SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada programowa TVP znów skarży „Wiadomości” do szefa KRRiT. Powód: materiał o Tusku

Troje członków rady programowej TVP ponownie pisze do szefa KRRiT skargę na „Wiadomości” TVP1, w których kilka dni temu znów pojawił się materiał o Donaldzie Tusku mówiącym słowa „für Deutschland”. Skarżący zarzucają nadawcy „uporczywe działanie” i oczekują od regulatora podjęcia zdecydowanych działań.

Donald Tusk, fot. POArticle

To druga już interwencja członków rady programowej w tej sprawie. Poprzednia skarga dotyczyła materiałów o Tusku i jego wystąpieniu w Gdańsku, nadanego 19 i 20 lipca br. w „Wiadomościach” TVP. Krzysztof Luft napisał wówczas do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że - jego zdaniem - materiał ten stanowił ”pogwałcenie ustawowych zasad bezstronności, rzetelności, wyważenia i wysokiej jakości, wymienionych w art 21 ustawy o RiTv”. 

W listopadzie przewodniczący KRRiT skierował do Telewizji Polskiej wystąpienie, w którym zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania przepisów zawartych ustawie o radiofonii i telewizji, które „zobowiązują publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej”.

Grudzień: temat wraca

10 grudnia w głównym wydaniu „Wiadomości” znów pojawił się materiał o Donaldzie Tusku, w którym powtórzył się zwrot „für Deutschland”. Zdaniem Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, Janusza Daszczyńskiego i Krzysztofa Lufta z rady programowej Telewizji Polskiej stanowi to kolejne naruszenie Ustawy o radiofonii i telewizji.

Napisali więc kolejną skargę do przewodniczącego KRRiT.  Zarzucają w niej nadawcy „uporczywe działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie zadaniami medium publicznego” (chodzi o powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą) a także działanie sprzeczne z art. 21 ust 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania „pluralizmu, bezstronności i wyważenia”.

"Für Deutschland" ponad 100 razy w "Wiadomościach"

„Mimo wystąpienia Pana Przewodniczącego, słynna, powtórzona w głównym wydaniu „Wiadomości” już ponad stukrotnie, wypowiedź „für Deutschland” powróciła w głównym wydaniu „Wiadomości”. Wobec tego uporczywego naruszania przez „Wiadomości” TVP art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, lekceważącego również wystąpienie pana przewodniczącego z początku listopada, oczekujemy podjęcia bardziej stanowczych działań, które skutecznie zapobiegną powtarzaniu tych samych naruszeń Ustawy, na której straży stoi kierowana przez Rada” – czytamy w skardze.

Póki co skarżący nie dostali odpowiedzi na skargę. Słowa "für Deutschland" pochodzą z przemówienia Tuska, wygłoszonego przed delegatami niemieckiej Unii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU). Spotkanie (w formule online) odbyło się na początku styczniu br.

Według danych Nielsen Audience Measurement w listopadzie br. „Wiadomości” oglądało 2,88 mln widzów w TVP1 i TVP Info. „Fakty” w TVN i TVN24 Bis oglądało średnio 2,95 mln osób, zaś „Teleexpress”  - 2,98 mln widzów w TVP1 i TVP Info. „Wydarzenia” zajęły czwarte miejsce (1,88 mln widzów w Polsacie i Polsat News).

Dołącz do dyskusji: Rada programowa TVP znów skarży „Wiadomości” do szefa KRRiT. Powód: materiał o Tusku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grajek
Dajcie im działać. Kto ma choć kapkę oleju w głowie, przestaje oglądać. Oni są równie skuteczni w zniechęcaniu jak biszkopt Jędrzejewski
odpowiedź
User
Mr
I co? KRRiT znów upomni? Polska to chory kraj.
odpowiedź
User
Jurek
Nareszcie precz TVP tego nie da się oglądać
odpowiedź