SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowo dużo nowych adresów .pl. Polska piąta w UE

W I kwartale br. zarejestrowano rekordowo dużo nowych nazw w domenie .pl - ponad 300 tys. Na koniec marca działało 2,3 mln takich adresów, z których po 20 proc. obsługiwały home.pl i NetArt.

Rekordowo dużo nowych adresów .pl. Polska piąta w UE

Z danych instytutu badawczego NASK wynika, że się od stycznia do marca br. pojawiło dokładnie 309 673 nowych nazw w domenie .pl. W styczniu zarejestrowano ich 100 tys., w lutym prawie 90 tys., a w marcu prawie 120 tys.

Średnio każdego dnia I kwartału rejestrowano prawie 3,5 nowego adresu internetowego z końcówką .pl. To rekordowe tempo w historii polskiego internetu. - Biorąc pod uwagę ten wynik, można oczekiwać dobrych rezultatów w zakresie liczby utrzymywanych nazw domeny .pl w całym bieżącym roku - uważa Michał Chrzanowski, dyrektor NASK-u.

Na koniec I kwartału aktywnych było 2,34 mln adresów internetowych w domenie .pl. W porównaniu z końcem ub.r. ich liczba zwiększyła się o ponad 65 tys.

Wzrost liczby aktywnych nazw w domenie .pl jest o wiele niższy niż liczba ich nowych rejestracji, ponieważ w I kwartale tylko 60 proc. adresów zostało odnowionych. Przy czym wskaźnik odnowień mimo wszystko w ostatnim okresie się zwiększa.

Od stycznia do marca br. odnowiono ponad 360 tys. nazw, z których 27,7 proc. zostało zarejestrowanych w br i ub.r., 19,4 proc. - w 2010 roku, 13,6 proc. - w 2009, 11,3 proc. - w 2008, 7,2 proc. - w 2007, 6,1 proc. - w 2006, a pozostałe 14,6 proc. - wcześniej.

Polska znajduje się na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby adresów internetowych z rodzimą końcówką. Przez I kwartał br. nasz kraj wyprzedził w tym rankingu Francję.

Na koniec marca home.pl i NetArt obsługiwały po jednej piątej aktywnych nazw w domenie .pl. Przez I kwartał najbardziej zwiększyła się liczba adresów obsługiwanych przez Premium.pl - o 12 proc. Michau Enterprises zanotował wzrost o 6,6 proc., a Consulting Service - o 4,4 proc. O 8,8 proc. więcej domen obsługiwały firmy spoza czołowej dziesiątki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rekordowo dużo nowych adresów .pl. Polska piąta w UE

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pablizio
home jest najdroższy, a ma najwięcej użytkowników bo nieświadomi nowicjusze znają tylko home ze względu na agresywną reklamę.
odpowiedź