SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tauron: 1,2 mld zł EBITDA i 525 mln zł zysku netto w I kwartale br., 15-proc. wzrost wpływów

W pierwszym kwartale 2019 r. przychody Grupy Turon wzrosły o 15 proc. r/r, do 5,3 mld zł. O 9 proc. spadła EBITDA, do 1,2 mld zł, a o 18 proc. zysk netto - do 525 mln zł.

Article

W minionym kwartale Grupa Tauron wyprodukowała 3,8 TWh energii elektrycznej, tj. o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (3,9 TWh). Zmniejszenie wolumenu produkcji energii było konsekwencją przyjętej strategii produkcyjno-handlowej oraz wysokiej generacji energii ze źródeł wiatrowych.

Produkcja ciepła osiągnęła poziom 4,8 PJ, a jego sprzedaż wyniosła 6,8 PJ. Na spadek produkcji i sprzedaży ciepła wpłynęły wyższe temperatury zewnętrzne i związane z nimi mniejsze zapotrzebowanie odbiorców na ciepło.

Grupa Tauron odnotowała 1-proc. wzrost wolumenu dystrybucji energii elektrycznej. Liczba klientów przyłączonych do sieci wzrosła o 66 tys. (do 5,6 mln). Zwiększenie wolumenu dostawy energii do klientów końcowych było wynikiem korzystnej koniunktury gospodarczej i wyższego poboru energii elektrycznej przez odbiorców przemysłowych.

Sprzedaż detaliczna energii elektrycznej wyniosła 8,9 TWh i była o 4 proc. niższa r/r niż w analogicznym okresie 2018 r. Produkcja węgla handlowego osiągnęła poziom 1,3 mln ton, co oznacza spadek o 11 proc. r/r. Było to następstwem trudnych warunków geologicznych w ZG Janina oraz opóźnienia rozruchu jednej ze ścian w ZG Sobieski.

49 proc. zapotrzebowania spółek segmentu "Wytwarzanie" na węgiel do produkcji energii elektrycznej i ciepła zostało pokryte surowcem pochodzącym z zakładów górniczych Grupy Tauron.

W I kwartale 2019 r. przychody Grupy Tauron wzrosły do 5,3 mld zł, tj. o 15 proc. r/r. Wzrost przychodów ze sprzedaży był przede wszystkim konsekwencją uzyskiwania wyższych cen sprzedaży energii elektrycznej.

Grupa Tauron wypracowała EBITDA na poziomie 1,2 mld zł (spadek o 9 proc. r/r). Największy udział miał segment "Dystrybucja" (56 proc.), którego EBITDA wyniosła 681 mld zł i zanotowała 8-proc. wzrost r/r. Drugim najistotniejszym pod tym względem obszarem był segment "Wytwarzanie" (32 proc. udział w EBITDA grupy). EBITDA tego segmentu osiągnęła poziom 387 mln zł. Spadek EBITDA grupy r/r spowodowany był przede wszystkim rozwiązaniem – w I kwartale 2018 r. – rezerwy na świadczenia pracownicze w wysokości 230 mln zł, co pozytywnie wpłynęło na wyniki finansowe tego okresu.

Zysk netto Grupy Tauron przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 524 mln zł (spadek o 18 proc. r/r).

Nakłady inwestycyjne Grupy Tauron w I kwartale 2019 r. wyniosły 727 mln zł i były wyższe o 20 proc. w porównaniu z wydatkami poniesionymi w 2018 r. (606 mln zł). Na wzrost nakładów wpłynęły przede wszystkim wyższe inwestycje w obszarach dystrybucji (wzrost o 82 mln zł) i wydobycia (wzrost o 42 mln zł). W segmencie "Dystrybucja", w którym łączny capex wyniósł 351 mln zł, największe środki zostały przeznaczone na modernizację sieci dystrybucyjnej (200 mln zł) oraz budowę nowych przyłączy (126 mln zł). Natomiast nakłady w segmencie "Wytwarzanie" (236 mln zł) związane były głównie z budową bloku o mocy 910 MW w Jaworznie.

W I kwartale 2019 r. zobowiązania finansowe netto Grupy Tauron wzrosły do poziomu 10,2 mld zł, tj. o 8 proc. w porównaniu ze stanem na koniec 2018 r. Wskaźnik długu netto (bez zadłużenia wynikającego z wyemitowanych obligacji podporządkowanych w wysokości 1,96 mld zł) do EBITDA na koniec I kwartału osiągnął poziom 2,74x.

- W I kwartale 2019 r. Grupa Tauron osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe, które były wyższe od oczekiwanych przez rynek. Nasza największa inwestycja, blok o mocy 910 MW w Jaworznie, znajduje się w końcowej fazie realizacji. Na koniec I kwartału zaawansowanie tego projektu przekroczyło 90 proc. Blok będzie spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska i pozwoli wyłączyć z eksploatacji nasze najstarsze jednostki wytwórcze. Chciałbym także podkreślić, że w I kwartale przyłączyliśmy do naszej sieci dystrybucyjnej 2,5 tys. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy blisko 35 MW, czyli ponad dwa razy większej niż rok wcześniej - powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

- Sytuacja finansowa grupy jest stabilna. Mamy zagwarantowane finansowanie na poziomie 4,6 mld zł. Nasza kondycja finansowa i płynnościowa została oceniona przez agencję ratingową Fitch, która potwierdziła długoterminowy rating na poziomie "BBB" z perspektywą stabilną - stwierdził Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. finansów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tauron: 1,2 mld zł EBITDA i 525 mln zł zysku netto w I kwartale br., 15-proc. wzrost wpływów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl