SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska chce stworzyć jednostkę ds. cyberprzestrzeni. Ma sprawnie reagować na cyberataki w granicach Wspólnoty

Komisja zaproponowała utworzenie wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni, aby lepiej reagować na incydenty związane z cyberatakami prowadzonymi na terenie Wspólnoty Europejskiej. Obecnie trwają prace nad powołaniem nowej instytucji.

fot. Shutterstock.comArticle

W środę Komisja Europejska przedstawiła wizję utworzenia nowej wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni, która zajmie się rosnącą liczbą poważnych cyberincydentów mających wpływ na usługi publiczne, przedsiębiorstwa i obywateli w całej Unii Europejskiej.

Czytaj także: Unia Europejska oskarży Apple o działania monopolistyczne. Chodzi o relacje z deweloperami w App Store

Jak zaznacza KE zaawansowane i skoordynowane działania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa stają się coraz bardziej potrzebne, ponieważ liczba, skala i skutki cyberataków rosną, co w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo. Wszystkie właściwe podmioty w UE muszą być przygotowane do wspólnego reagowania i wymiany informacji na zasadzie potrzebnego, a nie ograniczonego, dostępu.

Wspólne działania

Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni została ogłoszona po raz pierwszy przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w wytycznych politycznych. Celem zaproponowanej jednostki jest zgromadzenie zasobów i wiedzy fachowej dostępnych w UE i jej państwach członkowskich, aby skutecznie zapobiegać masowym cyberincydentom i cyberkryzysom, powstrzymywać je i reagować na nie.

Jak podkreślono w komunikacie społeczności zajmujące się cyberbezpieczeństwem, w tym społeczności cywilne, organy ścigania, dyplomacji i cyberobrony, a także partnerzy z sektora prywatnego, zbyt często działają oddzielnie.

Zgodnie z zapowiedzią dzięki wspólnej jednostce ds. cyberprzestrzeni uzyskają one wirtualną i fizyczną platformę współpracy właściwe instytucje, organy i agencje UE wraz z państwami członkowskimi będą stopniowo budować europejską platformę na rzecz solidarności i pomocy w celu przeciwdziałania cyberatakom na dużą skalę.

- Cyberbezpieczeństwo jest podstawą cyfrowej i połączonej Europy – zaznacza Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. Europy na miarę ery cyfrowej. - W dzisiejszym społeczeństwie reagowanie na zagrożenia w sposób skoordynowany ma zasadnicze znaczenie. Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni przyczyni się do osiągnięcia tego celu. Razem możemy dokonać znaczących zmian.

- Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni to bardzo ważny krok w kierunku ochrony rządów, obywateli i przedsiębiorstw europejskich przed globalnymi cyberzagrożeniami - podkreśla z kolei Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. - Jeśli chodzi o cyberataki, wszyscy jesteśmy podatni na zagrożenia i dlatego współpraca na wszystkich szczeblach ma kluczowe znaczenie. Żaden podmiot nie jest wystarczająco duży, żeby czuć się bezpiecznie. Musimy się bronić, ale też dawać przykład innym, promując globalną, otwartą, stabilną i bezpieczną cyberprzestrzeń.

Jak tłumaczy KE wspólna jednostka będzie działać jako platforma zapewniająca skoordynowaną reakcję UE na cyberincydenty i cyberkryzysy na dużą skalę, a także oferująca pomoc w usuwaniu skutków tych ataków. Obecnie w UE i państwach członkowskich działa wiele podmiotów zaangażowanych w różne dziedziny i sektory. Chociaż sektory są zróżnicowane, spotykają się one często z tymi samymi zagrożeniami - stąd potrzeba koordynacji, dzielenia się wiedzą, a nawet wczesnego ostrzegania.

Czytaj także: Unia szykuje nowe dochodzenie w sprawie Google

Uczestnicy zostaną poproszeni o zapewnienie zasobów operacyjnych na potrzeby wzajemnej pomocy w ramach nowego projektu. Jednostka umożliwi uczestnikom wymianę najlepszych praktyk, a także informacji w czasie rzeczywistym na temat zagrożeń, które mogą pojawić się w obszarach ich działania.

Jednostka będzie również pracować na szczeblu operacyjnym i technicznym w celu realizacji unijnego planu reagowania na cyberincydenty i kryzysy cyberbezpieczeństwa, w oparciu o plany krajowe, ustanowienia i mobilizacji unijnych zespołów szybkiego reagowania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ułatwienia przyjmowania protokołów wzajemnej pomocy między uczestnikami, ustanowienia krajowych i transgranicznych zdolności w zakresie monitorowania i wykrywania, w tym centrów monitorowania bezpieczeństwa (SOC) oraz w innych obszarach.

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska chce stworzyć jednostkę ds. cyberprzestrzeni. Ma sprawnie reagować na cyberataki w granicach Wspólnoty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl