Polscy kelnerzy wracają z Wysp

Polscy kelnerzy wracają z Wysp, bo zarabiają już podobne pieniądze w kraju. W dużych miastach mają od 1 tys. zł do 2,5 tys. zł pensji i od 3 do 5 tys. zł z napiwków.

kk-pap-metro
kk-pap-metro
Udostępnij artykuł:

Jak podał dziennik "Metro" na razie przyzwyczailiśmy się do informacji o kolejnych zawodach, w których w Polsce brakuje pracowników. Jest już jednak jedno zajęcie, które opłaca się wykonywać w kraju. Restauratorzy przygotowują się na sezon, podczas którego według organizacji turystycznych odwiedzi nas ok. 17 milionów obcokrajowców. Zdecydowali się więc na podniesienie pensji kelnerom.

- Więcej turystów, to więcej zamówień, a co za tym idzie i więcej pieniędzy dla właścicieli hoteli, restauracji czy knajp. Zatem jeśli sami więcej zarobią, to i znacznie podniosą pensję kelnerom - mówi Anna Buczyńska z firmy rekrutacyjnej jobpilot.pl.

Jak to jednak możliwe, że kelner zarabiający ok. 4 tys. zł w Wielkiej Brytanii woli w kraju brać od 1,5 do 2,5 tys. zł za tę samą pracę? Chodzi o napiwki. Wyspiarze dają ich znacznie mniej. - U nas kelnerzy zarabiają z napiwków dwu-, trzy-, a nawet i czterokrotność swoich dochodów - mówi Buczyńska. Nie opłaca się więc harować z dala od rodziny i bliskich. Dlatego coraz więcej kelnerów pakuje walizki.

Prof. Witold Kieżun, ekonomista z WSPiZ im. Leona Koźmińskiego: - Kelnerzy w dobrych restauracjach już dziś w kraju bardzo dobrze zarabiają, w luksusowych potrafią przebić zarobkami swoich kolegów na emigracji. Przykładowo w luksusowych restauracjach jeden rachunek jest na kwotę 600-800 zł, więc sam napiwek, który wynosi 10 proc., sprawia, że kelner za usługę zainkasuje od 60 do 80 zł. Wcale się nie dziwię, że tak chętnie wracają do Polski.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Disney+ zapowiada polskie nowości: będzie "Breslau 2" i dwa nowe seriale

Disney+ zapowiada polskie nowości: będzie "Breslau 2" i dwa nowe seriale

Jest odpowiedź na wywiad z lekarzem w Kanale Zero. Mec. Dubois grozi procesem

Jest odpowiedź na wywiad z lekarzem w Kanale Zero. Mec. Dubois grozi procesem

"Glamour" ma nową redaktorkę naczelną. Dotąd pracowała w "Vivie!"

"Glamour" ma nową redaktorkę naczelną. Dotąd pracowała w "Vivie!"

"Weź, nie komplikuj". Friz reklamuje Plusha

"Weź, nie komplikuj". Friz reklamuje Plusha

Jak skutecznie odnowić skórę i przywrócić jej młodzieńczy blask?
Materiał reklamowy

Jak skutecznie odnowić skórę i przywrócić jej młodzieńczy blask?

26 lat prowadziła "Teleexpress". Beata Chmielowska wraca do telewizji

26 lat prowadziła "Teleexpress". Beata Chmielowska wraca do telewizji