SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPO: Niezrozumiała zwłoka KRRiT ws. koncesji dla TVN24

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że przewlekłość postępowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przyznania koncesji TVN24 „budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu konstytucyjnego”.

Od niedawna rzecznikiem praw obywatelskich jest Marcin Wiącek (screen: screen: YouTube/PRESS.WARSZAWA)Article

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego w związku z wnioskiem Towarzystwa Dziennikarskiego dotyczącym opóźnienia w wydaniu decyzji dotyczącej przedłużenia koncesji dla TVN24.

„Obecna przewlekłość postępowania, którego celem jest wydanie decyzji w sprawie, szczególnie w  sytuacji gdy Rada podjęła już próbę głosowania, budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz prawidłowości działania rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu  konstytucyjnego” - pisze rzecznik.

Jak dodaje RPO, przewlekłość „prowadzi do naruszenia prawa strony do wydania decyzji w rozsądnym terminie” oraz „do znaczących utrudnień, skutkujących nawet przerwaniem emisji bez możliwości uprzedniej kontroli sądowej”. To ostatnie, zaznacza Wiącek, może naruszać wolność działalności gospodarczej gwarantowaną przez Konstytucję oraz negatywnie wpływać na wolność rozpowszechniania informacji.

Zazwyczaj decyzja KRRiT „prawie automatyczna”

Rzecznik zauważa, że w większości przypadków (jak wynika z analizy praktyki KRRiT) decyzja o rekoncesji dla stacji, posiadającej już licencję, jest „prawie automatyczna”. I dodaje, że „nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji przez KRRiT w niniejszej sprawie”.

RPO zwrócił się do Kołodziejskiego o przedstawienie wyjaśnień w sprawie, „w szczególności zaś poinformowanie o przyczynach przewlekłości w rozpoznaniu wniosku”.

To kolejne wystąpienie rzecznika do KRRiT w związku z brakiem decyzji o przedłużeniu koncesji. Poprzednie przekazano 12 lipca, zrobił to jeszcze Adam Bodnar. Pisał w nim, że „Lex TVN” godzi w interesy gospodarcze Polski.

KRRiT nadal niezdecydowana ws. koncesji dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 od 17 miesięcy, czyli rekordowo długo. W KRRiT zasiadają: Witold Kołodziejski (przewodniczący, wybrany przez Sejm), Teresa Bochwic (wybrana przez Senat), Janusz Kawecki (wybrany przez prezydenta), Andrzej Sabatowski (wybrany przez prezydenta) i Elżbieta Więcławska-Sauk (wybrana przez Sejm).

W drugiej połowie lipca na posiedzeniu KRRiT w głosowaniach odpowiedniej większości nie zyskały ani wniosek o przedłużenie koncesji TVN24, ani o nieprzedłużenie tej koncesji.

Obecna koncesja TVN24, na emisję satelitarną, wygaśnie 26 września. TVN24 jest zdecydowanie najpopularniejszym kanałem informacyjnym w Polsce. Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 307 820 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,78 proc. (o 7,36 proc. mniej niż rok wcześniej).

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN.

- Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W tle „Lex TVN”

Wątpliwości członków KRRiT budzi struktura kapitałowa TVN Grupy Discovery. Artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji mówi, że koncesjonowane mogą być rozgłośnie radiowe lub stacje telewizyjne, których właścicielem jest spółka zarejestrowana w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Niderlandach, a więc w EOG. Spółka w Amsterdamie należy jednak do amerykańskiego koncernu Discovery. To budzi wątpliwości KRRiT.

Zobacz także: Ustawa PiS ma doprowadzić do sprzedaży TVN. Lichocka: reeuropeizacja mediów

Nazywany „Lex TVN” projekt posłów PiS zakazuje sprawowania pośredniej kontroli nad koncesjonowaną w Polsce stacją przez spółkę spoza EOG. Gdyby przepisy weszły w życie, Discovery musiałby odsprzedać Grupę TVN. TVN24 poinformował, że we czwartkowym posiedzeniu KRRiT wziął udział poseł PiS Marek Suski, jeden z twórców „Lex TVN”. KRRiT twierdzi, że nie wpływał na jej członków, tylko konsultował harmonogram prac poselską ustawą.

Wielu komentatorów oceniło, że ustawa wymierzona jest w należącą do Amerykanów telewizję TVN, której informacyjny kanał TVN24 stara się obecnie o przedłużenie koncesji na nadawanie. Zgłoszony projekt nowelizacji krytycznie ocenili przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych. - USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji" - napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce.

- W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - stwierdził Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu.

- Jak na razie przyszłość projektu medialnego rysuje się raczej w kolorach ciemnych, a może nawet czarnych, skoro nawet we własnym obozie politycznym nie mamy poparcia dla takiego rozwiązania; trudno zrozumieć o co im chodzi, bo zachowują się, jakby byli w opozycji, a nie w koalicji - ocenił Marek Suski na antenie TV Republika.

W I półroczu br. TVN24 miał 4,78 proc. udziału w rynku, a TVP Info 3,70 proc.

Dołącz do dyskusji: RPO: Niezrozumiała zwłoka KRRiT ws. koncesji dla TVN24

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Ta zwłoka jest niezrozumiała również dla nich samych. Jak zwykle niechcący pogubili się w tym wszystkim.
odpowiedź
User
PiSarro
Zwłoka niezrozumiała chyba tylko dla nowego RPO, zresztą mentalnego gowinowca, okrakiem na barykadzie. Pan rzecznik najwyraźniej urodził się wczoraj i nigdy nie słyszał o pisowskim rympale.
odpowiedź
User
Mądresłowa
Odpowiedź jest tylko jedna a mianowicie taka, że pis sam by nie podniusł ręki na WOLNE MEDIA i na WOLNOŚĆ SŁOWA bo przecież sami o to walczyli i było ujęte w 21postulatach w 80r.Pis jest teraz między młotem a kowadłem a to dlatego, że to za zamknięciem ust TVN stoi kościół i nikt inny. Pomyście troszkę a przyznacie mi rację.
odpowiedź