SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Scripps Networks chce przejąć 100 proc. akcji TVN i wycofać ją z giełdy

Scripps Networks Interactive, który ma wkrótce przejąć pakiet kontrolny Grupy TVN, zamierza przeprowadzić wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji TVN i wycofać telewizyjną spółkę z warszawskiej giełdy.

Markus Tellenbach, prezes zarządu i dyrektor generalny TVN (fot. TVN / Krzysztof Dubiel)Article

W ramach transakcji ogłoszonej w marcu br. amerykański koncern poprzez brytyjską spółkę Southbank Media Ltd. przejmie od Grupy ITI i Grupy Canal+ pakiet 52,7 proc. akcji TVN za 584 mln euro (Scripps przejmie też dług TVN w wysokości 840 mln euro). Finalizacja sprzedaży powinna nastąpić na początku III kwartału br. - po otrzymaniu zgody od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z polskim prawem przejmująca spółka jest zobowiązana do ogłoszenia obowiązkowego wezwania na sprzedaż akcji TVN, aby zwiększyć swój udział w TVN do 66 proc. Ma to stać się w okresie trzech miesięcy od realizacji nabycia pakietu kontrolnego.  Jednak amerykański koncern chce docelowo przejął pełną kontrolę nad polskim nadawcą.

- Scripps Networks Interactive ogłosił, że dodatkowo zamierza zaoferować nabycie pozostałych akcji TVN oraz doprowadzić do wycofania akcji TVN z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Cena w wezwaniu nie została jeszcze ustalona - podano w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl. TVN na GPW notowany jest od 2004 roku.

- Osiągnięcie 100 proc. własności pozwoli Scripps Networks Interactive w pełni zrealizować strategiczne i finansowe korzyści wynikające z przejęcia TVN - mówi Kenneth W. Lowe, przewodniczący rady dyrektorów, prezes i dyrektor generalny Scripps Networks Interactive.

- Informacja o zamiarze kupna przez Scripps Networks Interactive 100 proc. akcji TVN została pozytywnie przyjęta przez zarząd TVN i w przypadku udanego zrealizowania wezwania pozwoli to obu firmom na pełne wykorzystanie strategicznych możliwości rozwoju w Polsce i w regionie, oraz związanych z tym korzyści finansowych. Jednocześnie cieszę się z perspektywy bliskiej współpracy z Kennethem Lowe i jego zespołem nad poszerzeniem zakresu działalności operacyjnej TVN i wykorzystaniem naszych aktywów do przyspieszonego rozwoju na dynamicznie ewoluującym rynku mediów w Polsce i za granicą - podkreśla Markus Tellenbach, prezes TVN.

Grupa TVN jest nadawcą 13 kanałów telewizyjnych, w tym TVN, TVN7, TVN24, TVN Style, TVN Turbo i TTV, ma w portfolio też serwis wideo na żądanie Player.pl. W I kwartale br. spółka miała 363 mln zł przychodów, a jej zysk netto wyniósł 79 mln zł (więcej na ten temat).

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Scripps Networks chce przejąć 100 proc. akcji TVN i wycofać ją z giełdy

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bob
Scripps Networks postępuje dokładnie tak, jak to już wcześniej opisywałem na tym forum. Drugim krokiem grupy będzie spłata w całości lub częściowa długo telewizji TVN.
odpowiedź
User
draco_san
A trzecim i kolejnym? :P
odpowiedź
User
Bob
Na pewno odbudowa pozycji na rynku. Wbrew temu, co twierdzi prawica, TVN nie stracił ze względu na swoje domniemane upolitycznienie, lecz z powodu kilku formatów serialowych i programowych które okazał się niewypałami! Między innymi dlatego poleciał Gąsiorowski.
odpowiedź
User
widz
A co z kadrami? Wszak kadry są najważniejsze.
odpowiedź
User
Piotr
Tylko frajerzy ogłaszają wykup akcji. Ich cena idzie wtedy do góry. Takie rzeczy przecież skutecznie robi się po cichu...
odpowiedź
User
Aldi
Piotr, jakieś przykłady katolicki oszołomie? Widać, że znasz się na ekonomii jak świnia na niebie. Idź lepiej zobaczyć, czy nie ma cie na profilu Stonogi albo Kukiza.
odpowiedź
User
Piotr
Ani nie jestem katolickim, ani oszołomem a ty Aldi - barani mózgu - masz takie pojęcie o parkiecie i biznesie, jak Niania Frania z TVN. Skupowanie po cichu to norma. Jasne jest, że jak się zgłasza chęć skupu, to wszyscy podnoszą cenę, bo widzą FRAJERA. A TVN generalnie to do tej pory był uważany za bankruta przez inwestorów.
odpowiedź
User
Aldi
Co ty bredzisz ośle. Może przytoczysz jakieś dane? Jacy inwestorzy uważali, jakoby TVN jest bankrutem? Jakie firmy niby skupowały po cichu swoje akcje? Wiesz w ogóle jak działa polskie prawo w tego typu przypadkach. Ponawiam prośbę, idź na profil Kukiza lub Stonogi; przynajmniej będziesz wśród innych idiotów. Dzięki temu nikt ni zauważy twojej indolencji umysłowej.
odpowiedź
User
drrr
A za co był odpowiedzialny Gąsiorowski?
odpowiedź