SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie umowy pomiędzy NCBiR a TDJ Pitango. Stawką zwrot 110 mln złotych finansowania

Centralne Biuro Antykorupcyjne w wyniku kontroli przeprowadzonej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) złożyło w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego zastępcę dyrektora tej instytucji. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w umowie pomiędzy NCBiR a funduszem TDJ Pitango, która miała zostać zawarta z naruszeniem procedur. - Działaliśmy mając pełne zaufanie do legalności decyzji podejmowanych przez jednostki państwa - zapewnia TDJ Pitango w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl.

Article

TDJ Pitango to jeden z najbardziej znanych i pożądanych na polskiej scenie startupowej funduszy VC. Firma powstała w ramach partnerstwa izraelskiego Pitango Venture Capital oraz polskiej firmy inwestycyjnej TDJ.

TDJ Pitango informuje, że koncentruje się na fazach startup i growth inwestując od 1 do 5 mln dol. na rundę finansowania w projekty oparte na technologii i działające na dużych lub szybko rozwijających się rynkach. Obecnie w portfolio funduszu są takie startupy jak Neptune, Callpage, StethoMe, Cosmose oraz Tylko.

Pod lupą CBA

Teraz okazuje się, że fundusz TDJ Pitango znalazł się w obszarze zainteresowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury, o czym jako pierwszy poinformował „Puls Biznesu”.

Według informacji podanych przez CBA funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych przeprowadzili od 16 lipca 2018 do 16 kwietnia 2019 r. kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Postępowanie dotyczyło wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego oraz rozporządzania mieniem przez NCBiR w latach 2012 - 2018, w szczególności zawarcia i realizacji umowy o wsparcie publiczno-prywatne dla komercjalizacji wyników prac badawczych i rozwojowych z udziałem funduszy inwestycyjnych kapitału wysokiego ryzyka przeprowadzanej jako projekt pilotażowy Bridge VC, wdrażany przez NCBiR.

CBA ujawnia, że w związku z wynikami kontroli instytucja skierowała pod koniec maja br.  do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez byłego zastępcę dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zawiadomienie związane jest z zawarciem 6 kwietnia 2016 r. przez NCBiR umowy na kwotę 110 mln zł. Zgodnie z ustaleniami kontrolerów CBA umowa miała zostać podpisana na niekorzystnych dla NCBiR warunkach finansowych i organizacyjnych, z pominięciem procedury konkursowej. 26 czerwca 2019 r. prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo i powierzyła czynności delegaturze warszawskiej CBA.

Dochowaliśmy wszystkich procedur

Wspomniana umowa o wartości 110 mln zł dotycząca wsparcia finansowego została zawarta pomiędzy NCBiR a funduszem TDJ Pitango, dzięki któremu fundusz mógł rozwijać swoją działalność na polskim rynku starupów. Jeśli zarzuty dotyczące wspomnianych wcześniej nieprawidłowości zostaną potwierdzone, to TDJ Pitango może zostać zmuszony do zwrotu w całości kwoty finansowania.

NCBiR zapytany przez Wirtualnemedia.pl o szczegóły kontroli przeprowadzonej przez CBA ograniczył się jedynie do lakonicznej odpowiedzi. - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach nadzoru nad realizowanymi projektami na bieżąco współpracuje z instytucjami kontrolnymi, w tym z CBA. Z uwagi na to, że sprawa znajduje się obecnie na etapie postępowania przygotowawczego nie udzielamy informacji w tej sprawie – czytamy w komunikacie przesłanym do nas przez NCBiR.

Nieco obszerniej sprawę komentuje TDJ Pitango, choć fundusz woli skupiać się na swoich dokonaniach na naszym rynku niż szczegółowo odnosić się do obecnego postępowania prowadzonego przez CBA.

- Dzięki programowi Bridge VC udało się przyciągnąć do Polski najlepszy izraelski fundusz Pitango Venture Capital, uważany także za jeden z wiodących w skali globalnej technologicznych funduszy VC – zaznacza Marcin Zachowicz, przedstawiciel TDJ Pitango. - W ciągu 27 lat swojej działalności Pitango zainwestowało w ponad 250 startupów, z czego wiele z nich uzyskało później wyceny opiewające na setki milionów dolarów.

Nasz rozmówca podkreśla, że powstały w ramach wieloetapowego, konkurencyjnego i w pełni transparentnego procesu fundusz TDJ Pitango Ventures stał się w ciągu dwóch lat swojego funkcjonowania jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej pożądanych inwestorów technologicznych w Polsce. W tym okresie fundusz zainwestował w szereg najlepszych polskich startupów i został między innymi doceniony przez fundację Startup Poland jako najaktywniejszy fundusz VC w Polsce w 2018 r.

- Bazując na doświadczeniach izraelskich partnerów fundusz TDJ Pitango Ventures ma więc realną możliwość stać się wiodącym funduszem inwestycyjnym VC w Europie Centralnej – ocenia Zachowicz. - Mamy nadzieję, że wątpliwości prawne co do działań urzędników NCBiR zostaną bardzo szybko wyjaśnione. W ramach ścieżki powstania funduszu działaliśmy mając pełne zaufanie do legalności decyzji podejmowanych przez jednostki państwa, w pełni angażując się w wypełnianie stawianych przed nami wymagań konkursowych – zapewnia przedstawiciel TDJ Pitango.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie umowy pomiędzy NCBiR a TDJ Pitango. Stawką zwrot 110 mln złotych finansowania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Liderzy
„tommorow” na stronie głównej 🤣🤣🤣
odpowiedź