SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uber notuje ponad 5 mld dolarów kwartalnej straty. Akcje w dół o 10 procent

W II kwartale 2019 roku Uber zanotował przychody wyższe w skali roku o 14 proc., a globalna liczba aktywnych użytkowników platformy zbliża się do 100 mln. Jednak na przestrzeni kwartału spółka wykazała rekordową stratę przekraczającą 5 mld dol., co w połączeniu ze stratą na jednej akcji w wysokości 4,72 dolarów fatalnie wpłynęło na nastroje inwestorów. W efekcie Uber w handlu posesyjnym zanotował na Wall Street spadek o ponad 10 proc.

Dara Khosrowshahi, prezes Ubera, fot.: LinkedInArticle

Uber jest spółką giełdową od czasu niezbyt udanego debiutu na Wall Street w połowie maja br. Od tamtej pory spółka po raz drugi podała swoje kwartalne wyniki finansowe, które okazały się mocno rozczarowujące.

W II kwartale br. Uber wypracował przychody w wysokości 3,166 mld dol., co oznacza wzrost rok do roku o 14 proc. W raportowanym okresie najwyższe wpływy wygenerował region obejmujący USA i Kanadę, które wzrosły o 19 proc. w skali roku osiągając kwotę 1,776 mld dol. Drugi pod tym względem okazał się obszar EMEA obejmujący m.in. Polskę. Tam spółka zanotowała 502 mln dol. (wzrost o 22 proc.) w II kwartale oraz 989 mln w ciągu pierwszej połowy br.

Rośnie liczba użytkowników, rekordowa strata netto

Uber podaje, że w raportowanym okresie o 30 proc. w skali roku zwiększył liczbę użytkowników platformy. Na koniec czerwca br. miesięcznie z usług Ubera korzystało aktywnie 99 mln odbiorców. Wartość zamówień wzrosła z kolei o 31 proc. do kwoty 15,756 mld dol., a podana łączna liczba kursów na poziomie 1,677 mld oznacza wzrost w skali roku o 35 proc.

W II kwartale br. Uber wykazał rekordową stratę netto w wysokości 5,236 mld dol. To znaczna zmiana na niekorzyść firmy, bowiem w analogicznym okresie rok wcześniej strata wyniosła 878 mln dol., zaś w I kwartale br. osiągnęła poziom 1,01 mld.

Komentując wysoką stratę Dara Khosrowshahi, obecny szef Ubera wyjaśniał, że za wskaźnik ten odpowiadają inwestycje dokonane przez spółkę, które w br. osiągną swój szczyt. Menedżer zapewnił, że w nadchodzących latach strata będzie się sukcesywnie zmniejszać, zaś poniesione obecnie wydatki na rozwój zaczną przynosić spodziewane owoce.

Uber opublikował też dane finansowe obejmujące I półrocze 2019 r. W takim ujęciu spółka wypracowała przychody na poziomie 6,265 mld dol., co oznacza wzrost o 17 w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami roku 2018. W perspektywie półrocznej strata Ubera zamknęła się kwotą 6,248 mld dol., podczas gdy rok wcześniej wyniosła 2,870 mld.

Inwestorzy zniechęceni, akcje w dół o 10 procent

Rekordowa strata kwartalna zakomunikowana przez Ubera nie wpłynęła dobrze na sytuację spółki na Wall Street. Oprócz tego parametru inwestorów zaniepokoił także fakt, że w raportowanym okresie wzrost przychodów miał mniejszą dynamikę od tej której oczekiwał rynek, poza tym firma wykazała stratę na jednej akcji w kwocie 4,72 dol.

W rezultacie w czwartek po podaniu przez Ubera najnowszych wyników akcje spółki w handlu posesyjnym straciły na wartości ponad 10 proc. Nieco lepiej było w piątek, gdy po zakończeniu notowań akcje Ubera miały stratę na poziomie 6,82 proc. i cenę 40,05 dol. za jeden udział.

W ub.r. spółka Uber Poland zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 0,5 proc. do 20,56 mln zł oraz 663,8 tys. zł zysku (wobec 668,5 tys. zł rok wcześniej). Zatrudnia 46 osób, wykonuje usługi dla zagranicznych firm Ubera - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Uber notuje ponad 5 mld dolarów kwartalnej straty. Akcje w dół o 10 procent

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Najważniejsze, że ze straty cieszy się prezes zUBera :D On swoje na pewno wyciąga hehe
odpowiedź
User
Haw
Mam skromny wkład w ten sukces: od roku nie jeżdżę z nimi i czuję się z tym dobrze bo nie muszę ukraińskiemu kierowcy tłumaczyć po rosyjsku że ulica jest jednokierunkowa
odpowiedź
User
Ariadna
IPO miało być dla wcześniejszych inwestorów obiecanym, gładkim wyjściem bez strat.
Udało się, teraz bańka może pękać, bo koszty poniosą zwykli, choć mocno naiwni, Johnsonowie i Smithowie.
odpowiedź