SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rubicon Project testuje opcję Awesome do personalizowania reklam. „To nie zmniejszy skali adblocków”

Firma Rubicon Project rozpoczęła testy narzędzia o nazwie Awesome, które pozwala użytkownikom na precyzyjne określenie jakie reklamy chcą oglądać podczas przeglądania internetu, jest też możliwość zablokowania konkretnego rodzaju reklam. Pomysłodawcy projektu chcą w ten sposób ograniczyć korzystanie z adblocków. - To nie zmniejszy zjawiska blokowania reklam, bo źle stargetowany przekaz stanowi minimalną przyczynę instalacji adblocków - ocenia w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Paweł Treściński, wiceprezes YieldRiser.

Narzędzie o nazwie Awesome znajduje się obecnie w fazie testów, Rubicon Project zachęca na swoich stronach do rejestracji. Po otrzymaniu zaproszenia wybrani internauci będą mieli okazję wypróbowania projektu i wyrażenia opinii o jego funkcjonalności.

Awesome ma postać wtyczki, którą należy zainstalować w przeglądarce internetowej. Dzięki niej użytkownik będzie miał możliwość wstępnego zdefiniowania rodzaju reklam, które mają się pojawiać na ekranie jego urządzenia podczas przeglądania internetu.

Według Rubicon Project Awesome oddaje w ręce użytkowników szerokie możliwości definiowania trafiającego do nich przekazu reklamowego włącznie z blokowaniem reklam, których internauta nie chce oglądać. Technologia uczenia maszynowego ma poza tym szybko zorientować się w preferencjach użytkownika i dostosować przekaz do jego upodobań.

Rubicon Project to firma pośrednicząca w sprzedaży reklam. Informując o rozpoczęciu testów narzędzia Awesome podkreśla ona, że obecnie dociera do 1 mld internautów na świecie, obsługuje ponad 1 mln stron internetowych i 200 tys. aplikacji, a zaproponowane przez nią rozwiązanie ma się przyczynić do ograniczenia zjawiska blokowania reklam w sieci. Jednak w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Paweł Treściński, wiceprezes YieldRiser jest daleki od optymizmu w tym względzie.

- Moim zdaniem to rozwiązanie może ograniczyć adblocka raczej w stopniu minimalnym - ocenia Paweł Treściński. - Jak pokazują badania Adobe i PageFair, 50 proc. internautów instaluje adblocka ze względu na obawę przed wykorzystaniem ich danych osobowych, a kolejne 41 proc. z powodu zbyt dużych i natarczywych reklam, np. layerowych. Źle stargetowana reklama stanowi minimalną przyczynę instalacji adblockerów. Biorąc to pod uwagę nie jestem do końca przekonany czy to rozwiązanie spełni faktyczne oczekiwania użytkowników. Patrząc na Awesome oczami wydawcy i reklamodawcy myślę, że może być traktowane jako kolejny filtr reklamowy. Z finalną oceną warto jednak jeszcze poczekać - przyznaje Treściński.

Dołącz do dyskusji: Rubicon Project testuje opcję Awesome do personalizowania reklam. „To nie zmniejszy skali adblocków”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Od d*y strony podchodzą do tematu, bo wiadomo, że 95% internautów nie chce żadnych reklam.
odpowiedź
User
Al
Pomysł niegłupi, taki inny adblock łatwiej konfigurowalny.
odpowiedź
User
Polak
Czyli ten projekt to będzie wtyczka do instalacji, gdzie określam jakie reklamy chcę oglądać? Jakoś nie przekonuje mnie to do odejścia od uBlocka, gdzie określam jakich reklam nie chcę oglądać!
odpowiedź