SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów apeluje do dziennikarzy, by w opisach przestępstw nie podkreślali narodowości sprawców

Dziennikarze opisując przestępstwa nie powinni podkreślać narodowości ani pochodzenia etnicznego sprawców - apeluje Rada Etyki Mediów, uzasadniając, że takie informacje powielają negatywne stereotypy. O taki apel poprosił Rzecznik Praw Obywatelskich.

fot.Article

Do Adama Bodnara zwróciło się Stowarzyszenie Romów w Polsce, a impulsem był tekst, zamieszczony na należącym do Polska Press Grupy serwisie Poznan.nasze miasto.pl. Opisano w nim jak w jednym z poznańskich centrów handlowych grupa mężczyzn pobiła innego mężczyznę, który zwrócił im uwagę, iż nie mają na twarzach maseczek.

- Kilkakrotnie padają (w tekście) stwierdzenia sugerujące romskie pochodzenie domniemanych sprawców, przy czym informacja ta nie ma żadnego związku z okolicznościami zdarzenia. Informacje o incydencie w taki sam sposób powtórzyło za portalem Poznan.naszemiasto.pl kilkanaście mediów o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim - czytamy w liście RPO.

Adam Bodnar zwraca uwagę, iż podawanie tego typu informacji przy opisie zdarzeń, których okoliczności nie mają żadnego związku z narodowością czy pochodzeniem etnicznym uczestników, przyczynia się wyłącznie do stygmatyzacji członków społeczności mniejszościowych.

Członkowie Rady Etyki Mediów przychylili się do tych wniosków i przypominają, że informowanie w mediach o narodowości lub pochodzeniu etnicznym sprawców przestępstw i czynów zabronionych, gdy okoliczności opisywanych zdarzeń nie mają nic wspólnego z narodowością lub pochodzeniem uczestniczących w nich osób, istotnie przyczynia się do ich dyskryminacji, a dodatkowo utrwala niekorzystny wizerunek mniejszości. - Wizerunek ten stanowi często podłoże postaw ksenofobicznych, przejawów nietolerancji, a w skrajnych przypadkach aktów fizycznej agresji motywowanych nienawiścią – czytamy w stanowisku REM.

RPO zwracał Radzie Etyki Mediów uwagę na problem już w 2012 r. W odpowiedzi na to wystąpienie członkowie Rady podzielili podkreślili, że zamieszczanie tego typu informacji łamie zasady etycznego dziennikarstwa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów apeluje do dziennikarzy, by w opisach przestępstw nie podkreślali narodowości sprawców

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XX
Cenzura jak w PRL.
odpowiedź
User
kici-kici
Cenzura jak w PRL.

Skład samej Rady też rodem z PRL.
odpowiedź
User
tomek
W wypadkach samochodowych też nie powinno być podawane, że to kierowca BMW go spowodował 😜
odpowiedź