SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: Auchan może przejąć Real, ale bez 8 sklepów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na przejęcie przez Auchan Polska hipermarketów Real, ale pod warunkiem że firma sprzeda osiem z tych sklepów.

Article

Umowa kupna przez Groupe Auchan od Metro Group 91 hipermarketów Real w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie (a także 13 galerii handlowych) została podpisana pod koniec 2012 roku (zobacz szczegóły), a w Polsce na wniosek tych firm transakcję od marca ub.r. analizował UOKiK.

Auchan ma w naszym kraju 27 sklepów pod marką własną, a ponadto kontroluje spółkę Elea Polska, właściciela marketów Simply. Natomiast do sieci Real należy 57 hipermarketów.

W ramach postępowania UOKiK przeprowadził badanie rynku detalicznej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku w 13 największych sieciach handlowych w Polsce. - Analiza wykazała, że supermarkety oraz dyskonty nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla hipermarketów. W mniejszych sklepach konsumenci dokonują głównie codziennych, drobnych zakupów, natomiast z oferty hipermarketów korzystają rzadziej, zazwyczaj kilka razy w miesiącu. Jednorazowo kupują więcej produktów niż w supermarketach i dyskontach, często na zapas - opisuje Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu.

UOKiK przyjął również, hipermarkety konkurują ze sobą w obszarze do 20-25 minut jazdy samochodem od przejmowanej placówki, co wynika m.in. z zasięgu kampanii reklamowych w formie ulotek czy gazetek prowadzonych przez sieci handlowe. Co istotne, ten zasięg może być większy lub mniejszy niż teren jednego miasta.

W konsekwencji Urząd orzekł, że przejęcie hipermarketów Real przez Auchan Polska doprowadzi do ograniczenia konkurencji na jedenastu lokalnych rynkach, na których łączny udział tych dwóch sieci sklepów przekroczy istotnie granicę domniemania uzyskania pozycji dominującej  i tym samym uzyskają tam one znaczną przewagę nad swoimi konkurentami. UOKiK zaznaczył jednak, że można zniwelować negatywne skutki tej transakcji.

- Zgodnie z wydaną decyzją Auchan Polska musi wyzbyć się praw do ośmiu hipermarketów Real. Ma to nastąpić w ciągu 18 miesięcy od sfinalizowania transakcji przez Auchan, na rzecz inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Auchan oraz nie jest współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy - opisuje Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Sklepy, które muszą zostać sprzedane, mieszczą się Białymstoku, Bielsku Białej, Czeladzi, Legnicy, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu i Sosnowcu.

Wydana decyzja nie jest prawomocna, a firmom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: Auchan może przejąć Real, ale bez 8 sklepów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AAA
Bardzo dobra wiadomość. Auchan jest tańszy i lepszy pod każdym względem.
odpowiedź
User
BBB
Najlepsze jest to, co polskie i najlepsze jest pozostawianie zysku w rękach Polaków, którzy w Polsce te pieniądze zainwestują lub skonsumują i ostatecznie Polacy na tym skorzystają a nie prezesi z zagranicy.
odpowiedź
User
hir
Widać po tej decyzji, że UOKIK nie odrobił pracy domowej. W Dąbrowie Górniczej mamy 2 reale i nie stanowią dla siebie konkurencji. W Czeladzi jest jeden, i absolutnie żadnego innego hipermarketu spożywczego w pobliżu - i jest zagrożenie, że zdominuje konkurencje? Abstrakcja.
odpowiedź