SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio Maryja ukarane przez KRRiT. Ojciec Rydzyk zachęcał do kupowania reklam w TV Trwam

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Warszawską Prowincję Redemptorystów - nadawcę Radia Maryja - karę w wysokości 1 000 zł. Stacja została ukarana za emisję ukrytego przekazu handlowego.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, prezes Fundacji Lux Veritatis (fot. PAP / Bartłomiej Zborowski) Article

Kara dotyczy wystąpienia dyrektora rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka na antenie Radia Maryja 28 grudnia 2013 roku. KRRiT prowadziła analizę programu w związku ze skargą, która wpłynęła do organu.

KRRiT uznała, że duchowny zachęcał do korzystania z emisji reklamowych w TV Trwam, co wyczerpuje znamiona ukrytego przekazu handlowego. Rydzyk przedstawiał bowiem działalność nadawcy TV Trwam (Fundacji Lux Veritatis) w celu osiągnięcia skutku reklamowego. Jest to niezgodne z ustawą o radiofonii i telewizji, która zakazuje nadawcom ukrytych przekazów handlowych w audycjach.

- Warto podkreślić, ze nadawca programu Radio Maryja ma status nadawcy społecznego. W programie nadawcy społecznego, którego program w ogóle nie może zawierać przekazów handlowych w audycji, słuchacze spodziewają się uzyskania obiektywnego przekazu, relacji omawianych zagadnień, nie zaś przekazów handlowych, zachęcających do zakupu czasu reklamowego w programie TV Trwam - informuje Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji.

Wymierzając karę, KRRiT uwzględniła zakres i stopień szkodliwości naruszenia, a także możliwości finansowe nadawcy. Kara została wymierzona poniżej górnej wartości, ponieważ do emisji audycji doszło w wyjątkowym momencie, gdy TV Trwam otrzymała prawo do nadawania w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Przypomnijmy, że w październiku br. Fundacja Lux Veritatis została dwukrotnie ukarana przez krajową Radę - kwotą 50 tys. zł. za propagowanie działań sprzecznych z prawem podczas relacji z zeszłorocznego Marszu Niepodległości (więcej na ten temat) oraz kwotą 13 tys. zł za ukrytą reklamę (więcej na ten temat). Z kolei w kwietniu br. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukarał Radio Maryja za emisję ukrytego przekazu handlowego. Stacja musi zapłacić za to 30 tys. zł (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Maryja ukarane przez KRRiT. Ojciec Rydzyk zachęcał do kupowania reklam w TV Trwam

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Co tam 1000 pln kary dla ojczulka. To tylko połowa zawartości jednej ze spuchniętych kopert, które otrzymywał od wiernych na ostatnich urodzinach RM.
27 23
odpowiedź
User
Kamil 28
JDzwne bo nagle KRRiTV zaczyna "przekopywać" sprawy sprzed roku i co chwile nakłada kary na RM. przypominają się czasy komuny gdzie obowiązywała zasada: "znajdźcie mi człowieka a paragraf się znajdzie" Dzwne że w kraju gdzie wiekszość to katolicy, stacja katolicka jest prześladowana co widać w działaniach rady wobec RM. Takie nagminne wyszukiwanie szczegółow uniemożliwia stacji ewangelizację. Nie przeczę że można za coś takiego ukarać nadawcę ale to jest wbrew zdrowemu rozsadkowi. To tak jabyśmy jeździli za kierowcą i go ukarali za najechanie na linię przednim kołem przed światłami czy dali mandat gdy przejeźdża przez skrzyżowanie w momencie jak zmieniają się światła.
21 21
odpowiedź
User
Maria Fort
Panie Janie,
podobnie argumentowała władza przed rokiem1989 . Wstyd!
16 14
odpowiedź
User
marcin
bardzo dobrze za łamanie prawa trzeba karać i koniec kropka
22 16
odpowiedź
User
wlad
obecna komuna jest coraz bardziej podobna do tej pierwszej
17 17
odpowiedź