SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Windows ma 35 lat. Z najnowszej wersji korzysta ponad miliard użytkowników na świecie

Microsoft przypomniał, że 20 listopada 2020 roku mija 35 lat od dnia, gdy na rynku pojawił się Windows 1.01. Jak podaje producent z najnowszego Windows 10 korzysta ponad miliard użytkowników.

Article

Microsoft przypomniał użytkownikom o tym, że 35 lat temu (20 listopada 1985 r.) na rynku pojawił się system operacyjny Windows 1.01.

Platforma była dostępna na dyskietce. Nie miała pulpitu, a okna nie mogły na siebie zachodzić, ale już wtedy potrafił obsługiwać kilka zadań równolegle. Pierwszy Windows posiadał kalkulator i opcję rysowania. Edytor tabel pojawił się dopiero w 1987 r., a tekstowy kolejne dwa lata później.

Czytaj także: Weronika Kuna w polskim oddziale Microsoft. Odpowiada za kontakty z rządem

Windows 1.0 - najdłużej wspierany system w dziejach

Pierwszy system Microsoftu działał wyłącznie na komputerach z kartą graficzną CGA, EGA i Hercules. Dopiero Windows 1.04 obsługiwał świeżo zaprogramowane, a już wówczas cieszące się powodzeniem karty VGA. Żeby go uruchomić niezbędne było 256 kB pamięci RAM i dwie stacje dyskietek.  

Pierwszy Windows miał DOS, kalkulator oraz opcję rysowania. Popularne edytory pojawiły się nieco później. Excel w Windows 2.0 (w 1987 r.), a Word wraz z nadejściem Windows 3.0 (1989). Dlatego na początku trzeba było korzystać z ich minimalistycznych poprzedników, notatnika albo wersji demo Worda dla DOS, którą można było zdobyć na przykład kupując magazyn komputerowy „PC World” z dołączoną do niego dyskietką.

Microsoft zaznacza, że Windows 1.0 był najdłużej wspieranym system operacyjny w historii, a jego obsługę zakończono dopiero po 16 latach, 31 grudnia 2001 r.

Fenomen 95

Jak zaznacza Microsoft, w kolejnych latach pojawiały się nowe wersje systemu. Windows 98, Windows ME, jednak najwięcej uwagi i sławy zdobyła wersja „dziewięćdziesiąt pięć”. Również w jej przypadku obchodzimy okrągłą rocznicę.
Windows 95 wszedł na rynek z prawdziwym przytupem. Właśnie mija 25 lat, odkąd Microsoft w ramach działań promocyjnych nabył prawa do utworu „Start Me Up” zespołu Rolling Stones. To właśnie wtedy rozciągnięto nad Toronto stumetrowy banner i rozdano bezpłatnie 1,5 mln egzemplarzy dziennika „The Times”.

System oferował różne nowości: menu Start, dolną listwę, menadżera zadań albo pierwszą wersję późniejszego hegemona wśród przeglądarek, czyli Internet Explorer. 95-tka de facto zdefiniowała to, jak Windowsy wyglądają po dziś dzień. Windows 95 pomógł również rozwijać internet, którego prędkość ówcześnie nie przekraczała kilobita na sekundę. System nadal opierał się na DOS, ale wymogi minimalne były już nieco wyższe: 4 MB RAM, 50 MB pamięci na dysku i monitor VGA.

Według Microsoftu kolejny przewrót nastąpił z nadejściem interfejsu DirectX. Był to przełom dla przemysłu gier. Jest on nadal używany jako węzeł dla komponentów wewnętrznych i zewnętrznych, a także jako łącznik systemu na przykład z kartą graficzną, dźwiękową czy klawiaturą.

Czytaj także: Microsoft Teams z nowościami w Androidzie. Łatwiejsze wyszukiwanie i identyfikacja rozmówcy z poczcie głosowej

Miliard użytkowników Windows 10

Microsoft poinformował przy okazji, że dostępny od 2015 r. najnowszy Windows 10 to najbardziej popularny system operacyjny na świecie. Miesięcznie korzysta z niego miliard aktywnych użytkowników. W Polsce system zainstalowano na ponad 93 proc. urządzeń, używanych w pracy, ale również w wolnym czasie.

W zakończonym 30 września 2020 r. kwartale Microsoft zanotował zysk netto w wysokości 13,89 miliarda dolarów, w porównaniu do 10,68 miliarda dolarów zysku dwanaście miesięcy wcześniej (wzrost o 30 proc.). W omawianym okresie wyraźnie zwiększył się także przychód koncernu z Redmond - o 12 proc., z 33,06 miliarda dolarów do 37,15 miliarda dolarów.

Dołącz do dyskusji: Windows ma 35 lat. Z najnowszej wersji korzysta ponad miliard użytkowników na świecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl