SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Scripps Networks chce przejąć 100 proc. akcji TVN i wycofać ją z giełdy

Scripps Networks Interactive, który ma wkrótce przejąć pakiet kontrolny Grupy TVN, zamierza przeprowadzić wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji TVN i wycofać telewizyjną spółkę z warszawskiej giełdy.

Markus Tellenbach, prezes zarządu i dyrektor generalny TVN (fot. TVN / Krzysztof Dubiel)Article

W ramach transakcji ogłoszonej w marcu br. amerykański koncern poprzez brytyjską spółkę Southbank Media Ltd. przejmie od Grupy ITI i Grupy Canal+ pakiet 52,7 proc. akcji TVN za 584 mln euro (Scripps przejmie też dług TVN w wysokości 840 mln euro). Finalizacja sprzedaży powinna nastąpić na początku III kwartału br. - po otrzymaniu zgody od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z polskim prawem przejmująca spółka jest zobowiązana do ogłoszenia obowiązkowego wezwania na sprzedaż akcji TVN, aby zwiększyć swój udział w TVN do 66 proc. Ma to stać się w okresie trzech miesięcy od realizacji nabycia pakietu kontrolnego.  Jednak amerykański koncern chce docelowo przejął pełną kontrolę nad polskim nadawcą.

- Scripps Networks Interactive ogłosił, że dodatkowo zamierza zaoferować nabycie pozostałych akcji TVN oraz doprowadzić do wycofania akcji TVN z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Cena w wezwaniu nie została jeszcze ustalona - podano w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl. TVN na GPW notowany jest od 2004 roku.

- Osiągnięcie 100 proc. własności pozwoli Scripps Networks Interactive w pełni zrealizować strategiczne i finansowe korzyści wynikające z przejęcia TVN - mówi Kenneth W. Lowe, przewodniczący rady dyrektorów, prezes i dyrektor generalny Scripps Networks Interactive.

- Informacja o zamiarze kupna przez Scripps Networks Interactive 100 proc. akcji TVN została pozytywnie przyjęta przez zarząd TVN i w przypadku udanego zrealizowania wezwania pozwoli to obu firmom na pełne wykorzystanie strategicznych możliwości rozwoju w Polsce i w regionie, oraz związanych z tym korzyści finansowych. Jednocześnie cieszę się z perspektywy bliskiej współpracy z Kennethem Lowe i jego zespołem nad poszerzeniem zakresu działalności operacyjnej TVN i wykorzystaniem naszych aktywów do przyspieszonego rozwoju na dynamicznie ewoluującym rynku mediów w Polsce i za granicą - podkreśla Markus Tellenbach, prezes TVN.

Grupa TVN jest nadawcą 13 kanałów telewizyjnych, w tym TVN, TVN7, TVN24, TVN Style, TVN Turbo i TTV, ma w portfolio też serwis wideo na żądanie Player.pl. W I kwartale br. spółka miała 363 mln zł przychodów, a jej zysk netto wyniósł 79 mln zł (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Scripps Networks chce przejąć 100 proc. akcji TVN i wycofać ją z giełdy

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bob
Scripps Networks postępuje dokładnie tak, jak to już wcześniej opisywałem na tym forum. Drugim krokiem grupy będzie spłata w całości lub częściowa długo telewizji TVN.
odpowiedź
User
draco_san
A trzecim i kolejnym? :P
odpowiedź
User
Bob
Na pewno odbudowa pozycji na rynku. Wbrew temu, co twierdzi prawica, TVN nie stracił ze względu na swoje domniemane upolitycznienie, lecz z powodu kilku formatów serialowych i programowych które okazał się niewypałami! Między innymi dlatego poleciał Gąsiorowski.
odpowiedź