SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szymon Majewski w reklamach Plusa: stracił na wyrazistości i humorze, ale wzbudza sympatię (opinie)

Gdy ponad rok temu, po długiej serii reklam marki Plus z udziałem kabaretu Mumio, Polkomtel zaczynał współpracę z Szymonem Majewskim, marketingowcy dość krytycznie oceniali komunikację z jego udziałem. Marketer wybierając go do reklam chciał być bliżej konsumentów i wyróżniać się na tle konkurencji. W ocenie ekspertów z agencji reklamowych ta komunikacja ma pewne zalety, ale wciąż pozostawia sporo do życzenia.

Spadki liczby klientów Plusa niezwiązane z komunikacją reklamową

Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej za II kwartał 2017 roku wynika, że Polkomtel stracił blisko 104 tys. numerów.

Katarzyna Wyszomirska-Wierczewska nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy zatrudnienie Szymona Majewskiego w roli ambasadora marki Plus zwiększyło sprzedaż usług. - Z zasady nie podajemy informacji bezpośrednio odnoszących się do wyników sprzedażowych, ale jesteśmy z nich zadowoleni i znajdują one potwierdzenie w naszych bardzo dobrych wynikach finansowych, które wyróżniają naszą Grupę na tle konkurencji – odpowiada Katarzyna Wyszomirska-Wierczewska.

Władysław Foltyński, senior strategy planner, consultant z agencji Schulz brand friendly, nie winiłby komunikacji reklamowej z udziałem Majewskiego za spadki sprzedaży zwłaszcza ofert prepaidowych Plusa. - Lepiej poszukać korelacji w zmianach rynkowych i popatrzeć na sprawę biznesowo. Od czasu wprowadzenia nowych regulacji prawnych usługi prepaid ciągną w dół wszystkie telekomy. Jeśli popatrzymy na raporty półroczne konkurencji, spadki zalicza każdy. Natomiast sieci uczą się szybko i odbijają sobie w usługach kontraktowych oraz zwiększaniu przychodu na klienta, dzięki czemu notują ogólne wzrosty w dochodach detalicznych w porównaniu z 2016 rokiem – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Władysław Foltyński.

Analizując komunikację Plusa z Majewskim przyznaje, że chyba obecnie nie jest to już najlepszy możliwy czas na Szymona Majewskiego. - Kiedy w 2011 wsparł mocno odmładzanie wizerunku PKO BP, oficjalnie udostępnione dane mówiły o bardzo dobrych wynikach wizerunkowych i sprzedażowych kampanii. Dziś, z mainstreamu przeniósł się do internetu, stracił trochę wyrazistości i ewidentnie szuka nowego pomysłu na siebie, co może wpływać na ambiwalentny odbiór reklam. Jeśli agencja i marka podchodzą poważnie do inwestycji w tego celebrytę jako twarz Plusa, z pewnością zbadali jego wizerunek w grupie docelowej i dopasowanie do marki. Dlatego z pełną oceną poczekałbym na wskaźniki z kampanii - komentuje Władysław Foltyński.

Reklamy z Majewskim zgrabne, ale nie widać w nich strategii

Z kolei Roman Jędrkowiak, szef butiku marketingowego, zwraca uwagę, że spójność i ten sam celebryta występujący w reklamach to jeszcze nie jest strategia. - Reklamy Plusa są zgrabne, niektóre bardzo ładnie opowiadają ofertę, ale … dopuściłbym stratega do tej roboty. To może być klient, albo ktoś z agencji, kogo marketing posłucha. Gdyby „wyjąć” Szymona Majewskiego z komunikacji Plusa, to widzimy strategię komunikacji? Ja nie widzę. A jak porównać to do „umiejscowienia” Szymona Majewskiego do kampanii PKO BP to różnica jest znaczna. I wyniki chyba też na korzyść banku. Doceniam zgrabność posługiwania się frazami typu „brawo ja, brawo my itp.”. Czyli kampanie Plusa to wystarczająco dobra robota, aby klienci coś zauważyli. Wydatki mediowe też w tym pomagają – komentuje szef ADHD Warsaw.

Zastanawia się przy tym dlaczego konkurencja Playa tak długo pozwalała na „rozpanoszenie się” tej marki w głowach konsumentów? - I wcale nie chodzi wyłącznie o zatrudnianie gwiazd i celebrytów. Wszystkie cztery telekomy mają wystarczające narzędzia i środki, żeby robić komunikacje, o której cała Polska będzie mówić – uważa Roman Jędrkowiak.

W ocenie Aurelii Szokal-Egierd, managing directora agencji Brand Support, kampania marki Plus z Szymonem Majewskim wygląda na kolejne w historii marki poszukiwanie jej tożsamości, jak również na kolejną próbę doścignięcia kreacji z kabaretem Mumio. - A to se ne vrati. Albo jesteśmy Mumio, albo jego nieudaną kopią. Mumio zawiesiło poprzeczkę tak wysoko, że wszelkie naśladownictwo wychodzi niestety słabo - twierdzi.

Podobnie jak Roman Jędrkowiak, uważa że trudno się doszukiwać w tych kampaniach jasnej strategii oprócz zatrudnienia “wiekowego" celebryty i doklejania go do innych celebrytów. - Dla mnie w ogóle komunikacja telekomów jest tak niejasna, tak skomplikowana, że cieszę się, że nie muszę wybierać, bo mam telefon służbowy. W przeciwnym razie pogubiłabym się w mnogości ofert, komunikatów, tego, co się łączy, a co rozdziela. Więc jeśli mam zrobić "Brawo Ty", to zrobię to tej firmie, która jako pierwsza postawi na prostotę oferty i prostotę komunikacji. Najbliżej brawom za konsekwentną strategię jest marce Play, ale ciąży na nich zbyt wiele negatywnych opinii użytkowników, więc póki co nie zmieniam - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Aurelia Szokal-Egierd.

Obawia się ponadto, że potencjał Szymona Majewskiego został bardzo mocno uszczuplony przez PKO BP.  - Wkładanie go w podobną, żartobliwą konwencję, tylko już nie solo, a w otoczeniu młodszych, nie jest czymś, co zwraca mocno uwagę. Jego humor jest wprawdzie charakterystyczny, gra aktorska również, ale generalnie wygląda to tak jakbyśmy budowali markę na czyjejś bardzo wyrazistej osobowości, a powinno być odwrotnie. To marka powinna mieć osobowość, a komunikacja ją reprezentować i wspierać. I tu zawsze kłania się ten dylemat - kogo zatrudniać: celebrytów, aktorów, czy może postawić na abstrakcję, metaforę - analizuje szefowa Brand Support.

Lepsze połączenie treści z ofertą

Dla Roberta Sosnowskiego, dyrektora zarządzającego agencją Biuro Podróży Reklamy z jednej strony poziom humoru reklam Plusa z Majewskim jest mniejszy niż w reklamach kabaretu Mumio, ale z drugiej strony lepsze jest połączenie treści z ofertą.

- Wręcz można powiedzieć, że oferta jest komunikowana drukowanymi literami i to zarówno jeśli chodzi o scenariusze jak i samą ofertę. Przez te drukowane litery hasło: "brawo Ty", "brawo Ja" pewnie nie tylko u mnie wywołuje nerwowy chichot. Ogromnym plusem … jest wykorzystanie plusa. We wcześniejszej komunikacji marki plus wydawał się zawadzać, niepotrzebnie wystawać. W tej nowej formule stał się sednem komunikacji i to jest niewątpliwie największy atut tego nowego otwarcia kreatywnego. Art direction w kreacjach statycznych jest dla mnie do przyjęcia - choć bez szału. Natomiast ogólnie patrząc na Plusa - kreacje, statyczne, video, social i inne -  to wydaje się, że jest bardzo duża kakofonia stylistyczna. Wspólny mianownik wybrzmiewa mocno głównie w wersji werbalnej. Wizualnie jest to od „Sasa do Lasa”. Łatwo można się przekonać, że konkurenci radzą sobie na tym polu lepiej na czele z Playem, który jest mistrzem estetycznej i strategicznej spójności. Ale też T-mobile poszedł w wyrazistość wizualną bardzo mocno – ocenia Robert Sosnowski.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Szymon Majewski w reklamach Plusa: stracił na wyrazistości i humorze, ale wzbudza sympatię (opinie)

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maria
Takie reklamy z przymrużeniem oka nie są irytujące jak na przykład te wszystkie zaparcia i biegunki w reklamach leków
odpowiedź
User
dylanek
dlaczego oni się jeszcze nie nauczyli, że takie reklamy nic nie dają...każdy ma dosyć tych celebrytów
odpowiedź
User
Magda
Badziew.... Zwykły badziew.... Majewski jest pase, i to od kilku już lat....
odpowiedź