SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Węgry zbudują swoją sieć 5G z koncernem Huawei. Jest deklaracja rządu

Węgierski rząd zapowiedział, że sieć 5G w tym kraju będzie budowana we współpracy z koncernem Huawei. Według tamtejszych władz nie ma żadnych dowodów na to, że sprzęt chińskiego producenta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Article

Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto podczas wizyty w Chinach poinformował, że Węgry wybudują sieć piątej generacji z wykorzystaniem sprzętu Huawei.

Przy wdrożeniu szybkiej sieci rząd węgierski będzie współpracował także z Vodafone oraz Deutsche Telekom. Przetarg na częstotliwości pod budowę 5G został ogłoszony w tym kraju w czerwcu br.

Chęć współpracy z Huawei Węgrzy deklarowali już wcześniej, gdy minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics przekazał stanowisko wskazujące na to, że Węgry nie wykluczą Huawei z budowy sieci 5G. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że sprzęt Huawei stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Deklarując współpracę z Huawei w zakresie budowy 5G Węgry stanęły w kontrze do polityki stosowanej wobec chińskiego producenta przez administrację USA, która w maju br. wprowadziła przepisy ograniczające obecność Huawei na tamtejszym rynku.

Biały Dom naciskał też na swoich sojuszników w Europie by postąpili podobnie wprowadzając sankcje wymierzone w Huawei, szczególnie w kontekście udziału tej firmy w budowie sieci 5G.

W Polsce najwięksi operatorzy budujący własne rozwiązania 5G nie zrezygnowali ze współpracy z Huawei, jednak we wrześniu br. wiceprezydent USA Mike Pence oraz premier Mateusz Morawiecki podpisali wspólną deklarację o rozwoju i bezpieczeństwie sieci 5G. Oba kraje zamierzają wzmocnić współpracę dotyczącą budowy i funkcjonowania infrastruktury, w deklaracji podkreślono także konieczność wprowadzenia mechanizmów gwarantujących odpowiednie zabezpieczenie sieci przed ingerencją z zewnątrz. Podpisana deklaracja może oznaczać dla Huawei potencjalne trudności w uczestniczeniu w budowie sieci 5G w naszym kraju.

W październiku firma Huawei opublikowała swoje najnowsze wyniki finansowe. W pierwszych trzech kwartałach br. jej przychód sięgnął 610,8 mld CNY (ok. 85,67 mld dol.), co oznacza wzrost o 24,4 proc. rok do roku. Marża zysku netto w tym okresie wyniosła 8,7 proc.

Dołącz do dyskusji: Węgry zbudują swoją sieć 5G z koncernem Huawei. Jest deklaracja rządu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
witek
Polska również powinna zastanowić się nad wyborem Huaweia, to na pewno tańsza i szybsza opcja wdrożenia sieci. A jak nieraz już nas informowano, 4G już się zapycha więc nowej sieci potrzebujmy na już.
odpowiedź
User
marzy
Powoli wszystkie kraje europejskie zaczynają budowę sieci 5G, dlaczego my jeszcze tak się ociągamy? Potrzebne są szybkie działania.
odpowiedź
User
Michle
Też powinniśmy już coś zadecydować w tej kwestii, żeby zbytnio nie zostać w tyle. 5G będzie stanowić o przewadze gospodarczej danego kraju.
odpowiedź