SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zhang Yiming ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego ByteDance, spółki macierzystej TikToka

Założyciel ByteDance, Zhang Timing ustąpił ze stanowiska prezesa firmy. Do chińskiej spółki należy między innymi jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie - TikTok.

Reuters podaje, że Zhang Timing ustąpił ze stanowiska prezesa ByteDance, a nowym dyrektorem generalnym został Liang Rubo. Informacje o przetasowaniach w firmie ByteDance zostały przekazane portalowi przez anonimowego informatora.

Jeszcze w maju br. ByteDance oświadczyło, że pod koniec roku Zhang Yiming obejmie “kluczową, strategiczną pozycję” w firmie, równocześnie ustępując z posady prezesa. Według przecieków stanowisko to nie uległo zmianie, a plan przejściowy został najzwyczajniej przyspieszony. Nie jest jednak jasne kiedy dokładnie Zhang zrezygnował z piastowania posady prezesa i czy nadal ma ponad 50 proc. wartości głosu w zarządzie.

W wyniku niespodziewanego ogłoszenia Zhanga o ustąpieniu ze stanowiska, posadę prezesa objął jego współlokator z College'u i współzałożyciel firmy ByteDance - Liang Rubo.

W tym tygodniu ByteDance ogłosiło również utworzenie sześciu różnych jednostek biznesowych, które koncentrują się na rozmaitych segmentach rynku w tym m.in. na przemyśle gamingowym i oprogramowaniach dla przedsiębiorstw. W ramach reorganizacji doszło również do innej roszady, Shou Zi Chew, który przeszedł w marcu z Xiaomi do ByteDance, obejmując stanowisko dyrektora finansowego, również ustąpi z posady. Jego wyłącznym zadaniem będzie teraz zarządzenie platformą TikTok w ramach stanowiska generalnego dyrektora.

Za czasów prezesury Zhanga Yiminga, ByteDance znalazł się na geopolitycznym celowniku Stanów Zjednoczonych. Przypomnijmy, że ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump nazwał firmę zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, równocześnie próbując zmusić ByteDance do sprzedaży wszystkich akcji w USA. Ruch ten jednak się nie powiódł.

Warto również dodać, że w ostatnim czasie możemy obserwować prawdziwą lawinę rezygnacji z wysokich stanowisk w chińskich firmach technologicznych. Sytuacja ta jest efektem szeroko zakrojonych restrykcji wprowadzonych przez chiński rząd. Wielu analityków uważa, że partia rządząca krajem próbuje w ten sposób wywrzeć presję na technologicznych gigantach, które mają według rządzących zbyt wielki wpływ na państwo.

W poprzednim tygodniu ze stanowiska dyrektora generalnego w firmie zrezygnował Su Hua, współzałożyciel Kauishou, czyli aplikacji rywalizującej z TikTokiem. We wrześniu natomiast z codziennej działalności firmowej wycofał się Richard Liu, założyciel JD. Ma on jednak podobnie jak Zhang Timing pozostać w strukturach swojej firmy, pełniąc „kluczową strategiczną rolę”.

W zeszłym tygodniu Su Hua, współzałożyciel Kuaishou (rywala TikToka), ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego. Natomiast we wrześniu Richard Liu, założyciel giganta e-commerce JD.com, wycofał się z codziennej działalności, aby skupić się na długoterminowej strategii firmy. Warto również wspomnieć o Jaku Ma, założycielu giganta e-commerce Alibaba, który przeszedł nagle na emeryturę w 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Zhang Yiming ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego ByteDance, spółki macierzystej TikToka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl