SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wprost” przyjął regulamin ochrony artykułów. Od 990 zł do 3000 zł za przedruk

Tygodnik „Wprost” (AWR „Wprost”) dołączył do wydawców, którzy przyjęli regulamin Izby Wydawców Prasy dotyczący ochrony artykułów prasowych. Przedruk materiału z pisma kosztować będzie od 990 zł aż do 3000 zł.

Michał M. Lisiecki, prezes PMPG / fot. Maksymilian RigamontiArticle

Od najnowszego wydania „Wprost”, które ukazało się w poniedziałek 9 lutego br., wybrane materiały w tygodniku są opatrzone znakami © i ℗. Znak © oznacza, że materiał nie może być kopiowany bez zgody wydawcy, zaś symbol ℗ wskazuje, iż wykorzystanie artykułu przez inne firmy możliwe jest jedynie po uiszczeniu opłaty zgodnej z redakcyjnym cennikiem.  Wkrótce także znaczki © i ℗ pojawią się przy materiałach autorskich w serwisie Wprost.pl.

Za przedruk artykułu lub zdjęcia z aktualnego będącego w  sprzedaży wydania „Wprost” trzeba będzie zapłacić 2000 zł, a z archiwalnego wydania - 900 zł. Drożej, bo aż 3000 zł, będzie kosztować przedruk tekstu, który jest materiałem okładkowym w tygodniku.

- Oznaczenie artykułów w tygodniku i w serwisie spowoduje, że nie będzie wątpliwości co do tego, które materiały podlegają ochronie. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której niektóre serwisy czerpią wcale niemałe korzyści z przepisywania cudzych publikacji. W świecie materialnym nazywa się to kradzieżą - mówi prezes AWR „Wprost” Michał M. Lisiecki.

- Dochodzi do sytuacji absurdalnych, w których w serwisie Wprost.pl wisi krótka zapowiedź najciekawszych tekstów z najnowszego numeru, a w innych serwisach można przeczytać streszczenia i omówienia całego tekstu z najciekawszymi fragmentami - mówi redaktor naczelny „Wprost” Sylwester Latkowski. - To powoduje, że w poniedziałek czytelnik nie ma potrzeby iść do kiosku, bo wydaje mu się, że wszystkie najciekawsze rzeczy już przeczytał - w ogólnodostępnych serwisach - dodaje.

Wydawca „Wprost” już w ub.r. zaczął dokładniej monitorować inne media, w tym przede wszystkim serwisy internetowe, pod kątem nadużywania przez nie prawa cytatu, a także udostępniania w sieci całych wydań tygodnika. Do serwisów nagminnie naruszających prawa AWR „Wprost” były wysyłane stosowne pisma prawne.

„Regulamin korzystania z artykułów prasowych” zaproponowany w styczniu br. przez Izbę Wydawców Prasy doprecyzowuje prawo prasowe. Zawiera on zasady korzystania z ich artykułów w innych mediach i ma przeciwdziałać kradzieży tych treści. W grupie podmiotów, które go stworzyły, oprócz IWP znalazły się „Rzeczpospolita” i „Parkiet” (Gremi Business Communication), dzienniki regionalne Grupy Polskapresse i Mediów Regionalnych, „Dziennik Gazeta Prawna" (Infor Biznes), "Puls Biznesu" (Bonnier Business Polska), „Tygodnik Powszechny” (Tygodnik Powszechny) i Polska Agencja Prasowa (dowiedz się więcej).

Z danych ZKDP wynika, że średnia sprzedaż ogółem „Wprost” w listopadzie ub.r. wyniosła  41 353 egz. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wprost” przyjął regulamin ochrony artykułów. Od 990 zł do 3000 zł za przedruk

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
plusk
Paradne. Komu normalnemu przyszłoby do głowy przedrukowywać jakieś wypociny z tego upadającego tygodnika?
odpowiedź
User
qwert
Rozumiem, że będzie to działało też w drugą stronę, i serwis wprost.pl nie będzie korzystał z cudzych treści?
odpowiedź
User
kiklo
Za publikowanie zdjęcia tego barana Lisieckiego też trzeba płacić?
odpowiedź