SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WWW - fascynujący wynalazek

WWW pozwala nie tylko łatwo docierać do informacji, ale także ją aktualizować i poprawiać.

Mija dziesięć lat, od kiedy genewski CERN udostępnił za darmo wszystkim użytkownikom opracowany w swoich laboratoriach system World Wide Web - najbardziej znaną i najpopularniejszą dziś część Internetu.

Dla większości użytkowników WWW i Internet to synonimy.

Projekt WWW opracował w 1990 roku brytyjski naukowiec pracujący w największym na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych CERN w Genewie - Tim Berners-Lee.

Pierwotnie system był przeznaczony dla fizyków korzystających z sieci. Miał ułatwiać tworzenie i przeglądanie dokumentów. Prace nad systemem trwały zaledwie trzy miesiące.

Berners-Lee napisał dla własnych potrzeb program używający hipertekstu, który nazwał Enquire Within. Program powstał po to, by było można „śledzić wszystko, co się dzieje, kto kogo zna, kto co napisał, co potrzebuje...”, jak mówi o tym sam Berners-Lee, miał więc więcej wspólnego z dzisiejszymi organizerami osobistymi niż z Internetem. Program pozwalał dołączyć kilka informacji do dokumentu, na którym trwały prace. Informacje te mogły zostać przywołane i zmienione za pomocą jednej kombinacji klawiszy. Można było w ten sposób utworzyć zależności między informacjami, na przykład między nazwami firm, i nazwiskami ich pracowników. Zależności te miały postać połączenia hipertekstowego.

W latach osiemdziesiątych popularność Internetu wśród naukowców rosła już gwałtownie, choć do korzystania z niego wciąż potrzebna była znajomość szeregu „zaklęć”’ i dokładnych adresów komputerów, z którymi chcieliśmy się komunikować. Bariera ta chroniła skutecznie przed rozprzestrzenianiem idei poza kręgi akademickie.

Połączenia hipertekstowe działały w sieci lokalnej, więc dlaczego nie miałyby działać w Internecie? Tim Berners-Lee wraz z Robertem Caillou z CERN-u stworzył więc taką możliwość. Pierwsza propozycja takiego systemu pojawia się w październiku 1990 roku; wybrana zostaje dla niej nazwa World Wide Web.

World Wide Web rozsławiła CERN bardziej niż działalność naukowa tego ośrodka i zbudowany tam wielki akcelerator, gdzie w tunelu liczącym 27 km cząstki rozpędzane są niemal do prędkości światła.

Szybko się okazało, że WWW wzbudził ogromne zainteresowanie użytkowników komputerów i sieci komputerowych. WWW pozwala nie tylko łatwo docierać do informacji, ale także ją aktualizować i poprawiać. Z biegiem czasu WWW wzbogacały się o multimedia, szerokie możliwości języka JavaScript, DHTML czy animacje Flasha.

Projekt Światowej Pajęczyny poprzedziły próby zbudowania systemu podobnego do elektronicznej biblioteki, z której każdy mógłby korzystać bez względu na to, gdzie się znajduje. Pierwszy na świecie web server jest już eksponatem muzealnym. Można go oglądać w zbiorach genewskiego CERN-u.

Z Internetu korzysta ponad 6 mln Polaków, czyli 20 proc. mieszkańców naszego kraju - wynika z badań NetTrack przeprowadzonych przez SMG/KRC Poland Media SA.

Komputer NeXT cube, na którym działał pierwszy serwer i przeglądarka z edytorem WWW.

Młody Mechanik

Dołącz do dyskusji: WWW - fascynujący wynalazek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl