SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

27 polskich firm w rankingu Deloitte Technology Fast 50. Najwyżej Softhis

27 przedsiębiorstw z Polski znalazło się w 14. edycji zestawienia Deloitte obejmującego najszybciej rozwijające się firmy technologicznie innowacyjne w Europie Środkowej. Trzeci rok z rzędu liderem rankingu została rumuńska spółka z polskimi korzeniami Vola.ro, drugie miejsce przypadło serbskiej firmie Bitgear Wireless Design Services, a trzecie - krakowskiej spółce Softhis.

27 polskich firm w rankingu Deloitte Technology Fast 50. Najwyżej Softhis

W całym rankingu Deloitte znalazło się 27 firm z Polski, z czego 22 w kategorii głównej ("Technology Fast 50"), a pozostałe 5 - w podkategorii "Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars". Dwie spółki z głównego rankingu - Goclever oraz Sky.pl, zakwalifikowały się również do "Wielkiej Piątki – Big 5".

Polskie firmy zajęły w tegorocznej edycji zestawienia 45 proc. wszystkich miejsc. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, reprezentowane przez 9 przedsiębiorstw - trzy razy mniej niż Polska. Na miejscu trzecim znajdują się ex aequo Rumunia i Czechy. Oba kraje mają po 7 firm w rankingu. Poza tym w zestawieniu swoje miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Chorwacji (4), Słowacji (3), Litwy (2) i Serbii (1).

W kategorii głównej największy średni przychód w 2012 roku uzyskały firmy ze Słowacji z wynikiem 134,7 mln euro. Na drugiej pozycji znalazły się czeskie spółki ze średnimi przychodami w wysokości 24 mln euro, a na trzeciej - z wynikiem 16,7 mln euro - spółki rumuńskie. W tegorocznym rankingu jest 22 debiutantów.

Trzeci rok z rzędu zwycięzcą głównej kategorii został Vola.ro – rumuński serwis sprzedaży biletów lotniczych w internecie, którego współzałożycielami są dwaj Polacy: Michał Wrodarczyk oraz Jarosław Adamski. Na drugim miejscu znalazł się debiutant: serbska spółka Bitgear Wireless Design Services. Trzecie miejsce należy do polskiej firmy Softhis - krakowskiego producenta oprogramowania, który jeszcze rok temu zajął 29. pozycję.

Przychody wszystkich firm z kategorii głównej rankingu Deloitte Technology Fast 50 w samym 2012 roku wyniosły 714 mln euro. Średni wzrost przychodów w kategorii głównej wyniósł 671 proc. (przychody 2008 vs. 2012). Był to wynik znacznie niższy od ubiegłorocznego (1011 proc.).

Najwięcej reprezentantów Polski w rankingu pochodzi z Warszawy (8) i Wrocławia (7). Poznań i Gliwice mają po 2 reprezentantów, a Kraków, Białystok, Lublin, Radom, Łódź, Szczecin, Rzeszów i Gdynia - po 1.

Podobnie jak w ubiegłym roku, ranking zdominowały firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią one 58 proc. wszystkich spółek z rankingu głównego, co oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią edycją.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna "Technology Fast 50" oraz dwie podkategorie "Wschodzące Gwiazdy" i "Wielka Piątka". Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nich dane finansowe. "Technology Fast 50" jest częścią przygotowywanego przez Deloitte raportu "Fast 500 EMEA", który zostanie zaprezentowany 28 listopada br.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 27 polskich firm w rankingu Deloitte Technology Fast 50. Najwyżej Softhis

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl