SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Korespondenci w Ukrainie nie przerywają pracy

Od inwazji Rosji na Ukrainę minęły już ponad dwa tygodnie. Na miejscu pracują korespondenci polskich mediów. I nie planują wracać, choć w niedzielę niedaleko Kijowa zastrzelono amerykańskiego dziennikarza.

Dołącz do dyskusji: Korespondenci w Ukrainie nie przerywają pracy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sebulek44
Precz TVP INFO nie idzie oglądać
0 0
odpowiedź
User
Pol
Niedawno po trzech tygodniach w Ukrainie do Polski wrócili reporter Wojciech Bojanowski, operator Kamil Struzik i producent Marcin Piankowski z TVN24. W tytule to jest taka prawda ze standartami tvn

Te, gimbus, a co to są te "standarty" tvn?
0 0
odpowiedź
User
prawda leży po środku;)
NA Węgry, NA Litwę, NA Łotwę, Na Słowację, NA Białoruś i też NA Ukrainę. Jakiś gimbus typu ameba z instagrama wymyślił, że W będzie fajnie i tak reszta ameb powtarza.


"Poprawne są dwa typy konstrukcji: (jestem) na Ukrainie oraz (jadę) na Ukrainę, a także (jestem) w Ukrainie oraz (jadę) do Ukrainy. Przyimek na jest zwyczajowo stosowany z nazwami obszarów, które stanowiły wraz z Polską jeden organizm państwowy (por. na Węgrzech, na Słowacji, na Litwie, na Białorusi itd.). Wyrażenie na Ukrainie jest pozostałością po dawnych czasach i jest ugruntowane w tradycji językowej. Przyimki w i do łączą się z nazwami państw, samodzielnych obszarów (por. w Czechach, do Polski, w Wielkiej Brytanii, do Belgii itd.). Wyrażenia: w Ukrainie, do Ukrainy są więc zgodne z systemem językowym, zresztą były używane też dawniej (w XVII w. i później).

Ostatnio Polacy (a także mieszkający w Polsce Ukraińcy) coraz częściej łączą nazwę Ukraina z przyimkami do i w, co wynika między innymi z chęci zaznaczenia podmiotowości państwa ukraińskiego. Zmiany takie następują samoistnie, nikt (ani żadna instytucja) ich nie „zatwierdza”. W ostatnich latach wypowiadała się w tej sprawie Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN – odpowiednie opinie można znaleźć na jej stronie internetowej. Także nasza poradnia wiele razy zajmowała się tą sprawą.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski"
"https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/W-Ukrainie-czy-na-Ukrainie;21778.html"
0 0
odpowiedź