SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rodzice obserwują u dzieci w każdym wieku ryzyko uzależnienia od internetu

Z naszych badań wynika, że zdecydowana większość rodziców dzieci na wszystkich poziomach edukacji, od przedszkola po młodzież w szkołach średnich, zauważa u dzieci ryzyko uzależnienia od korzystania z internetu - powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Article

Socha powiedziała PAP, że z badania przeprowadzonego dla MRiPS wynika, że "zdecydowana większość rodziców dzieci na wszystkich poziomach edukacji, od przedszkola po młodzież w szkołach średnich, zauważa u dzieci ryzyko uzależnienia od korzystania z internetu.

Zaburzenia snu, wady postawy, wzroku, problemy z koncentracją

Jej zdaniem rodzice dostrzegają negatywne skutki nadmiernego siedzenia przed komputerem lub korzystania ze smartfona dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Mowa tutaj – sprecyzowała – m.in. o zaburzeniach snu, wadach postawy, wzroku, problemach z koncentracją.

"Nasi eksperci wskazywali w badaniu także na zaburzenia neurologiczne" – podkreśliła Socha.

"Ten problem jest szczególnie ważny dzisiaj, w warunkach pandemii, kiedy jesteśmy zmuszeni do korzystania z technologii, gdy zdalna szkoła to nie wybór, tylko konieczność" – oceniła. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest, by dzieci, które pół dnia spędzają przed ekranem podczas zdalnych lekcji, przez resztę dnia wybierały inne formy spędzania czasu.

W tej kwestii wiceminister wskazała na rolę rodziców, którzy powinni kłaść większy nacisk m.in. na wspólne rodzinne aktywności.

Socha odniosła się również do kampanii społecznej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę "Zadbaj o mózg dziecka", która, jak mówiła, promuje domowe zasady ekranowe.

"Kampania ta pokazuje, jak istotne jest wyrabianie dobrych nawyków związanych z korzystaniem z technologii – przekonywała. I zauważyła, że zagrożenia z tym związane są bardzo duże.

Oprócz tego, że temat ten – zdaniem Sochy – jest bardzo podnoszony przez rodziców, to również młodzież obserwuje u siebie problemy. Socha powołała się przy tym na badanie, z którego wynika, że takie obserwacje u samych siebie zadeklarowało 50 proc. młodzieży. (Raport 2020 "Etat w sieci. Młodzież a ekrany w czasie pandemii". Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii)

"Powinniśmy zwracać uwagę na to, żeby procesu siedzenia dzieci przed ekranami nie pogłębiać, a raczej wyrabiać dobre praktyki, tak, by nie wpaść w uzależnienie" – podsumowała wiceminister. Dodała, że praktyki te powinny zostać znacząco poszerzone, gdy tylko minie epidemia, a wraz z nią przeminie konieczność m.in. nauki zdalnej.

W minionym tygodniu odbyła się debata poświęcona m.in. zagrożeniom wynikającym z nowych technologii. W spotkaniu, na miejscu i online, wzięli udział eksperci, którzy na co dzień zajmują się różnymi aspektami korzystania przez dzieci z internetu, czy to przez smartfony, czy przez komputery. Tematem spotkania, oprócz zagrożenia wynikające z uzależnienia od nowych technologii, były także szanse na zrównoważone korzystanie przez dzieci z sieci, szczególnie w okresie pandemii.

Punktem wyjścia do debaty były wyniki badania zaprezentowane przez wiceminister Sochę. W ankiecie przeprowadzonej dla MRiPS zapytano rodziców m.in. o to, czy uważają, że dzieci za dużo czasu spędzają przed telefonem komórkowym, czy używanie telefonu może być zagrożeniem uzależnienia, zagrożeniem dla zdrowia, zagrożeniem wykorzystania w sieci, czy śladem Francji, która dwa lata temu zakazała używania telefonów komórkowych w szkołach, przepisy takie powinny zostać wprowadzone w polskich szkołach podstawowych.

Ponad 80 proc. rodziców, wskazało, że zakaz taki powinien dotyczyć zajęć lekcyjnych, a niemal 60 proc. respondentów było zdania, że takie zasady powinny zostać wprowadzone w szkołach również w czasie przerw między zajęciami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rodzice obserwują u dzieci w każdym wieku ryzyko uzależnienia od internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl