SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aplikacja ProteGO Safe kosztowała 2,55 mln złotych, miesięcznie rząd wydaje na nią ponad 136 tys. „Zmarnowane pieniądze”

Koszt stworzenia aplikacji ProteGO Safe mającej pomóc w walce z pandemią koronawirusa wyniósł 2,551 mln złotych, a miesięcznie utrzymanie platformy pochłania ponad 136,5 tys. - wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Adam Andruszkiewicz, wiceminister resortu zapewnia, że ProteGO spełnia swoje zadanie, nie ma też planów wprowadzenia jej obowiązkowej instalacji. -  Smutne jest to, że ze względu na brak odpowiednich kompetencji w obszarach dotyczących prywatności wiele z tych pieniędzy po prostu zostało zmarnowanych. Aplikacja jest nieskuteczna, z projektu należało się wycofać - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Aplikacja ProteGO Safe kosztowała 2,55 mln złotych, miesięcznie rząd wydaje na nią ponad 136 tys. „Zmarnowane pieniądze”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M k r
Nie daj sie szpieg owac (to slowo jest na WM w opiniach zakazane) i profilowac! Stosuj zawsze w przegladarce (na mobile Firefox, Kiwi i Ya nd ex Br ow ser) dodatek ad gu ar d ad bl oc ke r, ktory znajdziesz na chrome web store. wlacz w nim opcje niewidzialnosci a znikniesz licznikom jako unikalny uzytkownik.

chrome web store, dodatek do przegladarki uM atr ix i wylaczyc w nim wszystkie zbedne elementy a obciazenie procesora i ram mocno sie zmniejszy.

wylacz samostartujace wideo dodatkiem disable html 5 autoplay. D erick


my-mobile . pl
wi tr yn a dla pre-paid ow co w. ra nk in gi op er at or ow ofe rt na ka rte, pa ki et ow in te rn et ow ych.
D erick
odpowiedź
User
Warbro
Panie redaktorze Pawle Szpecht,
Z całą sympatią do WirtualnychMediów, które czytam od -chyba- początku istnienia portalu, ale tak nierzetelnego dziennikarstwa, będącego na styku clickbaitowego artukułu (tzw. "ścieku" lub "fake news") dawno tu nie widziałem.
1. Dodanie liczb od Ministerstw nie legitymizuje fake news i mijania się z prawdą w innych akapitach tego artukułu.
2. Bezpieczeństwo i prywatność aplikacji jest bezsprzeczna, co zostało jasno opisane przez PONOPTYKON tutaj: https://panoptykon.org/czy-instalowac-protego-safe . Przytacza Pan nieaktualne dane sprzed kilku miesięcy (sic!) - jak tak można robić dziennikarstwo?
3. Wszystkie kwestie audytów są natomiast tutaj: https://www.gov.pl/web/protegosafe/dokumenty sekcja Materiały
4. Wszystko o protokole, z którego korzysta pół świata i który staje się standardem walki z COVID-19 jest tutaj:
https://blog.google/documents/69/Exposure_Notification_-_Cryptography_Specification_v1.2.1.pdf
https://blog.google/documents/70/Exposure_Notification_-_Bluetooth_Specification_v1.2.2.pdf
https://developers.google.com/android/exposure-notifications/exposure-notifications-api
5. Funkcjonalność samooceny stanu zdrowia rozpisana jest tutaj:
https://www.cez.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/ministerstwo-zdrowia-uruchamia-w-serwisie-pacjentgovpl-wirtualne-narzedzie-ktore-oceni-ryzyko-z/page/56/
https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy
6. Kosztów nie komentuję, wystarczy porównać inwestycję 2,5 MLN zł w Polsce vs 100 MLN zł w Niemczech.
7. I NAJWAŻNIEJSZA kwestia - pisze Pan o braku skuteczności... brak skuteczność jest DOKŁADNIE dlatego, że pojawiają się artykułu tego pokroju, które zniechęcają czytelników (obywateli) do korzystania z ProteGO Safe. To PAN jest współwinien temu, że publikacja nieprawdziwych informacji obniża efektywność tego rozwiązania. A co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju pandemii.

Ten artykuł jest podlewaniem benzyną lasu, wzniecaniem ognia i krzyczeniem, że jest ogień i gdzie jest beznadziejnie działająca Straż Pożarna, a następnie podlewaniem benzyną żeby płonęło dalej.

Skąd takie dziennikarstwo na WM ?!
odpowiedź
User
Mar
Drogi Autorze, swoim nierzetelnie zweryfikowanym artykułem budzisz niepotrzebną panikę wśród ludzi, którzy o tak są o krok od noszenia aluminiowych hełmów, chroniących przed 5G i koronawirusem, którego 5G wywołuje.

Wspomniana fundacja Panoptykon, w artykule z dnia 03.08.2020 informuje, że dokumentacja aplikacji została ujawniona, a protokół z którego korzysta jest otwarty.

Samo ministerstwo na kazdym kroku podsyła linki do dokumentacji aplikacji, wyników audytów i analiz ryzyka. Wystarczy przeczytać przed publikowaniem kłamstw.
odpowiedź