WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce



Polsat

POLSAT rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16:30. To data przełomowa w historii polskiej telewizji, bowiem pojawiła się pierwsza polska prywatna telewizja. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał emitowany był z Holandii, za pośrednictwem satelity Eutelsat II, a taśmy z programem dostarczane były z Polski drogą lotniczą. Oglądalność ograniczała niewielka jeszcze wtedy liczba domowych urządzeń do odbioru satelitarnego, ale pierwszy krok na drodze do stworzenia rynku niezależnych polskich mediów telewizyjnych został postawiony. Początkowo program nadawany był w dwóch blokach, popołudniowym i nocnym przez 4 godziny na dobę; później wydłużył się do 8 godzin dziennie. Echa takiego sposobu emisji pozostały w nazwie telewizji (POL - SAT), początkowo zresztą pisanej PolSat.

Także i potem rok po roku POLSAT pisał historię polskiego rynku telewizyjnego.
Swoją kartkę ma w niej na pewno Karina Szafrańska - pierwsza spikerka w polskiej telewizji prywatnej. Po niespełna dziewięciu miesiącach, 15 sierpnia 1993r., pojawiły się "Informacje" - pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny. Tworzyli go bardzo młodzi ludzie - studenci lub "świeżo upieczeni" absolwenci: J. Sellin, T. Świętochowicz, W. Szeląg, A. Tamborski, A. Pawłowicz, J. Wrześniewska, M. Bark, K. Panek i J. Kostrzewa. Szefem stacji był wtedy Bogusław Chrabota, a dyrektorem generalnym POLSATU Wiesław Walendziak.

Epokowym momentem dla POLSATU było przyznanie 6 października 1993r. koncesji na emisję naziemną. Dzięki niej już 1 marca 1994r. telewidzowie w Polsce mogli odbierać program stacji za pośrednictwem tradycyjnych anten.
Warto tu podkreślić, że dziś, kiedy telewidzowie mogą oglądać setki kanałów telewizyjnych, mało kto pamięta fakt, iż przed nadejściem POLSATU emitowane były jedynie dwa programy telewizji publicznej. O skali tego przełomu może też świadczyć fakt, że niektóre z produkowanych w tym okresie w Polsce telewizorów miały jedynie możliwość wyboru między kilkoma kanałami telewizyjnymi.

W popularyzacji POLSATU dużą rolę odegrała najpopularniejsza zabawa telewizyjna w naszym kraju - "Klub POLSATU", którego "Paszporty" w 1996r. dotarły do 13 mln gospodarstw domowych - mnóstwo widzów wygrało cenne nagrody. W tym samym roku POLSAT transmitował koncert Tiny Turner oraz relacjonował pobyt i koncert Michaela Jacksona w Polsce.
Sukces pierwszej polskiej prywatnej telewizji odbił się głośnym echem także za granicami kraju - na czwarte urodziny POLSATU gratulacje nadesłali m.in. prezydenci Bill Clinton i Borys Jelcyn. Kolejne lata to konsekwentne wzbogacanie oferty programowej.

W 1997r. rozpoczął działalność, skierowany do młodego widza, POLSAT 2, a już rok później POLSAT zaczął współuczestniczyć w tworzeniu i nadawaniu satelitarnej telewizji cyfrowej.

27 listopada 2003r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o przyznaniu koncesji Telewizji POLSAT S.A. na nadawanie ogólnopolskiego programu telewizyjnego.

Na początku września 2004 nowym członkiem Zarządu Telewizji Polsat ds. programowych został znany dziennikarz Tomasz Lis. Już kilka tygodni później widzowie mogli po raz pierwszy zobaczyć jego program "Co z tą Polską", który od tej pory gromadzi przed telewizorami miliony widzów.

Na początku października zakończono budowę nowego studia newsowego Polsatu. 11 października 2004 widzowie po raz pierwszy zobaczyli w nim "Wydarzenia" - nowy program informacyjny Polsatu i TV4, poprowadzony przez Hannę Smoktunowicz.

*

*

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

Gorące informacje

Praca.Wirtualnemedia.pl

Zamów newsletter
SPRAWDŻ, CO ZYSKUJESZ