SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Whoopi Goldberg przeprasza za słowa wypaczające Holokaust. Aktorka zawieszona przez ABC News

Aktorka Whoopi Goldberg zszokowała amerykańską opinię publiczną słowami, że "Holokaust nie dotyczył kwestii rasy". Za swoje wypowiedzi wypaczające przyczyny ludobójstwa przeprosiła. Natomiast telewizja ABC News na dwa tygodnie zawiesiła ją w roli prowadzącej program "The View".

Antysemicka wypowiedź Whoopi Goldberg padła w "The View", talk show stacji ABC News. Aktorka rozmawiała w programie o decyzji rady szkolnej jednego z hrabstw w Tennessee, gdzie wykreślono z listy lektur graficzną powieść "Maus. Opowieść ocalałego", opowiadają historię Holokaustu. Książka prezentuje narody pod postaciami zwierząt - Żydzi to myszy, Niemcy to koty, Polacy to świnie, Anglicy to psy.

Szkoła w Tennessee wykreśliła książkę z programu ze względu na pojawiające się w niej przekleństwa i sceny przemocy oraz rysunek nagiej myszy, symbolizującej polską Żydówkę, matkę autora.  W USA sprawa z Tennessee wywołała kolejną debatę o antysemityzmie.

Zobacz: Facebook zakazuje treści negujących lub zniekształcających Holokaust

Goldberg o książce "Maus" i kwestii rasy

Podczas dyskusji w "The View" Goldberg powiedziała, że jest zaskoczona, że to nagość w "Mausie" - a nie sam Holokaust - jest tym, co wydaje się niepokoić radę szkolną. Współprowadząca Joy Behar zwróciła uwagę, że to naziści twierdzili, że Żydzi są inną rasą ludzi. Dodała, że Holokaust był "o białej supremacji", na co Goldberg odpowiedziała: "ale to były dwie grupy białych ludzi".

Zobacz: Marian Turski pisze do Marka Zuckerberga: Auschwitz nie spadł z nieba

Goldberg próbowała udowadniać, że zbrodnia Holokaustu nie miała związku z rasizmem.

"Cóż, to biali ludzie robią to białym ludziom, więc będziecie walczyć między sobą" - powiedziała Goldberg, odnosząc się do Holokaustu. Dalej mówiła, że "Holokaust nie dotyczy kwestii rasy", a "nieludzkości człowieka wobec człowieka".

Whoopi Goldberg przeprasza za wypaczenie sensu Holokaustu

Na występ Whoopi Goldberg zareagowało Muzeum Auschwitz-Birkenau, które przypomniało o kursie online na temat historii Holokaustu.

Aktorka została szeroko skrytykowana za wypaczenie sensu zbrodni ludobójstwa Żydów. Whoopi Goldberg wydała oświadczenie z przeprosinami za swoje słowa.

Zobacz: 98-latka ocalała z Auschwitz podbija TikToka

"W dzisiejszym programie powiedziałam, że Holocaust "nie jest o rasie, ale o nieludzkości człowieka wobec człowieka". Powinnam była powiedzieć, że chodzi o jedno i drugie" - napisała na Twitterze. "Naród żydowski na całym świecie zawsze miał moje wsparcie i ono nigdy nie ustanie. Przepraszam za krzywdę, którą wyrządziłam".

Goldberg ukarana przez stację ABC News

Telewizja ABC News na dwa tygodnie zawiesiła amerykańską aktorkę Whoopi Goldberg w roli prowadzącej program "The View" w ramach kary za jej słowa, że Holokaust dotyczył "dwóch grup białych ludzi", czyli "nie chodziło (w nim) o rasę".

Wśród pracowników ABC News słowa Goldberg wywołały wiele oburzenia. Niektórzy pracownicy przyjęli przeprosiny aktorki, a inni domagali się od stacji działań dyscyplinarnych.

W wydanym oświadczeniu prezes ABC News Kim Goodwin ogłosiła zawieszenie prowadzącej show "The View" za "jej niewłaściwe i raniące komentarze". Goodwin poprosiła przy tym aktorkę o "refleksję i przemyślenie, jaki wpływ mają jej wypowiedzi".

Burza wobec uwag Goldberg uwydatniła złożoność niektórych kwestii związanych z rasą, w tym rozpowszechnioną, ale szeroko kontestowaną tezę, że tylko osoby o innym odcieniu skóry niż biały mogą być ofiarami rasizmu.

"Maus. Opowieść ocalałego" i kontynuacja tej książki znajdują się obecnie na szczycie listy bestsellerów Amazona.

Przed laty Whoopi Goldberg wywoływała już w "The View" kontrowersje. W 2009 roku broniła Romana Polańskiego oskarżonego o gwałt.  W swoim show stawała także w obronie oskarżanego o napaści seksualne Billa Cosby'ego, z czego później się wycofywała.

Dołącz do dyskusji: Whoopi Goldberg przeprasza za słowa wypaczające Holokaust. Aktorka zawieszona przez ABC News

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mikep
Już się pogubiłem w tym Orwelowskim świecie. Czy z tego wynika, że Żydzi to nie są biali ludzie? Ile jest w końcu ras? A jeśli ras nie ma, to czy rasizmu też nie ma? Tyle pytań...
odpowiedź
User
podatnik
Już się pogubiłem w tym Orwelowskim świecie. Czy z tego wynika, że Żydzi to nie są biali ludzie? Ile jest w końcu ras? A jeśli ras nie ma, to czy rasizmu też nie ma? Tyle pytań...
Przeciągnie liny w USA trwa. Kto bardziej cierpiał w historii, afroamerykanie czy naród wybrany. Oto jest pytanie.
odpowiedź
User
Zyd
Żydzi to rasa panowa
odpowiedź