SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych występuje do Prokuratora Krajowego. „Zwracamy się o podjęcie pilnych działań”

Rada Mediów Narodowych występuje do Prokuratora Krajowego w sprawie ostatnich zmian w mediach publicznych. - RMN zwraca się o podjęcie pilnych działań prawnych mających na celu ochronę praworządności oraz interesu społecznego w mediach publicznych, a także zapobieżenie dalszemu naruszaniu przepisów prawa przez rząd Donalda Tuska - czytamy w komunikacie. 
 

Krzysztof Czabański, fot. AKPAKrzysztof Czabański, fot. AKPA

Rada Mediów Narodowych obradowała w środę w sprawie zmian, jakie w mediach publicznych wprowadza nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. W czwartek otrzymaliśmy dokument z wezwaniem RMN do Prokuratora Krajowego.

RMN zwraca się do prokuratury

- W ciagu ostatnich kilkudziesięciu godzin rząd Donalda Tuska podjął szereg bezprecedensowych i bezprawnych działań wobec mediów publicznych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odnosząc się do tej sytuacji stwierdził, że „ominięto przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie konstytucji”. To co dzieje się w mediach publicznych zostało przez niego określone mianem anarchii - czytamy.

- Zdaniem Prezydenta w przypadku mediów publicznych „powinno być zastosowane prawo szczególne, które „stosowane jest przed postanowieniami KSH”, ponieważ „jeżeli coś jest nieuregulowane w ustawie, to wtedy stosuje się Kodeks”, zaś „akurat ta sprawa powoływania i odwoływania władz w spółkach mediów publicznych jest szczegółowo uregulowana” - dodano.

- Rada Mediów Narodowych zwraca się do Prokuratora Krajowego o podjęcie pilnych działań prawnych mających na celu ochronę praworządności oraz interesu społecznego w mediach publicznych, a także zapobieżenie dalszemu naruszaniu przepisów prawa przez rząd Donalda Tuska oraz jego nominatów skierowanych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej - zakończono wystąpienie.

- Wystąpienie przyjęto bez mojego udziału, bo nie nie przewidywał tego przyjęty porządek obrad. Nie odpowiedziano także na pytanie, dlaczego adresatem jet Prokurator Krajowy a nie np. Prokurator Generalny czy Minister Sprawiedliwości - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Robert Kwiatkowski, członek RMN. Marek Rutka przekazał nam zaś, że głosował przeciw. Wystąpienie przeszło stosunkiem głosów 3:1.

Komunikat RMN

Pojawił się także nowy komunikat Rady Mediów Narodowych. - W związku z bezprawnymi działaniami rządu Donalda Tuska wobec spółek mediów publicznych Rada Mediów Narodowych podziela stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który stwierdził, że „ominięto przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie konstytucji”. Tak samo jak Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Rada Mediów Narodowych stoi na stanowisku, że w przypadku mediów publicznych powinno być zastosowane prawo szczególne, które ma pierwszeństwo przed postanowieniami Kodeksu Spółek Handlowych, który jest stosowany dopiero wówczas, jeżeli jakaś kwestia nie została uregulowane w ustawie o radiofonii i telewizji , ani w ustawie o Polskiej Agencji Prasowej - wskazano.

I dodano: „Mają na uwadze powyższe Rada Mediów Narodowych przypomina, że legalnie powołanymi prezesami spółek mediów publicznych pozostają Mateusz Matyszkowicz w Telewizji Polskiej S.A., Agnieszka Kamińska w Polskim Radiu S.A. oraz Wojciech Surmacz w Polskiej Agencji Prasowej S.A. W spółkach mediów publicznych działają także rady nadzorcze, których składy osobowe zostały ukształtowane uchwałami Rady Mediów Narodowych.”

W środowej uchwale RMN wskazano m.in.: „Podjęte w dniu wczorajszym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchwały o odwołaniu dotychczasowych oraz o powołaniu nowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej są nieistniejące i w związku z tym nie mogą funkcjonować w obrocie prawnym”.

W pięcioosobowej RMN większość stanowi trójka polityków PiS: Krzysztof Czabański (jest przewodniczącym), Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Opozycyjne kluby parlamentarne z zeszłej kadencji reprezentują natomiast Robert Kwiatkowski i Marek Rutka.

Rada Mediów Narodowych za mianowanie i odwoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych odpowiada od połowy 2016 roku. Przedtem przez kilka miesięcy była to kompetencja ministra Skarbu Państwa, a wcześniej - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 

Jak informowaliśmy w czwartek, "powinny powstać dwie ustawy, albo proces zmian w mediach publicznych powinien dokonywać się w dwóch etapach. W pierwszej kolejności należy zlikwidować Radę Mediów Narodowych. Projekt ustawy zostanie złożony w pierwszym kwartale przyszłego roku” - powiedział PAP Bogdan Zdrojewski, szef komisji kultury i środków przekazu. 

Czytaj także: Zaskakujące posiedzenie Rady Mediów Narodowych w obronie TVP. „Oni na coś czekali”

Czytaj także: Nadzwyczajne posiedzenie RMN w obronie TVP. „Rura nie zmięknie”

Czytaj także: Dyrektorzy TVP zdymisjonowani

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych występuje do Prokuratora Krajowego. „Zwracamy się o podjęcie pilnych działań”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Margan
Czaban wyp********!
odpowiedź
User
elo
Czaban wyp********!

Morda patusie
odpowiedź
User
Pracownicy PR
Czabański, ty młotku! Won do republiki, do swojego kolesiostwa kretyńskiego!
odpowiedź