SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Solidarność” w TVP chce 16 proc. więcej na pensje. Ruszyły rozmowy

We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie władz Telewizji Polskiej z przedstawicielami „Solidarności” w sprawie postulowanej podwyżki wynagrodzeń - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Związkowcy chcą, żeby firma zwiększyła budżet na wynagrodzenia o 16,1 proc. W rozmowach nie uczestniczą inne związki zawodowe działające w TVP.

- Naszym postulatem, który przekazaliśmy wcześniej w piśmie, jest podwyżka o 16,1 proc. funduszu wynagrodzeń - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Najmoła, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Telewizji Polskiej.

Związkowcy nie przedstawili więcej oczekiwań wobec firmy. - Na razie trzeba wynegocjować wielkość środków, które pracodawca będzie zobowiązany przekazać, a potem sposób ich podziału. Tym zajmuje się nasza grupa negocjacyjna - tłumaczy Najmoła.

„Solidarność” zwróciła się do władz TVP o szczegółowe dane z ub.r. o systemie wynagradzania i przedziałach zarobków w poszczególnych grupach zawodowych. Kolejne spotkania ma się odbyć za dwa tygodnie.

TVP rozmawia tylko z „Solidarnością”

W rozmowach nie biorą udziału przedstawiciele pozostałych dwóch organizacji pracowniczych w Telewizji Polskiej: Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP „Wizja” oraz Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Radia i Telewizji.

Barbara Markowska-Wójcik, szefowa „Wizji”, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdziła, że organizacje ostatnio kontaktowały się w sprawie wynagrodzeń z władzami TVP w styczniu. W piśmie kolejny raz zwróciły się o podwyżkę pensji wszystkim pracownikom etatowym o 1 tys. zł, powołując się na wyższą rekompensatę abonamentową dla TVP i Polskiego Radia, przyznaną z budżetu państwa.

Władze TVP odpowiedziały, że „obecnie trwają prace analityczne mające na celu określenie możliwości finansowych Spółki w zakresie regulacji płac w 2023 r.”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Na razie nie mamy żadnych nowych informacji. Teraz zmienia się pełnomocnik Telewizji Polskiej ds. związków zawodowych, po odejściu Małgorzaty Wcześniak ze stanowiska dyrektora biura zarządzania kapitałem ludzkim. Czekamy na nowego pełnomocnika - powiedziała nam Barbara Markowska-Wójcik. O połowy lutego biurem zarządzania kapitałem ludzkim kieruje Agnieszka Marciniak, która nadal jest w firmie szefową ośrodka administracji.

W ub.r. podwyżka dla najmniej zarabiających i nagroda jubileuszowa

O wzrost wynagrodzeń na przełomie 2021 i 2022 roku zwróciła się zarówno „Solidarność”, jak też dwie inne działające w Telewizji Polskiej organizacje pracownicze: Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji.

Proponowały m.in. podwyżkę pensji zasadniczej przynajmniej o 1,5 tys. zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną oraz pensji zasadniczych wszystkim pracownikom z premią zadaniową i honorariami do minimalnego wynagrodzenia, przywrócenia miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości co najmniej 20 proc. dla pracowników czasowo-premiowych, podniesienie premii zadaniowej i honorariów oraz przywrócenie dodatku stażowego.

Władze Telewizji Polskiej spełniły postulaty częściowo, podkreślając w komunikacie, że firma „dokonała analizy możliwości finansowych i na tej podstawie została podjęta decyzja w zakresie podwyższenia wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, zatrudnionych w czasowo-premiowym systemie płac z premią motywacyjną”.

Konkrety podała w komunikacie „Wizja”. - Zwiększenie wynagrodzeń zasadniczych o kwotę 500 zł brutto pracownikom z premią motywacyjną zarabiającym do 6000 zł, a pracownikom zarabiającym powyżej 6000 zł, a mniej niż 6500 zł, zwiększenie wynagrodzenia o kwotę je wyrównującą, do poziomu 6500 zł - opisano. - Akceptujemy także propozycję wypłacenia w 2022 r. premii motywacyjnej w wysokości 10%, płatnej po każdym kwartale (4 wypłaty, począwszy od 11.04 br., przy czym premia za IV kwartał byłaby wypłacona w grudniu br. - dodano.

W listopadzie ub.r. pracownicy etatowi Telewizji Polskiej z minimum rocznym stażem dostali od 0,5 do 2 tys. zł brutto nagrody jubileuszowej z okazji 70-lecia nadawcy. Natomiast władze firmy nie zgodziły się na postulaty związków zawodowych, żeby wypłacić wszystkim pracownikom po 1 tys. zł brutto świadczenia na Boże Narodzenie i wprowadzić podwyżkę inflacyjną, waloryzowaną co kwartał.

TVP zatrudnia prawie 3 tys. pracowników

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Na koniec 2021 r. zatrudnienie w Telewizji Polskiej wynosiło 2 889 etatów, o 53 więcej niż rok wcześniej. Zasadnicze wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,7 proc. do 10 491 zł.

W planie finansowym na 2022 r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę miały też pójść koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: „Solidarność” w TVP chce 16 proc. więcej na pensje. Ruszyły rozmowy

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Beata z pisó
Pisowcy więcej dla siebie 16% a dla Polaków robaków wyższa inflacja, rachunki, i trzymać pysk na kłódkę!! Macie robić na nich i tyle!! Władzy nie oddamy nigdy!!
odpowiedź
User
Prez S.
Szanowni Państwo, próżne żale. Kasa i tak jest już pysta, gdyż wydaliśmy wszystko na nadchodzące wybory. Powodzenia!
odpowiedź
User
Mirosław
Dlaczego biedni i okradani przez rządzących Polacy mają finansować wyższe płace kilku tysięcy kolaborantów współpracujących z pisem w okłamywaniu Polaków ?
odpowiedź