lokalne. Każdy samorząd będzie mógł bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, m.in. kartę mieszkańca, karty potwierdzające (np. przynależność do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itd.) - Samorządy nie będą musiały już wydawać na własny koszt, np. kart plastikowych czy legitymacji. To proste i bardzo tanie rozwiązanie - zapewnia minister cyfryzacji.

Z kolei rodzice, opiekunowie i inne zainteresowane osoby będą mogły szybko sprawdzić w mObywatelu stan techniczny i polisę pojazdu, którym oni lub ich bliscy jadą w podróż. W tym celu należy jedynie wpisać numer rejestracyjny pojazdu. W aplikacji w prosty sposób można też zgłaszać nielegalne wysypiska i inne naruszenie środowiska.

mObywatel 2.0: można pobrać na Androida i iOS

Nowa wersja aplikacji mObywatel od piątku będzie do bezpłatnego pobrania w wersjach na Androida i iOS.

Resort cyfryzacji zapowiada, że w przyszłości w mObywatelu pojawią się kolejne funkcjonalności:
- zastrzeganie numeru PESEL,
- e-doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru),
- e-pełnomocnictwa,
- przeglądanie historii pojazdu,
- umawianie wizyt w placówkach ZUS,
- zgłoszenie utraty dowodu osobistego
- tymczasowe prawo jazdy,
- kolejne dokumenty lokalne,
- legitymacja osoby z niepełnosprawnością.

Dołącz do dyskusji: Problemy z aplikacją mObywatel. Już 600 tys. osób aktywowało nowy mDowód

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kratky
600 tys ignorantów bezpieczeństwa własnych danych wrazliwych;)) a później będzie lament.. o jak ja nie lubię mieć ciągle racji;pp
odpowiedź