SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Węgry zbudują swoją sieć 5G z koncernem Huawei. Jest deklaracja rządu

Węgierski rząd zapowiedział, że sieć 5G w tym kraju będzie budowana we współpracy z koncernem Huawei. Według tamtejszych władz nie ma żadnych dowodów na to, że sprzęt chińskiego producenta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Article

Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto podczas wizyty w Chinach poinformował, że Węgry wybudują sieć piątej generacji z wykorzystaniem sprzętu Huawei.

Przy wdrożeniu szybkiej sieci rząd węgierski będzie współpracował także z Vodafone oraz Deutsche Telekom. Przetarg na częstotliwości pod budowę 5G został ogłoszony w tym kraju w czerwcu br.

Chęć współpracy z Huawei Węgrzy deklarowali już wcześniej, gdy minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics przekazał stanowisko wskazujące na to, że Węgry nie wykluczą Huawei z budowy sieci 5G. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że sprzęt Huawei stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Deklarując współpracę z Huawei w zakresie budowy 5G Węgry stanęły w kontrze do polityki stosowanej wobec chińskiego producenta przez administrację USA, która w maju br. wprowadziła przepisy ograniczające obecność Huawei na tamtejszym rynku.

Biały Dom naciskał też na swoich sojuszników w Europie by postąpili podobnie wprowadzając sankcje wymierzone w Huawei, szczególnie w kontekście udziału tej firmy w budowie sieci 5G.

W Polsce najwięksi operatorzy budujący własne rozwiązania 5G nie zrezygnowali ze współpracy z Huawei, jednak we wrześniu br. wiceprezydent USA Mike Pence oraz premier Mateusz Morawiecki podpisali wspólną deklarację o rozwoju i bezpieczeństwie sieci 5G. Oba kraje zamierzają wzmocnić współpracę dotyczącą budowy i funkcjonowania infrastruktury, w deklaracji podkreślono także konieczność wprowadzenia mechanizmów gwarantujących odpowiednie zabezpieczenie sieci przed ingerencją z zewnątrz. Podpisana deklaracja może oznaczać dla Huawei potencjalne trudności w uczestniczeniu w budowie sieci 5G w naszym kraju.

W październiku firma Huawei opublikowała swoje najnowsze wyniki finansowe. W pierwszych trzech kwartałach br. jej przychód sięgnął 610,8 mld CNY (ok. 85,67 mld dol.), co oznacza wzrost o 24,4 proc. rok do roku. Marża zysku netto w tym okresie wyniosła 8,7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Węgry zbudują swoją sieć 5G z koncernem Huawei. Jest deklaracja rządu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
witek
Polska również powinna zastanowić się nad wyborem Huaweia, to na pewno tańsza i szybsza opcja wdrożenia sieci. A jak nieraz już nas informowano, 4G już się zapycha więc nowej sieci potrzebujmy na już.
0 0
odpowiedź
User
marzy
Powoli wszystkie kraje europejskie zaczynają budowę sieci 5G, dlaczego my jeszcze tak się ociągamy? Potrzebne są szybkie działania.
0 0
odpowiedź
User
Michle
Też powinniśmy już coś zadecydować w tej kwestii, żeby zbytnio nie zostać w tyle. 5G będzie stanowić o przewadze gospodarczej danego kraju.
0 0
odpowiedź
User
kobi
Prędzej czy później 5G u nas powstanie, tylko żebyśmy nie byli ostatni jak już wszyscy będą ją mieli. Ta sieć ma nam pomóc się rozwinąć w przeróżnych gałęziach przemysłu.
0 0
odpowiedź
User
stefan
Powoli wszystkie kraje europejskie zaczynają budowę sieci 5G, dlaczego my jeszcze tak się ociągamy? Potrzebne są szybkie działania.


Wszystko trwa, do końca roku i tak zgodnie z zaleceniami UE, w kilku polskich miastach pojawi się 5G. Nie ma co narzekać.
0 0
odpowiedź