SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarobki w marketingu i sprzedaży o prawie 30 proc. w górę. Ponad 13 tys. miesięcznie

Średnie miesięczne wynagrodzenie w sprzedaży i marketingu wyniosło 13 804 zł brutto, co oznacza wzrost w stosunku do zeszłego roku o 29 proc. - wynika z nowego raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal.

fot. Shutterstock.comArticle

Specjalistom i menedżerom zależy szczególnie na zwiększeniu poziomu pensji podstawowej, aby była porównywalna do wcześniejszego wynagrodzenia całkowitego. Z drugiej strony pracodawcy wolą zatrudnić jednego bardzo dobrego kandydata niż dwóch z mniejszymi sukcesami. Dlatego widać znaczną dywersyfikację wynagrodzeń.

Przykładowo widełki płacowe na stanowisku e–commerce manager w tym roku wynoszą od 20 tys. zł do 25 tys. (wszystkie kwoty brutto). Jeszcze w ubiegłym roku widełki wahały się między 15 tys. zł a 20 tys. zł.

Digital manager może zarobić miesięcznie między 12 a 20 tys. zł. Osoby kierujące działami sprzedaży mogą liczyć na pensje od 20 tys. zł do nawet 40 tys. zł.

- Oczekiwania kandydatów w obszarze sprzedaży i marketingu wzrosły o 20-30%. Realizując projekty rekruterzy docierają głównie do kandydatów „pasywnych”, którzy nie szukają aktywnie nowych wyzwań zawodowych. Takie osoby wyceniają w ten sposób ryzyko zmiany pracy. Pojawiają się argumenty związane z niepewnością gospodarczą i polityczną. Na niepewnym rynku trudniejsze może być osiągnięcie dużych wolumenów sprzedaży i co za tym idzie - osiąganie wysokich prowizji. To skutkuje bardziej zachowawczym podejściem kandydatów. Najbardziej rozchwytywani pracownicy notują niespotykane wcześniej wzrosty. Jednocześnie niż demograficzny przy wysokim popycie determinuje silny wzrost płac na stanowiskach z niewielkim, nawet 3-letnim doświadczeniem - komentuje Maryla Aftanasiuk-Lisiecka, dyrektor zespołu specjalizującego się w rekrutacji w obszarze sprzedaży i marketingu, Antal.

Cenne kompetencje e-commerce

W ostatnich latach mocno przyspieszył rozwój e-commercu. Przez szybki postęp sprzedaży online podczas pandemii firmy musiały w trybie pilnym dostosować wszelkie procesy związane ze sprzedażą w sieci, do zmieniającego się stylu życia. Wymagało to ogromnych nakładów pracy, modyfikacji systemów, wdrożenia innowacji, które były na razie odłożone na bok, a z dnia na dzień stały się priorytetem. Potrzebni byli, są i będą specjaliści, którzy z łatwością poruszają się w cyfrowym świecie i rozumieją zachodzące w nim zależności.

- Eksperci e-commerce polegają na swojej wiedzy o grupie docelowej i umiejętności szybkiego dostosowywania się do zmian w cyfrowym krajobrazie, aby skutecznie wykonywać swoje codzienne zadania. Do najbardziej pożądanych kompetencji wśród tych kandydatów należą: rozumienie strategii optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) i sposoby tworzenia skutecznych reklam dla różnych platform mediów społecznościowych w oparciu o ich algorytmy. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie w korzystaniu z popularnych platform reklamowych, umiejętność krytycznego myślenia i odnajdywanie się w pracy zespołowej - wyjaśnia Maryla Aftanasiuk-Lisiecka, dyrektor zespołu specjalizującego się w rekrutacji w obszarze sprzedaży i marketingu, Antal.

Obok specjalistów od e-commerce, digital managera czy traffic managera, odpowiedzialnego za monitorowanie ruchu na stronie internetowej, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. SEM i SEO. Ich zadaniem jest odpowiednie skonfigurowanie sklepu w przeglądarkach internetowych tak, aby zapewnić mu dobrą widoczność, wysoką pozycję i napływ organicznego ruchu.

Na znaczeniu zyskuje stanowisko specjalisty ds. social media, czyli osoby, która w dodatkowym kanale komunikacji informuje m.in. o ofercie sklepu. To właśnie w serwisach społecznościowych coraz częściej tworzy się potrzebę nabycia konkretnego produktu.

„Raport płacowy” Antal 2022 został przygotowany na podstawie przeprowadzonej analizy płac 8657 specjalistów i menedżerów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych Antal na przestrzeni drugiego półrocza 2021 i pierwszego półrocza 2022.

Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2020 r., a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami.

Dołącz do dyskusji: Zarobki w marketingu i sprzedaży o prawie 30 proc. w górę. Ponad 13 tys. miesięcznie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
G
Ciekawe, które firmy tyle płacą. Jakoś w ogłoszeniach zawierających widły przewijają się zwykle znacznie mniejsze kwoty.
odpowiedź
User
FHU
Za 13 to bym nawet z łużka nie wstawał. Trzeba się cenić, ja w negocjacjach poniżej 24 nie schodzę i oczekuję premii za wynik. Tylko cieniasy ich nie żądają.
odpowiedź
User
wiola
Za 13 to bym nawet z łużka nie wstawał. Trzeba się cenić, ja w negocjacjach poniżej 24 nie schodzę i oczekuję premii za wynik. Tylko cieniasy ich nie żądają.


niestety te cieniasty obniżają próg zarobków...
odpowiedź