SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska i Polskie Radio stracą miliony na podatku VAT przez decyzję sądu

Telewizja Polska oraz Polskie Radio stracą miliony decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie odliczenia podatku VAT. Wyrok sądu dotyczył rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w Olsztynie, Rzeszowie, Koszalinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie oraz na Pomorzu i Kujawach.

fot. Shutterstock.comArticle

Wyrokiem NSA uznano, że działalność misyjna nie jest działalnością gospodarczą. A to dla spółek publicznych finansowanych z abonamentu jest jednoznacznie niekorzystne. Mogą one bowiem odliczyć mniej VAT.

Chodzi bowiem o stosowanie prewspółczynnika, o którym mówi ustawa o VAT (art. 86 ust. 2a), który nakazuje przy odliczaniu podatku VAT uwzględnienie działalności „innej niż gospodarcza”. Im więcej takich czynności, tym mniej podatku może odliczyć spółka.

W rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego kierunek wyznaczył także wyrok Trybunały Sprawiedliwości UE z 2016 roku. Dotyczył on czeskiego radia, również publicznego, a Trybunał orzekł, że „działalność abonamentowa nie podlega dyrektywie VAT oraz nie jest odpłatnym świadczeniem usług”.

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Polskie Radio w ten sposób straci 15 milionów rocznie, a Telewizja Polska aż 100 mln złotych. Od czasów wprowadzenia pre-proporcji koszty z tytułu niedoliczonego podatku VAT miały w przypadku publicznej rozgłośni wzrosnąć trzykrotnie, a w przypadku telewizji publicznej – w 2017 roku do 76 mln złotych, podczas gdy w tym roku właśnie do ok. 100 mln zł.

Małgorzata Kaczmarczyk, rzecznik prasowa Polskiego Radia poinformowała Wirtualnemedia.pl, że „Polskie Radio wzorem rozgłośni regionalnych oraz TVP odwołało się od wyroku WSA do NSA w sprawie prewspółczynnika i czeka na wyznaczenie terminu rozprawy”.

Kwota VAT niepodlegająca odliczeniu, a więc zwiększająca koszty jest ujmowana rokrocznie w planach finansowych spółki.

Do czasu publikacji artykułu nie udało nam się uzyskać komentarza Telewizji Polskiej w tej sprawie.

Łączne wpływy TVP w ub.r. miały wartość 1,63 mld zł. W sprawozdaniu abonamentowym nadawca nie podał, ile wyniosły jego wydatki i jaki był wynik netto.

W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln.

 

 

 

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska i Polskie Radio stracą miliony na podatku VAT przez decyzję sądu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zxcvbnm
Oj będzie skarga do Trybunału Konstytucyjnego, by wyrok NSA byłby niezgodny z Konstytucją.
odpowiedź
User
Wolak
Przecież to bzdura, że stracą - VAT idzie do skarbu państwa, który i tak łoży na media reżimowe
odpowiedź